Genel Yemekler

Çay Nedir?

Çay Nedir?

Çay (Camellia Sinensis) çaygiller, (Theaceae) familyasından nemli iklimlerde yetişen, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi üretmekte kullanılan bir tarım bitkisidir.

Morfolojik Olarak Çay Çeşitleri

Morfolojik olarak üç çeşit çay vardır.

  • Çin Çayı (Camellia Sinensis var. Sinensis.)
  • Assam Çayı (Camellia Sinensis var. Assamica.)
  • Kamboçya Çayı (Camellia Sinensis var. Cambodiensis.)

Çay Nasıl Bulundu?

Çayın bulunuşu hakkında birçok efsane olsada Çin arşivine göre, M.Ö. 2737 yılında tarımın babası, araştırmacı ve bitkisel tababetin kaşifi olarak bilinen Çin imparatoru Shen Nong, halk sağlığına ve hijyene çok büyük önem vermiş, suyun özellikle kaynatıldıktan sonra içilmesini önermiştir. Yaptığı bir gezi sırasında ormanlık alanda dinlenirken su kaynatılan kaba düşen yaprakların oluşturduğu kahverengi suyun insandan dinçlik ve zindelik oluşturduğunu gözlemlemiştir. Suya yaprakları düşen ağacın yabani çay ağacı olduğunun anlaşılması sonucu çay keşfedilmiştir. Sonrasında imparator Shen Nong çayın yararlı bir bitki olduğunu halka anlatmaya çalışmış ve çay tarımını geliştirmek için çaba harcamıştır.

Etimolojide Çay

Çay kelimesi etimolojik olarak Çin’de ortaya çıkmıştır. Bu da çay kültürünün Çin’de başladığının önemli bir kanıtıdır. Çeşitli ülkelerde çay için kullanılan sözcüklerin kökeni Çin dilinde iki ana lehçede yer alan t’e (tau) ve cha (ça) kelimeleri oluşturmaktadır. Birçok dilde çayın karşılığı bu iki kelime kökünden oluştuğu gibi telaffuz olarak da benzerlikler vardır.

Çaya ait ilk bilgiler, M.S. 350 yılında Ku P’O tarafından yazılan Erh Ya adlı eski Çince bir sözlükte yer alır. Çay üzerine ilk el kitabı ise Çin bilim insanı ve şair Bay Lu Yu tarafından M.S. 780 yılında yayınlanmıştır. Bu kitap, çay yapraklarının gıda olarak kullanılma yollarını detaylı bir şekilde anlatır.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Çay Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir