Gurme Haber

Nasıl Kilo Alınır? Harbiyiyorum’dan Etkin Kilo Alma Yöntemleri!

İşte bu bizimle ilgili bir konu: Kilo Almak! Herkes sanıyor ki insanların tek derdi kilo vermek. O yüzden herkes diyetlere, diyetisyenlere kafayı takmış durumda. Lakin bu ülkede kilo almaktan muzdarip bir sürü insan var. Nereden mi biliyoruz? Küçükken biz de zayıftık da ondan. Hatta sokakta bizi kediler görünce “sopa” sanarak korkup kaçardı. O derece içler acısı bir halimiz vardı yani. Çoğu zaman kaburgalarımızı net bir şekilde sayar, kol ve bacaklarımızın ise neden birbirlerinden ayrı uzuvlar şeklinde yaratıldığını düşünürdük.

Etrafımızdaki insanların çoğunun derdi kilo vermekti. O zamanlar da ülkemizde gelişmişlik seviyemize uygun şekilde diyetler vardı elbette. Hatta “Çişteki Mucizesi” diye bir olay bile zuhur etmişti. Diyet değildi ama insanlar kilo vermek için çişlerini içiyorlardı. Boğaz ağrılarına iyi gelsin diye taze çişle gargaralar yapılıyor, pencereler çişle ovaşalanıp parlatılıyordu. Sidik kokmak günün trendi idi. Komşular birbirlerine işemeye gidiyorlardı.

Her neyse efendim. Saçmasapan bir konuya girdik. Olayımız kilo almak. Şimdi size aşağıda kendi tecrübelerimizden de yola çıkarak bilimsellikle hiçbir alakası olmayan -çişteki mucize açıklamalar bilimseldi mesela- radikal kilo alma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca uygularsanız sorumlusu da değiliz ona göre! Hastalanacağınızı anlarsanız o meşhur diyetisyenlerden birinin kitabına sıkıca sarılın ve para vererek karşılığında yardım alın. (Buna profesyonel yardım deniyor)

Başlıyoruz. Hazır mısınız?

1. Yaşlanın
Yaşlanmak çok güzel bir şeydir. Ne zaman büyümeniz durur da makara tersine sarmaya başlar, işte yağlar ve her daim yanınızda taşıyacağınız kilolar o zaman ufuktan size göz kırpar. Yaşlanmak metobolizma hızınızı da yavaşlatacaktır. Bu sayede sindirim-mindirim Allah ne verdiyse bütün her şeyiniz yavaşlayacağı için kilo almaya başlarsınız.

2. Evlenin
Çocuğunuz gençken zayıf olabilir. Korkmayın. Basın demiri, basın vitamini ve kan değerlerini takip edin yeter. Geleceğe odaklanın. Önemli olan zayıf olan çocuğa mutlu bir evlilik yaptırabilmektir. Mutlu evlilik ise kilo demektir.

Evlenmeden önce sevgiliniz için sürekli koşturursunuz. Yok Ağva’ya gidelim, yok seni Kartal köprüde bekleyeceğim falan derken koşturmacadan bitap düşersiniz. Eh, serde cinsellik de var tabii. Koştur babam, koştur artık. Buna karbonhidrat, protein mi dayanır len? Evlenin rahatlayın. Artık buluşmak için harcayacağınız enerjiyi evde birlikte yemek yaparak harcarsınız. Böylece enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Siz sağ, biz selamet.

3. Porsiyonları Büyütün
Evet. Diyelim yemeğe gittiniz. Masada herkes 1 porsiyon İskender söylerken, siz 1,5 söyleyin. Bir porsiyon Tavuk Kanat yenilen bir ortamda siz mutlaka 2 porsiyona yumulun. Bu mantığa kendinizi alıştırın. Bir zaman sonra zaten insanlar da buna alışır ve size zaten kilo alıyormuşsunuz muamelesi yapmaya başlar. “Ulan ne hayvan adamsın!” ya da “Maşallah ne heybetli yiyorsun bre!” yaklaşımı arasında kalacağınız kesin. Ama şu bir gerçek: Mutlaka kilo alırsınız!

4. Hareketi Azaltın
Az hareket kilo açısından çok bereket demektir. Çok hareketli biriyseniz mutlaka hareketinizi azaltın. “Biraz da dötümün üstüne oturmaya vakit ayırmalıyım!” mottonuz olsun. Spor kilonun düşmanıdır. Spor yapmalı bir hayat seçiyorsanız zayıf kalmaya mahkumsunuz. (Öneriye gel anasını satayım!)

5. Şekere Abanın
Zayıfsanız zaten şekerle, hamur işiyle pek aranız yok demektir. Özellikle bayramlarda ya da aile oturmalarına gittiğiniz zaman önünüze getirilen kek, baklava, kurabiye, pasta bunları mutlaka sıyırıp süpürün. Hatta mümkünse midenizi zorlayın ve varsa iki dilim baklava daha rica edin. Kendinizi her gün tatlı konusunda zorlayın ve hiç değilse bir tavuk göğsü, bir dondurma hadi bilemediniz bir kerhane tatlısı falan tüketmeye gayret gösterin.

6. Tirod’inizi Aldırın (Tirod Fonksiyonlarınızın Doğru Çalışıp Çalışmadığından Emin Olun)
Şaka bir yana, Tiroid fonksiyonları az çalışanların doğal olarak metobolizma hızları da yavaş oluyor. Hipo Tirod olursanız ilaç almadan biraz öyle takılın. (Şaka len, şaka! Sakın ha öyle bir şey yapmayın) Ama böyle bir durum yaşayacak olursanız, aldığınız kiloların çoğunun vücudunuz su topladığı için geldiğini unutmayın. (Dikkat: Hiper Tirod ise Hipo Tirodin tam tersidir. Bu da Tiroid fonksiyonlarınızın gereğinden fazla çalışması anlamına gelir.) Siz bir tiroid testinizi yaptırın bakalım, belki Hiper Tirodsinizdir de ondan zayıf kalmışsınızdır. Doktorunuz ince ayar bir kalibrasyon yapar size. Sonrası artık nasip.

7. Karaciğerinizi Yağlayın (Karaciğer Enzimleriniz Kontrolünüz Altında Olsun)
Zaten bu yukarıda saydıklarımı yapıp da bir de üstüne alkol takılmaya başladınız mı insülin direnciniz ve karaciğer enzimleriniz çiftetelli oynamaya başlayacak. Eh bu durumda size düşen de bunun bilincinde olmak oluyor. Karaciğer fonksiyon testlerinizi de ihmal etmeyin. Bakın bakalım yağlanma var mı? Yağlanma varsa hergün midenize Enginar ve onun suyunu dayayın.

8. Harbiyiyorum’u Takip Edin
İlhamınız azaldığı zamanlarda sitemizi inceleyebilirsiniz. Hayal gücünüzü tekrar canlandıracağımıza hiç şüpheniz olmasın. Bu konuda gerçekten iştah açıcı bir portföye sahibiz.

9. Profesyonel Yardım Alın
Tabii ki bizimkisi içinde hakikat barındırmasına rağmen işin latifesi. Bu tip işlere kalkışıyorsanız görmeniz gereken yer gerçek bir diyetisyendir. Allah korusun hatalı kilo alma da sizi Diyabet ve Kalp rahatsızlıklarına kadar sürükleyebilir.

Ne demişler? Her şeyin fazlası zarar. En iyisi siz kilo almak için sadece yaşlanın ve evlenin! Fazla evlenmek ve fazla yaşlanmak diye bir şey yok nasıl olsa? Yoksa var mı?

Peki sizin kilo almakla ilgili önerileriniz var mı bakalım? Haydi dökün eteğinizdeki taşları…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

13 thoughts on “Nasıl Kilo Alınır? Harbiyiyorum’dan Etkin Kilo Alma Yöntemleri!

 • İlk yapılması gereken şey Mideyi büyütmek! Onun için de her gün belirli bir sürede -örneğin bir saatte- 1-2 litre su içmek gerek. Miktar her gün kademeli olarak arttılırsa, mide de büyüyecek, büyük mide nedeniyle doygunluk hissi geç oluşacak, bu nedenle de kişi çok yemek yiyecek ve kilo alacaktır. Garantili bir tekniktir… ;)

  Yanıtla
 • Ferdi

  Bende gerçekten işe yarar bir bilgi var diye ciddiyetle okuyordum. Bu nasıl bir makale ya hem başta derdimizin ne denli ciddi olduğuna vurgulamış hemde alay edercesine yorumlarla bu sorunu ti ye almışsınız. Site zaman kaybından başka bişey değil.

  Yanıtla
 • ercan

  Yazık tamamen boş bomboş bir yazı dizisi olmuş

  Yanıtla
 • hamdi

  1 saatte 2 litre su için yazmış arkadaş. Zamanla bunu arttırın demiş. 1 saatte 5 litre iç de zehirlen bakalım bi.

  Yanıtla
 • Oduncu

  Verdiğiniz önerileri sikeyim !

  Yanıtla
 • Jdhdhdh

  Embesil misin kardesim sen ya nasil bir oneri olmus allah bilir kilolusun ve dalga geciyorsun siteye bak idyot seni!

  Yanıtla
 • Laccer

  Olabildiğince şeker ye ondan sonra puding gibi vücudun olsun hiç kilo alma daha iyi zayıf kal

  Yanıtla
 • sdfsfsdf

  ne salak adamsın yazar.

  Yanıtla
 • Recep Öztürk

  Ulan yazıyı bitirene kadar baya bir güldüm sonda biraz düştü rabi yorumlar çok itici adam ufaktan bilgi vermiş esprili şekilde bence gayet de mantıklı dediği şeyler. Ben zayıfım ve sebebini şekerli şeyler yemiyorum ona dayandırıyorum. Bakalım bugünden itibaren spor ve diyete başladım 185-60 ilerleyen dönemde yazarım inş :)

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir