GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Lokantalar “Yeni Normal”e Geçişe Hazırlanıyor

Bu haftadan itibaren normalleşmelerin başlayacağı sinyalleri gelmeye başladı. Tabii bu normalden kastım “Yeni Normal” prosedürlerinin uygulandığı bir normal. Yine de Mayıs ayının gelişiyle malumunuz iki aydır evde olan insanların içi çoktan kıpıp kıpır olmaya başladı bile.

Devletin vaka sayılarını kontrollü bir biçimde yönetebilmesi, İtalya’da olduğu gibi hastanelerde yığılmaların yaşanmaması, ekonomideki sinyallerin de artık alarm vermesi ile “Yeni Normal”e hızlandırılmış geçiş zaten kaçınılmaz bir noktada. 

Fakat belirsizlikler hala çok fazla.

SUDAN ÇIKMIŞ BALIĞA DÖNDÜLER

2 aydır birçok restoran sahibi ile iletişim halindeyim. Dertleşip birbirimize bir nebze de olsa moral vermeye çalışıyoruz. Neticede mekan sahipleri yaz kış demeden, akrabalarının düğün derneklerine bile gidemeden sadece restoranları ile yatıp kalkan insanlar. Tüm hayatları, yaşam felsefeleri restoranları üzerine kurulu. Bu karantina sürecinde ilk kez yaşam alanları olan mekanlarından bu kadar uzun süre ayrı kalmak zorunda kaldılar. Tabiri caizse adeta sudan çıkmış balığa döndüler. 

Lakin restoranlar ve oteller (dolayısıyla turizm) virüsün ekonomik anlamda en çok zarar verdiği sektörler oldu. Bu süreçte mekan sahipleri ile olabildiğince sonuçlar üzerine konuşup, gelecek projeksiyonları öngörmeye çalıştık. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi menülerindeki lezzetleri demonte hale getirip evlerde pişirilecek şekile getirenler de oldu, şubelerinin çoğunu kapatıp paket servis ile bu süre zarfında ayakta kalmaya çalışanlar da…

Benim en son geldiğim nokta; sürecin en başında mekanlarını hiç tereddütsüz kapatan büyük, tecrübeli restoranların iyileşme adına birer adım atmaya başlamadıkları takdirde sektörde ne yapılacağını kestirmenin imkansız olduğuydu. Zira onların atacağı adımlar sektörde emsal teşkil edecek ve diğer işletmelere de yeniden işlerinin başına dönebilmek adına ilham olacaktı. 

Güzel haber. Öyle de oldu! Büyük lokantalar geçtiğimiz haftadan itibaren reel anlamda adımlar atmaya başladı. 

BENİM GİBİ ÖZLEM ÇEKENLER…

Mesela salgın öncesi Gayrettepe’de her akşam tüm masaları dolu olarak servis veren Akl-ı Selim Ocakbaşı, geçtiğimiz hafta restoranını açarak paket ve Gel-Al servise başladı. Görüşmemizde mekan sahibi Selim Arıcı “Umduğumdan daha güzel geri dönüşler oldu, yoldan geçen ve ocağımızın yandığını görenler evlerine götürmek üzere kebap ve mezelerimizden, ara sıcaklarımızdan sipariş vermeye başladı. Restoranı tam kapasite ile açamamış olsak bile hem bize, hem de insanlara çok olumlu yansımaları olduğunu görüyoruz. En azından biraz yüzümüz güldü. Kendimize güvenimiz geldi. Umarız önümüzdeki haftadan itibaren işler daha da iyileşir” dedi.  

* Akl-ı Selim Ocakbaşı

Akl-ı Selim Ocakbaşı

Bir güzel haber de Kadıköy Ekspres İnegöl Köftecisi’nden… İki aydır kapalı olan Ekspres İnegöl Köftecisi’nin sahibi Haluk Çelik Pazartesiden itibaren paket ve Gel-Al servise başlayacaklarını, iki aydır hiçbir şey yapmadan oturmanın kimseye faydası olmadığını ve bir şekilde harekete geçmenin herkese moral olacağını söyledi. 

Gidip restoranda oturamasak da benim gibi iki aydır inegöl köftesi özlemi çekenler için bu son derece sevindirici bir haber tabii.

Çanakkale Yalova Restoran’ın sahibi Ertuğrul Sürgit ile telefon görüşmemizde restoranını çok özlediğini, geçtiğimiz hafta kapalı olan mekanı ziyaret ettiğini ve rahmetli babasından yadigar restoranın heyecansız, hayalet bir restoran gibi görünmesinin onu çok üzdüğünü, içini parçaladığını, bayram sonrası bir şekilde harekete geçmeyi heyecanla beklediğini söyledi.

* Yalova Restoran

Yalova Restoran

Aynı şekilde Kadıköy’deki Müsaade Meyhane’nin sahibi Mert Efe Çelik de önümüzdeki haftadan itibaren restoranı bir şekilde işlevsizlikten çıkaracaklarını, paket ve Gel-Al servisle de olsa harekete geçeceklerini söyledi. En azından harekete geçmenin tüm sektör ve Kadıköy esnafı adına bir sinerji yaratacağını da sözlerine ekledi.  

* Müsaade Meyhane – Kadıköy

Müsaade Meyhane – Kadıköy

Kapadokya’daki Millocal Restoran’ın sahibi Alper Kankılıç da keza aynı şekilde tek büyük korkularının çalışanlarının ve restoranlarına gelen misafirlerin sağlığı olduğunu, Haziran’dan itibaren restoranın bir şekilde yeni yönetmelikler ve hijyen kuralları çerçevesinde en baştan ele alınıp aktive edileceğini, yeniden harekete geçmenin kendilerini şevklendirdiğini iletti.

* Millocal Restoran – Kapadokya

Meşhur sosis büfesi Sosisçi Faruk da kapalı olan mekanlarını önümüzdeki haftadan itibaren paket ve Gel-Al servis için yeniden düzenlemeye başlayacakmış… Sahibi Onur Ceylan “Zaten sosis Gel-Al’a daha yatkın bir ürün, biz içerideki masaları kaldırdık. Tüm Faruk sosis severleri önümüzdeki haftadan itibaren bekliyoruz” dedi. 

Sosisçi Faruk

Muhtemelen daha birçok mekan da benzer adımları atmak için sabırsızlanıyor.

Bunlar sektör adına düzelme sinyalleri. 

Umarız hastalığın seyri de “Yeni Normal” de yine kontrol altında ilerler. Böylece sektör her ay adım adım da olsa yaralarını sarıp, eski enerjisine kavuşur. 

Tabii bu iyi senaryo.

Ben de önümüzdeki hafta bir mani olmazsa bu harekete geçen restoranları bir nebze de olsa şevklendirmek adına gezebildiğim kadarını gezerek onları Harbi Yiyorum sosyal medya hesaplarımızda paylaşıp destek olmaya çalışacağım.

Umarım kötü senaryo olmaz.

Olursa da ben iyi senaryonun oyuncusu olmayı seçiyorum.

Salih Seçkin Sevinç

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Vedat Ozan’ın “Kokular” İsimli Kitabını Mutlaka Okuyun!
“Yeni Normal”de Restoranların İşleyiş Manifestosu
Evde Lahmacun Akımı
Ya Virüs Yarasadan Çıkmasaydı!?

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir