Genel Yemekler

Menengiç Kahvesi Nedir?

Menengiç Kahvesi’nin temel bitkisi olan menengiç; sakız ağacıgillerden olup, ülkemizde Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde yabani olarak yetişen bir tür fıstık ağacıdır. Latince’de Pictacia Perebinthus olarak bilinen, yetiştirildiği bölgelere göre Çitlembik, Çıtlık, Bıttım ve Çedene adını alan bu bitki yavaş büyür ve en fazla 10 metreye kadar uzayabilir. Bütün toprak türlerinde yetişmesine rağmen en iyi verimi kuru ve yumuşak toprakta verir.

Menengiç, kırmızı renkte çiçeklenir ve olgunlaşınca mavi/mor arası bir renk alır. Olgunlaşan çedeneler toplanır, yıkanır ardından kurutulur. Kurutulduktan sonra kavrulma işlemine geçilir, koyu kahve rengini alana dek tıpkı kahve gibi kavrulur. Normal kahve kavurma işleminden sonra kavrulan çedeneler macun kıvamına gelene kadar ezilir. Elde edilen yağlı ve tanecikli macuna Menengiç Kahvesi denir.

Menengiç kahvesi diğer kahveler gibi içerisinde kafein bulundurmaz. Tamamen doğal olmasından ötürü de faydaları saymakla bitmez. Nefes darlığına, ses tellerine, solunum yollarına, mideye, böbrekteki kumu atmaya iyi gelir. Aynı zamanda afrodizyak etkisi de bulunur. İçerisinde protein, lif, yağ, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, C vitamini ve E vitmaini bulunmaktadır. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Her şeyde olduğu gibi bu içeceği de tüketirken ölçülü olmakta fayda var.

[wdi_feed id=”1″]

Türk Kahvesi’nin aksine Menengiç Kahvesi daha çok mideyi rahatlatıcı ve hazmı kolaylaştırıcı özelliktedir. Özellikle Gaziantep’te Tahmis Kahvesi‘nde içmek neredeyse bir gelenektir.

Pictacia Perebinthus  aynı Türk kahvesi gibi cezvede ve ağır ateşte pişirilir. Fincan başına iki tatlı kaşığı menengiç kahvesi, bir fincan süt ve isteğe göre şeker eklenir. Sürekli olarak karıştırılarak iki taşım kaynatılır. Kuruyemiş ve su ile servis edilir.

Antep fıstığına benzer yağlı aromalı ve yumuşak içimlidir.

Afiyet olsun.

Fotoğraf kaynakça: yaglar.blogspot.com
2 thoughts on “Menengiç Kahvesi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir