Diğer Listeler

Yemekle ilgili izlenmesi Gereken 7 Anime Film – 2018

Yemekle ilgili izlenmesi Gereken 7 Anime Film – 2018

Japon çizim sanatıyla çizilmiş eserler olan animeler, gelişen teknoloji ile birlikte görsel kalitelerini gün geçtikçe artırıyor. Hali hazırda diğer mutfaklardan farklı bir lezzet kategorisine sahip Japon Mutfağı tabii ki bu filmlerin bir çok sahnesinde boy gösteriyor. Bazı animelerin ise öyle lezzetli sahneleri oluyor ki, en kaliteli kamera ile çekilmiş bir yemekten daha iştah açıcı duruyorlar.

Bizler de sizlere derleme bir liste yaparak özellikle kaliteli yapımlardaki ağız sulandıran Japon Mutfağı kısımlarını bir araya getirdik. Şimdiden tedbir olarak yanınıza atıştırmalık bir şeyler almanızı, diyette iseniz de bırakacağınız için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Bakalım listemizde hangi görsel şölenler var.

1. Howl’s Moving Castle – Yürüyen Şato

Şüphesiz ki birinciliği Hayao Miyazaki imzalı bu animenin pastırma-yumurta sahnesi kapıyor. Bu sahnede insan tok bile olsa acıkır. Cızırdayışını hissettiğimiz pastırma mı iştahımızı açıyor yoksa alevin o yumurta kabuklarını 1.5 Adana gibi yemesi mi hala tereddütteyiz.

Bu ponçik evladımızın aylardır aç kalmış yavrucak gibi yemesini de unutmayalım. İzlerken hepimizi acıktırmıştır kendisi.Ben şimdiden acıktım!

2. Spirited Away – Ruhların Kaçışı

Şüphesiz ki yine Hayao Miyazaki imzalı bu yapımda aklımızdan çıkmayan en lezzetli ve aynı zamanda korkutucu sahne burasıdır. Baba dediğin evin direğidir ama bu baba resmen ailenin ocağına incir ağacı dikti! Her ne kadar o sofrada tavuklar, sebzeler, hamur işleri olsa da bu sahneye saygım sonsuz. Adam tek hamlede yiyor!

Yine de unutmayalım ki buradaki asıl mesele oburluk, aç gözlülük. Her ne kadar bu sahnede bir çok derin anlam yatsa da, bir ipucu olarak bu insanların sahibini görmeden bir mekana oturup yemeklere saldırdıklarını ve çözüm olarak da çocuklarına “Paramız var.” dediklerini söyleyebiliriz.

3. Your Name – Senin Adın

2016 yapımı olan bu anime zaten farklı senaryosuyl, yansıttığı duygularla ve müthiş görselleriyle anime severlerin kalbini çelmişti. Üstüne bir de harika bir ramen görüntüsü ve tatlı şöleni olunca tadından yenmiyor. Bir de bu animede geleneksel yöntemle bir “Sake” yapımı sahnesi var. Ama onun sürprizi de sizin izlemenize kalsın. :)

Romantik bir anime, tatlısız olmaz. Tatlı güzelse de, selfiesiz olmaz…

your name desert gif anime ile ilgili görsel sonucu

4-When Marnie Was There – Marnie Oradayken

Bir animenin arkasında Studio Ghibli varsa hiç tereddüt edilmemeli. Zira kendileri bu işte oldukça başarılılar. Dostluk ve aile kavramlarına oldukça anlamlı şekilde değinen bu dram kategorili animeyi izlemeyenler varsa çok şey kaçırıyorlar. Simetrik ve leziz sofra sahnelerinin dışında eğer duygusal biriyseniz, bu animeyi izlerken yanınızda peçete bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Simetrik derken de evet bu küt diye ayrılan leziz karpuzdan bahsediyoruz. Ama karpuzdan akan suları hesap etmeleri gerekirdi…

“Ben neden böyle eşit, yuvarlak ve mükemmel kıvamlı bir yumurta pişiremiyorum?” diyorsanız yalnız değilsiniz.

 

İnsan bazen şu animelerdeki yemekler şıp diye önümde belirse diyor. Keşke gerçek hayatta da bu kadar mükemmel dursalar.

5-The Garden of Words – Kelimelerin Bahçesi

Buradaki ağız sulandırıcı, dumanı tüten enfes şey Omelette Rice. Yerel adıyla Omurice. Omlet-pilav işte yahu. Kabul edelim kaşıkla birlikte çıkan buhar bizim burnumuza bile geldi.

6-Food Wars

Bu anime bir dizi. Yani boş zamanlarınızda açıp Asya Mutfağı’nın leziz yemeklerini izleyebilirsiniz. Lezzetli görsel şölen yaşatan bu yapımda her yemeğe hak versek de, bunun yeri ayrı. Derin araştırmalarımız sonucu bunun “Mapo Curry Noodles” isimli bir yemek olduğunu öğrendik. Aslında “Mapo Tofu” ayrı bir yiyecek. Fakat bu animeden sonra herkes tarifi bu şekilde denemiş ve yayılmış.

İlgili resim

7-Black Butler

Bu aslında bir manga serisi fakat bu sahnesine hakkını vermesek olmazdı. Bir tek taze ekmek eksik bu görselde. Bandır bandır ye valla.

 

Ağızlar sulanıp, karınlar acıktıysa; şimdiden herkese lezzetli sofralar diliyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir