Muhammara Nedir?

 Resim kaynak: Gülümseten Tarifler

Muhammara (Muhammere veya acuka olarak da bilinir) günün her saati tüketilebilecek yapılışı oldukça pratik ortadoğu kökenli bir meze çeşididir. Kahvaltıda, et yemekleri veya ikindi çayı yanında, balıklara sos olarak, hatta içki sofrasında tüketilir.

Arapça da “kırmızılaştırılmış” anlamına gelir. Türkiye, Filistin ve Lüban mutfağında bulunur ve her dilde söylenişi “Muhammara“dır.

Halep kökenli olduğunu iddia edenler olduğu gibi Kafkaslara özgü olduğunu iddia edenler de vardır. Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak yapılmaktadır. Antakya, Adana, Antep, Kilis gibi güney illerinde meşhurdur. Özellikle Antakya sofralarının vazgeçilmez mezelerindendir.

Ana malzemeleri kırmızıbiber salçası, zeytinyağı, tuz, sarımsak, ekmek içi, kişniş tohumu, karabiber, nar ekşisi,  reyhan, ve öğütülmüş cevizden oluşmaktadır.

*Muhammara hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Muhammara Nedir?” için 2 yorum

  • 08 Ocak 2015 tarihinde, saat 22:17
    Permalink

    Selam
    Eşim yeni yapmış. Ailecek Çok sevdiğimiz bir mezedir.biber Salçasi yerine kırmızı pul biber kullanılır ve bizde biberler annem tarafından Gaziantep te yapılır kisnis olmaz içinde reyhan da olmaz

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir