MekkeŞiş Kebap

Mekke’de Kebap Nerede Yenir? Bin Ali Restaurant, Aziziye, Mekke, Suudi Arabistan

Kutsal topraklarda elbette maneviyatımızı ve ruhumuzu besleyeceğiz ama bir yandan da bedenimizi de besleyeceğiz tabii. Zira beslemezsek sonra o sıcaklarda takatsız kalırız, yere düşeriz ve ölürüz. (Öleni direk orada gömüyorlar!) Bu yüzden biz de Rabbimizden bize yüklenen bir nişan ile Mekke merkeze (Ka’be)  5-10 km uzaklıkta Aziziye’de Bin Ali Restaurant isimli meşhur bir kebapçı olduğunu işittik ve grupta ne kadar kadın erkek varsa toplaşıp taksilere doluşarak restorana doğru yöneldik.

Fakat biz böyle Türk kafasıyla aile salonlu bir yer umduğumuzdan olsa gerek yanıldığımızı çok geç fark ettik. Meğer öyle meşhur tablolarda var olan oryantal bir atmosfer yokmuş orada. Sadece selamlık olan yerin haremi olmadığı gibi içeride arap amicoların fink attığı restorana kadın kısmısı zaten zorlasak dahi içeri girmek istemedi.

Sonuç: Yallah Nisa (Kadın), Yallah! Tabii bizim kadınlarımız eşitlikçi oldukları için hep beraber otele geri dönmek zorunda kaldık. Fakat gönül Bin Ali Restaurant‘da Harbiyiyorum kokusu almıştı bir kere. Tavafımızı yaptık ve duamızı ettik. Tekrar bir taksiye atladık ve insanlık aşkı için, efendimizin de hoşnut kalacağı düşüncesiyle mekana tekrar geri döndük ve başladık gerçek arap yeme-içme ortamıyla kaynaşmaya.

bin-ali-restaurant-aziziye-mekke-01

Pek de iyi yapmışız. Çünkü gerçekten Ka’be’nin yakınlarında bulacağınız tek şey “Tavuk” ve de “Pirinç” ve de “Tavuk” ve de “Pirinç” ve de “Tavuk” ve de “Pirinç”.

Efendim ortam şahane. Mutfak kısmında çeşitli kabilelerden Arap amicolar hummalı bir çalışma yürütüyorlar. Hemen karşısında sandalyelerde lüks arabaları ile gelenler siparişlerinin hazırlanmasını bekliyorlar. Dev bir kıyma makinesinin önündeki amico etleri makinenin içine atıp, maydonuzu, tuzu ve baharatı üzerine ekleyip basıyor cihazın düğmesine. Ahanda makinenin ağzından çıkan şey size kebabın harcı işte! Bu kadar basit. Sonra bu harç hoppadanak tezgahın önüne bırakılıyor ve şişe dizilmeye başlanıyor. Şişe dizen amico (sizden iyi olmasın) işinde çok maharetli. Eliyle köfte biçimi verdiği etleri cup cup geçiriyor şişe. Sonra da ver elindeki şişi ateşin başındaki amicoya. Değil mi amico?

Biz tabii ne nasıl sipariş edilir bilmiyoruz ama bir şekilde anlatıyoruz derdimizi. Çok da eğlenceli oluyor bu. Sonra da elleriyle önündeki kebaba dalan bir arap amicomuzun karşısına oturuyoruz. O bizi tıpkı peygamber efendimizin zamanında çeşitli güçlü kabilelerin kendisine de yaptığı gibi koruması altına alıyor (Allah razı olsun) ve önümüze servisin getirilmesine yardımcı oluyor. Biliyoruz ki bundan sonra zeval görmeyeceğiz.

kebap-yiyen-adam-bin-ali-restaurant-suudi-arabistan

Pide, tuz, acı sos bunlar bildiğimiz şeyler. Bir de bilmediğimiz şeyler var. Mesela mayonez sosunda yüzen ve içinde ne olduğunu bilmediğimiz sarımsaklı bir olay ayrıca suda yüzen rendelenmiş salatalıklı havuç gibi. Himayesi altına girdiğimiz arap amico plastik tabakta servis edilen kebabımızın önümüze bırakılmasını sağlıyor ve bize hadi yiyin der gibi bir işaret yapıyor. Alışkanlık işte çatal/bıçak arıyoruz.

Yanımdaki biraderim “Ağabey elle mi yiyecen şimdi onu?” diye soruyor. “Ya neyle yiyeceğiz oğlum?” diyerekten dalıyorum kebaba.

kebap-bin-ali-restaurant-aziziye-mekke-04

Yalnız sayın yeme-içme ashabı kardeşlerim, “Çok lezzetli bir kebap len bu! Gayet başarılı MaşaAllah!” Sulu sulu kebap köfteleri teker teker midemize indirmeye başlıyoruz. İçinde bilmediğimiz soslar olan plastik tabakları ise karşımızda oturan sahibimizin yaptığı gibi kafamıza dikiyoruz.

Yemeğimizi yedikten sonra sahibimizden bizi azad etmesini rica ediyoruz. “Tabii” diyor ve arka tarafa toplucana el yıkamaya doğru gidiyoruz. Bir de yiyemeyen ve geri dönen ashabımız için pakedimiz var, onu alıyoruz.

Mekke’de hayat “salat’ül işa”dan sonra başladığı için buradan çay/kahve içmeye ve feyizli sohbetler etmeye doğru yola koyuluyoruz.

Önce bir tavaf mı yapsak? Evet, evet. Şükür.

Harbiyiyorum bu vesileyle başta tüm Suudiler olmak üzere yeryüzüne dağılmış tüm yeme-içme ehline selam eder!

Yâ eyyuhellezîne keferû lâ ta’tezirû…” Tahrim, Kur’an

bin-ali-restaurant-aziziye-mekke

Bin Ali Restaurant
Al Aziziye, Makke, Suudi Arabistan

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

10 thoughts on “Mekke’de Kebap Nerede Yenir? Bin Ali Restaurant, Aziziye, Mekke, Suudi Arabistan

 • Maşallah, Allah kabul etsin ve bize de nasip etsin. Canımız da çekti hani…:)

  Yanıtla
 • Gayet ilginç bir deneyim olmuş Salih’cim… :)

  Yalnız bu değerlendirme ile birlikte yayınladığın “mekanın videosunu da izlenmesi gerektiğini belirterek beni kopartan tespitlerime geçiyorum. :)

  00:14 Önlerine zırh et konulan üç adet amico eldiven giymiş oldukları elleriyle şişleri tutuyor, eldivensiz elleri ile kıymayı şişe diziyor :)

  00:26 Etleri pişiren amico pişen etleri sizin için kendi elleriyle şişten ayırıyor :)

  00:44 Aldığı eldivenlerden birini eline geçiren diğerini geçirmeyip elinde tutmaya devam eden amico süpürgenin sapını eline alıp ortalığı süpürmeye başlıyor. :)

  00:58 Eli ağzındaki amico sana çok pis bakıyor. :)

  Sonuç olarak ters bakışlara rağmen video kaydı ile yaparak bizi gitmiş kadar yaptın. Allah razı olsun, ellerin dert görmesin :)

  Yanıtla
 • Ebu Computer

  Mekke yada Medine’ye gidilip de Al Baik’e uğramadan dönülür mü ?

  http://www.albaik.com.

  Bu arada Allah yaptığınız umreyi kabul etsin inşallah.

  Yanıtla
 • harıka bır yazı olmuşş. 2 sene onceye goturdunuz benı Rabbım razı olsun aynı mekanda bızde yedık ( tabı nısa’ların alınmadıgı yerden bahsetmıyorum :))) ama su bır gercek kı acı sos enfes bırsey ve lezzetlerde harıkaa. 100 puan :)))

  Yanıtla
 • Yasin

  Kapanmis bosuna gitmeyin.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir