Genel Yemekler

Nar Ekşisi Faydaları

Nar Ekşisinin Faydaları

Şu sıralar “nar” üzerinde ayrıntılı duruyoruz, lezzetine son yıllarda iyice aşina olduk. Bunun yanı sıra sağlığa olan faydalarını okuyup öğrendikçe bunları da paylaşmak gerektiğini düşündük ve bu yazıyı sizler için kaleme almaya karar verdik.

Aslında nar denen meyve, nam-ı diğer, “Punica Granatum” bir meyveden ziyade direkt bir ”ilaç” olarak bile sınıflandırılabilir. Bu bağlamda narın özünün özü diyebileceğimiz nar ekşisinin faydalarını bilmekte fayda var.

Nar ekşisi nelere mi şifa oluyor, gelin birlikte bakalım.

Dertlere Deva Hastalara Şifa: Nar Ekşisi

 • Kronik yorgunluğa iyi gelir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Diş eti sorunlarında sıklıkla kullanılır. İltihap sökücü etkisi vardır.
 • Kan şekerini ve kolestrolü dengeler.
 • İçerdiği yüksek oranda antioksidan ve C Vitamini ile güçlü bir bağışıklık için dosttur.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Düzenli tüketimi sayesinde ciltteki anti-aging etkisi kanıtlanmıştır.
 • Zatürre ve ses kısıklığının tedavisinde kullanılır.
 • İshalin başlıca tedavi edicilerinden biri olarak bilinir.
 • Koroner hastalıkların ve damar sertliğinin ilaçlarından biridir.
 • Enfeksiyon hastalıklarında sıklıkla tüketilmesi önerilir.
 • Bağırsaklarda iyi bakterilerin çoğalmasında etkilidir.

Peki %100 Nar Ekşisini Nası Bulacağız?

Narın tohumlarını yani tanelerini hali hazırda sıklıkla meyve olarak zaten tüketiyoruz, nar suyu da artık hayatlarımıza en az portakal suyu kadar girmiş durumda. Narın en konsantre, şifalı ve pek tabi verimli kullanma yolu ise Nar Ekşisi.

Ancak nar ekşisini satın alırken öncellikle markanın güvenilir olmasına ve bol kandırmacalı gıda teröründen kaçmaya dikkat etmek gerekiyor. Piyasada %100 Nar Ekşisi olarak satılan gerçek nar ekşisi ise tam bir şifa kaynağı. Ancak yoğun kıvamlı ve de restoranlarda genellikle salatalar üzerinde kullanılan ürünlerin çoğu bolca glikoz ve sitrik asit içeren yanıltıcı ürünler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, narın yapısı itibariyle zaten doğal meyve şekeri (fruktoz) içerdiğinden %100 nar ekşisinin artı bir katkı maddesi içermemesi. 

Bu noktada piyasada gözümüz kapalı tavsiye edeceğimiz bir ürün varsa o da Kühne %100 Nar Ekşisi. Hiçbir katkı, şeker ve de koruyucu madde içermiyor. Geçtiğimiz günlerde Kühne %100 Nar Ekşili kısır yapmış ve bunu Instagram hesabımızda paylaşmıştık hatta.

View this post on Instagram

Madem okullar bugün de tatil ve evdeyiz 🎊😄😍 Annelerimizden öğrendiğimiz ca'nım kısır yaptık 😎❤❤Ne güzel şeysin sen! Okuldan eve geldiğimizde bir altın günü sonrasında ya da bir komşu toplaşmasında tanıştığımız bu lezzeti daha sonraları çokça arar olduk 😋Bu yüzden de oturup bir güzel evde kendimize yaptık👍🏼Kulandığımız malzemeler, kısırlık bulgur, kuru soğan, taze soğan, maydanoz, biber-domates salçası, limon, zeytinyağı, tuz, pulbiber ve bilumum baharat, son vuruşta elbette Kühne turşu @kuhneturkiye (Güneydoğu usülü acılı) ve Kühne %100 Nar Ekşisi✌🏼 Evet bu kadar basit Kısır yapım videomuzun baştan sona çekilmiş uzun versiyonunu Youtube Harbiyiyorum hesabımızdan izleyebilirsiniz #harbiyedik #harbiyiyoruz #kısır #kisirtarifi #kisiryapımı #kuhneturkiye #gourmetfood #delish

A post shared by © Harbiyiyorum.com 👉🏼 Yemek (@harbiyiyorum) on

Nar Ekşisi hakkında yazdığımız şu yazılara da bakmanızı öneririz.

Herkese afiyetler. Şifa olsun.
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir