AydınKuzu Tandır

Nazilli’de En iyi Kuyu Tandır Nerede Yenir? Deyerlioğlu Kuyu Tandır, Tuncay Usta, Aydın

Nazilli’de En iyi Kuyu Tandır Nerede Yenir? Deyerlioğlu Kuyu Tandır, Tuncay Usta, Aydın

Uzun yaşayanların şehri Nazilli’den bildiriyoruz. Zaten Japonya Okinawa bir, Nazilli, Aydın iki. Bu iki yerde çok uzun yaşanıyor. Gerçi biz Nazilli’deki uzun yaşamın sırrını çözdük. Hazırsanız size de söyleyelim; Kuyu Tandır. Yiyorsunuz ve direk ömrünüz uzuyor. Adres de gösteriyoruz: Deyerlioğlu Kuyu Tandır, Tuncay Usta. Evet, konu kapanmıştır. Dağılabiliriz.

Şaka bir yana Nazilli’de kuzu kuyu tandır yiyebileceğiniz biricik yer Deyerlioğlu. (Ayrıca ismini de yanlış yazmıyorum. Değerlioğlu değil, Deyerlioğlu. Nedenini gidin Tuncay Usta’ya sorun.) Değerli demişken buradan seksenli yılların çizgi film karakteri olan ve “kıh kıh” gülen sinsi köpek Değerli’ye de selam olsun.

Tuncay Usta, Deyerlioğlu Kuyu Tandır Salonu, Nazilli

Şimdi efendim Tuncay usta 90 yaşında ama 40’larında gösteriyor. Malum burası Nazilli. Ne demiştik? Burada ömürler uzuyor. Kendisi dipdiri bir ustamız. Bir vitrini var; içinde de kuyu da taam edilmiş kuzusu ve kokoreçi arz-ı endam ediyor.

[wdi_feed id=”1″]

Rayiha

Ustamız dükkanın içinden camı bir açıyor. Böyle kuzunun bütün rayihası buhar olup lokantanın içine yayılıveriyor.

Ustam yarım kilo, bir kilo ne kadar isterseniz size kuzu tandır olarak içten yanmalı wok(umsu) bir tava üzerinde servis ediyor. Ama önce askıdan kesip aldığı eti satırla çop çopluyorda, çop çopluyor. Sanırsın satır kıyması çekiyor. Bir de kuyu kokoreçi var ki ona da mutlaka yer bırakılmalısınız tabii. O da çop çop da çop çop.

Kuyu Kokoreç

Gelelim fasülyenin sapının kırmızı olduğu yere. Tuncay Usta bizce bariz çırak, çalışan sıkıntısı çekiyor. Bir de o kadar havalı kesme tahtasına sahip olduğun bir yerde kokoreci ev işi tost makinesinde ısıtmak pek olmuyor Tuncay Usta. Daha şık bir ızgara yakışır sana. Sen Tuncay ustasın, büyük düşün!

Lezzet

Lezzet konusuna gelince. Her ne kadar kuyu tandırınız alttan ısıtan bir tava üzerinde masanıza servis edilse de fazla pişmeyi ve etin kurumasını engellemek adına ortaya siparişlerinizi 250’şer gramlar halinde az söylemenizi tavsiye ediyoruz. Bittikçe takviye istersiniz. (O alttan yanmalı cihaz eti sıcak tutacağım derken, alttakileri epeyce pişirip kurutmaya ve etin yağının hepten akıp girmesini sağlıyor.)

Bir de ustanın satır ile yaptığı aşırı çop çop kuzuyu adeta satır kıyması benzeri bir kıvama sokuyor ki bu da olayı kuzu kıyma yiyormuşsunuz gibi bir hale getiriyor. Usta her ne kadar onu kubbemsi bir şekle soksa da kuzu tandır yiyorken, kuzu tandır yemeniz gerektiğini unutmayın. Bu yüzden bize servis edilen gibi fazla çop çoplatmayın. Et parçaları böyle biraz löp kalsın. Dişe gelsin.

Kokoreçi ise tek tekerlek olarak kestirin ve azıcık ızgara ettirip öyle yiyin. Doymasanız yine üzerine takviye söyleyin.

(Aşağıda Youtube kanalımızdaki videosunu da bulabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İşte böyle.

Deyerlioğlu, gerçekten Nazilli için deyerli. Ama neden daha da deyerli olmasın ki?

Afiyet olsun.

Vesselam.

Deyerlioğlu Kuyu Tandır

Tel: (0256) 312 23 22
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir