En İyilerGenel KahvaltıVan

Van’ın En İyi 7 Kahvaltı Salonu – 2017

Van’ın En İyi 7 Kahvaltı Salonu – 2017

Sizi bu listede gerçek ”Van Kahvaltısı” ile tanıştıracağız. Kahvaltı derya deniz bir konu. Şimdilerde büyükşehirlerde neredeyse kimsecikler hafta sonu evde çay demleyip, sucuğuna yumurta kırmıyor. Artık sıklıkla dışarda kahvaltı ediyoruz, hatta bu kahvaltı ritüelini haftasonları büyükşehirlerdeysek eğer bir 3rd wave coffee shoptan bir Americanomuzu içerek noktalıyoruz.

Ancak Türkiye sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’den ibaret değil tabii. Anadolu’nun bazı şehirlerinde ”kahvaltı” çok esaslı bir öğün ve bu alandaki mutfak çok gelişmiş oluyor. İşte Van ilimiz de bunların başında geliyor. Kahvaltı burada ayrı bir kültür, ayrı bir güzellik. Son yıllarda İstanbul’da birbiri ardına açılan ”Van Kahvaltısı” mekanlarını da göz önüne alırsak, Van’da ne kadar zengin bir kahvaltı çeşitliği olduğunu görebiliriz. Peki bu kadar zengin bir kahvaltı kentinde en iyi kahvaltı için nerelere gitmeli derseniz, onu da aşağıda listeledik.

Afiyet olsun!

1- Sütçü Fevzi

Van’da kahvaltılık çeşidi çok. Bunlardan en temel olanları ise; kavurmalı yumurtaballı cevizli kaymakcacık ve otlu peynir. Fevzi’de süt içeyi sakın ihmal etmeyin.

Adres: Cumhuriyet Cad. Kahvaltıcılar Sok. VAN

2- Bak Hele Bak Yusuf Konak

1975’den bu yana kahvaltı sunuyorlar. Ürünlerinin neredeyse tamamı Van yöresinden elde ediliyor. Çömlekte kavurmalı yumurta nefis.

Adres: İskele Cad. TSO Altı, Tuşba- Van Tel: 0432 2142938

 

3- Sütçü Kenan

Manda kaymağı, ceviz reçeli, otlu peynir ve gerçek tereyağında bir sahanda yumurta… Sonunda da makul bir hesap. Mutlaka denenmesi gereken adreslerden biri.

Adres: Cumhuriyet Caddesi Kahvaltıcılar Sok. No: 7/A 65100 Merkez – VAN Tel: 0432 21684894- Süphan Kahvaltı

Son derece salaş bir yer. Görünüşe aldanmayın. Menemenin hakkını sonuna kadar veriyorlar. Sıcak lavaş ve otlu peynir ikilisi de hiç fena sayılmaz.

Adres: Bahçıvan Mah. Yüzbaşıoğlu Sok. No:11 65200 – Van Tel: 0432 2153060

5- Yeni İmsak Kahvaltı Salonu

İlgi ve güler yüz 10 numara. Servis son derece hızlı. Van’daki rakiplerinden bu yönden ayrılıyor. Kavut ve bal-kaymağı göz dolduruyor.

Adres: Bahçıvan Mah. Cumhuriyet Cad. 6. Sok. 4/C Van Tel: 0432 2150897

6- Yöresel Van Kahvaltı Salonu

Kavurmalı yumurta, otlu peynir ve kapıda çığırtkanlık yapmayan işine odaklanmış bir müessese. Burayı başarılı kılan noktalar.

Adres: Merkez. Van.

7- Damak Kahvaltı Salonu

Yine masayı donatan klasik bir Van Kahvaltısı mekanı. Ceviz reçeli oldukça başarılı. Dondurulmamış, el kesimi taze patates kızartması seçeneği takdiri hakediyor.

Adres: Merkez –  Van

van kahvaltı
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

2 thoughts on “Van’ın En İyi 7 Kahvaltı Salonu – 2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir