Gurme Haber

Nar Ekşisi Muadil Sosların Raflardan Kalkma Tarihi Ertelendi

Nar ekşisi…. Milletçe çok sevdiğimiz daha çok Hatay ve Türkiye’nin tüm Güney illerinde kullanılan, gerçeği olursa çok ama çok sağlıklı bir malzemedir. Salatalara, dolmalara çok ama çok yakışır. Gelelim konumuza; artık çoğu ürünün üzerinde hep organik ve yüzde 100 ibarelerini görüyoruz. Her 10 şişeden 9’unun üzerinde “Yüzde 100 Nar Ekşisi” yazıyor ama durum hiç de öyle değil. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2021 yılından bu yana üzerinde çalıştığı bir yönetmelik değişikliği taslağını aradan geçen 2 yılın ardından Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre yüzde 100 Nar Ekşisi ürünleri satışı devam edecek fakat içeriğinde glikoz şurubu, glikoz, fruktoz şurubu, aroma vericiler, renklendirici ve çeşitli katkı maddeleri barındıran Nar ekşili soslar, aromalı türevleri tarih olacak ve yasaklanıp raflardan kalkacak. Çünkü bu maddeler adeta zehir saçarak, bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek.

Peki ne zaman? Bu süre 1,5 seneyi bulacak. Yani Nar Ekşisi muadil sosların raflardan kalkma tarihi ertelendi. Çünkü yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre bu ürünler bugün itibariyle yurtiçinde tüketiciye arz edilemeyecek. Diğer yandan yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği bugün itibariyle piyasaya arz edilemeyen ürünlerin market raflarından kaldırılmasını ise 1,5 yıl sonraya yani 30 Haziran 2024 tarihine erteliyor.

Yani karar çıktı ama uygulama 1,5 sene sonra. Başka bir deyişle içinde nar ekşisi değil zehir barındıran bu soslar Haziran 2024’e kadar satılmaya devam edecek. Bu haliyle tüketici arzı yasaklayan ama ürünlerin satışını durdurmayan bakanlığın üreticiden yana tavrı nedeniyle, biz tüketiciler nar ekşisi taklidi ürünlerle mücadelemizi ancak etiket okuma farkındalığıyla sürdürebileceğiz. Sadece nar ekşisi için değil aldığımız her üründe etiketi okumalı, içeriğini bilmeli ve ona göre satın almalıyız. Yoksa raflarda artık her şey organik! Her şey yüzde 100 doğal! Kendi sağlığımızı kendimiz korumayı bilmeli, bu bilinci gelecek nesillere de aktarmalıyız. Ancak o zaman birşeyler değişmeye başlayacak.

Gelelim gerçekten ama gerçekten yüzde 100 saf nar ekşilerine…. Neler yapılmaz ki o nar ekşisiyle… Dolmalara, çiğ köftelere, salatalara, köftelere ve daha bir çok yemeğe o kadar çok yakışır ki…. Uluslararası mutfaklarda da çok kullanılan nar ekşisinin tansiyon düzenleyici, kan şekeri regüle edici, kalp hastalıklarını engelleyici ve yorgunluk giderici özellikleri başta olmak üzere birçok hastalığa ve probleme de iyi gelmesi gibi özellikleri var.

Peki ne yapalım gerçek nar ekşisini nasıl anlayalım derseniz;

Zararlı yani sahnet nar ekişinin etiketine baktığınızda;

Glikoz şurubu, nar suyu konsantresi (%30), asitlik düzenleyici sitrik asit, su, renklendirici karamel, koruyucu sodyum benzoat.gibi maddeler olduğuınu görürsünüz. Bu ürünleri asla ama asla almayın. Koruyucu madde içermeyen nar ekşilerinde ise suyla karıştırıldığında dibe çökmeden homojen bir sıvı oluşur. Bunu deneyimleyerek de nar ekşisinin iyisini anlayabilirsiniz, ya da çok güvendiğiniz organik satıcılardan alabilirsiniz. Ne olursa olsun bu işin sonu yine “ETİKETİ OKUMA” alışkanlığına gidiyor. Ne alırsak alalım içeriğini mutlaka okumalıyız.

Peki evde nar ekşisi yapmak mümkün mü? Mümkün tabii

Evde nar ekşisi nasıl yapılır?

Narlar önce ayıklanır ve zarı içerisinde kalmayacak bir şekilde meyve sıkacağı yardımı ile suyu çıkarılır. Hazırlanan nar suyu çelik tencerede 3-3,5 saat gibi bir süre kaynatılır. Pekmez kıvamı elde edilir. Kaynama sırasında üzerinde oluşan köpükler, alınmalıdır. Soğutulduktan sonra şişelere doldurulur ve kullanmaya hazır hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir