Gurme Haber

Merak Edenler İçin: 2. İstanbul Kahve Festivali

Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Kahve Festivali (Istanbul Coffee Festival)  22-25 Ekim tarihleri arasında oldukça başarılı bir etkinliğe imzasını atmış oldu (Bizce!) Neden derseniz? Bu karmaşık gündemde ve hamaset edebiyatının en çok ciro yaptığı sevimli ülkemizde Haydarpaşa Garı’nın kahve kokuları içerisinde enstalasyon tadında harmanlanması paha biçilemez oldu da ondan! Şüphesiz bu sağlıklı beyinlerin izdüşümüne sahip bir proje. Bu yüzden Harbiyiyorum ailesi olarak sonuna kadar destekliyoruz…

Biz de İstanbul Kahve Festivali vesilesiyle hem festival davetlisi olarak, hem de ayrıca Nescafe Dolce Gusto’nun davetlisi olarak ekibimizle 4 gün boyunca Haydarpaşa Garı’nda kahve merkezli keyifli bir yolculuk yapmış olduk.

Festivale girer girmez şöyle bir etrafa bakıp, ne taraftan başlasak diye geçirdik içimizden. Zira Haydarpaşa Garı içerisinde daha önce kavuşmalara ve ayrılıklara şahit olmuş peronlar bu sefer kahve stantları ile dolmuş taşmış ve son derece renkli birer görüntü sergiler hale gelmişti.

Birçok kahve standının yanı sıra, FIAT’ın üzeri kahve kaplı arabası muhtemelen festivalin en ilgi çekici ve en çok fotoğraflanan materyaliydi. Biz de kahve arabasının fotoğrafından kendi nasibimizi aldık ve içerilere daldık.

Dünya’nın dört bir yanından çeşit çeşit kahve çekirdeklerini “kalp krizi geçirmeyecek kadar içelim” şiarıyla itinayla tattık. Yepyeni kahve çeşitleri deneyerek kahveye dair bilmediğiniz detayları öğrendik. Evde de daha kaliteli kahve yapmanın ipuçlarını öğrenerek, ilgili araç-gereçleri satın almaya koyulduk.

Haydarpaşa Garı gibi görkemli ve tarihi bir ortamda, vagonların arasından tavşan gibi zıplayarak kahve aleminde dolaşmak oldukça eğlenceliydi.

Festivalde sadece kahve yoktu tabii. Sergiler düzenlendi. Konserler verildi. ‘Video Vagonları’nda kahve belgeseli gösterimi yapıldı. Yıldız baristalar şovlarını yapıp havalarını attı. Kahve demleme, kahve kavurma, barista, Türk kahvesi, latte art kategorilerini içeren Türkiye Kahve Şampiyonası yapıldı. (Kazananları tebrik eder gelecek Dünya Şampiyonasında başarılar dileriz.)  Nescafe Dolce Gusto‘nun konuğu olarak gelen Latte Artisti Michael Breach, sütten portreler yaptı. Atölyeler, eğitimler ve seminerler de cabasıydı.

 

Geçtiğimiz yıla göre festival yerinin de doğru konumlanmasıyla birlikte ortaya hem daha fazla katılım hem de daha başarılı bir organizasyon çıktı. Buna göre de bir sonraki festival için çıta daha da yukarı taşınmış oldu. Sözün özü şu 4 günde İstanbullulara epey bir kafein yüklemesi yapıldı!

Evet özetle böyle; siz iyisi mi siz aşağıdaki fotoğraf galerimize de bir göz gezdirin;

Picture 15 of 15

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir