AmerikaCiğerNE YİYELİMNEREDE YİYELİMNew JerseySakatat

New Jersey’de En İyi Arnavut Ciğeri Nerede Yenir? Çınar Turkish Restaurant, Cliffside Park ve West Caldwell, New Jersey

Doğrusunu söylemek gerekirse hayatımızda yediğimiz en iyi Arnavut ciğerilerinden birini burada yedik. Şaşırttı bizi. Amerika’da iyi Arnavut ciğeri yiyebilmeyi beklemiyorduk doğrusu. Lakin Çınar Turkish Restaurant‘ın özel bir yer olduğunu da zamanla anladık.

Bizim için Arnavut Ciğeri deyince varsa yoksa İstanbul’da ilk sırada Silivri’deki Garden Et Lokantası gelir. Öyle ki sadece bizim değil birçok insan için durum böyledir. Bu işte Nirvanadır. (Nedenini birçok ortam ve yazımızda belirttik.)

Gelin sizlere biraz “Arnavut Ciğeri” ile olan geçmiş tecrübemizden bahsedelim;

Her ne kadar Arnavutluk ziyaretimizde Arnavutlara ait “Arnavut Ciğeri “diye bir yemek olmadığını hüsranla öğrenmiş olsak da küp küp kesilip unlanan ve sonra yağda kızartılan bu ciğerlerin bizdeki anlamı çok büyük. Zira annem her hafta bu sözde ismi Arnavut ciğeri olan ciğerden yapardı. Biz de yanında soğan ile bu lezzetli yemeği ailece ve afiyet ile yerdik.

Üniversite yıllarımızda Beyazıt’ta ekmek arası soğuk Arnavut Ciğeri yapıp satan bir büfeci abimiz vardı. Kendi çevresinde de nam salmıştı o büfe. Soğan, pul biber ve bol tuz ile soğuk-moğuk da olsa ekmek arası ciğer aç karnımıza pek keyifli gelirdi. Oradan “ağır abiler” dediğimiz ve nargile içerek ağırlaşan dayıların yanına geçerdik. O yıllarda nargileler bu denli travesti değildi. (Kelime bağlamında travesti diyoruz, sıfat olarak değil. LGBTIQ+ duyar kasmasın lütfen.) Yani nargileler sağından solundan ışıklar çıkarmıyordu. O denli çok ve renkli nargile çeşidi yoktu. Soğanlı Arnavut ciğerinden sonra nargile içmek tuhaf bir ilişkiydi bizim için. Ekmek arası soğuk Arnavut ciğeri ile yükselen şekerimiz, nargilenin beynimize giden oksijeni kesmesi ile mükemmel bir kombine dönüşürdü.

Bir de ara sıra minibüs sıralarında, Sirkeci Tren garı çevresinde ellerinde büyük bir feneri andıran seyyar endüstriyel cihazları ile ekmek arası Arnavut ciğeri satan amcalara rastlardık. Ömrümüz boyunca iki kez falan yedik onlardan da. (Günümüzde artık pek ortalarda yoklar) Onların cihazı ciğerleri ılık tutardı. Biz de ılık ekmek arası ciğer yerdik.

Yıllar geçti. O günlere kadar yediğimiz en iyi Arnavut ciğeri evde annemin yaptığı idi. Bir gün Garden Et Lokantası’nda ciğer yiyince o güne dek yediğimiz tüm Arnavut ciğerlerini unuttuk. Üstüne yoktu. Sadece o ciğeri yemek için Silivri’ye gitmek gerekiyordu o günden sonra. (Öyle de oldu zaten)

Sonra yıllar geçti. Asıl Arnavut ciğeri uzmanlarının Bursa’ya Arnavutluk’tan göçen Türkler olduğunu öğrendik. “Arnavut Ciğeri” ismi de buradan geliyordu zaten. Arnavut göçmenlerin para kazanmak için yapıp sattığı ciğerlere bu isim verilmişti. (Bursa’da halen bu işi yapan bir sürü ciğerci var.) Zamanla bu bir meslek olarak yayılmış ve bir sokak lezzeti formatında başkent Ankara’ya da yayılmıştı. Bugün hala Ankara’da sanayi mahalleleri içerisinde istemediğiniz kadar çok Arnavut ciğeri yapan mekan bulursunuz.

Lakin heyhat! Biz tüm bu ciğercilerde yedik ve hayatımızda yediğimiz en iyi ikinci Arnavut ciğeri ile Amerika Birleşik Devletleri’nde New Jersey’deki Çınar Turkish Restaurant’ta tanıştık. Bir akşam tesadüfen gittiğimiz bu restoranın bize böyle başarılı bir ciğer örneği sunmasından ötürü kendilerini tebrik ettik.

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabını takip edin.

Sonra öğrendik. Mekanın arkasında başarılı ve duayen bir restoran işletmecisi var: Tunç Abi. Yıllar önce Amerika’ya gelip yerleşiyor ve sıkı durun Manhattan’da sakatat yemekleri, küfürleri ve nev-i şahsına münhasır kişiliği ile meşhur Orhan Abi’nin meşhur ŞipŞak isimli restoranında yıllarca çalışıyor. Salondan yemek pişirmeye kadar her süreçte olağanüstü bir hayat mücadelesi veren Tunç Abi en sonunda New Jersey’de kendi restoranını açıyor. İlk olarak Cliffside Park’ta, daha sonra West Caldwell’de, ondan sonra da Livingston’da… Birçok insana, gence orada ekmek kapısı oluyor. Restoranına da Çınar ismini veriyor. Çünkü kısa vadeli düşünmüyor Çınar’ı. Çınar ağacı gibi uzun ömürlü olmasını istiyor. Türk mutfağını en doğru şekilde yıllarca temsil etsin istiyor. Allah işlerini büyütsün, onu desteklesin ve kuvvet versin. Çünkü orada kaldığımız ve diğer restoran sahipleri ile tanıştığımız süre zarfında gördük ki, bunu bir tek o (Tunç Abi) yapabilir. Çünkü bahsettiğimiz vizyon sadece Tunç Abi’de var.

Amerika’da yaşayanlar iyi bilir. Sahibi Türk olan birçok restoran hem Yunanlılara, hem Araplara hitap etmek için Mediterranean Restaurant gömleğini üstlerine giyerler. Sundukları da günün sonunda “Shawarma”dır, “Falafel”dir ve çoğunlukla Araplara hitap eden yemeklerdir. Türk mutfak kültürü ile alakaları da kalmamıştır bu restoranların. Bu sebeple Amerika’da asla ilgi çekmezler ve Türk mutfağı adına bize hep puan kaybettirirler. Yani karakterlerini kaybetmiş restoranlardır hepsi. Aslından uzaklaşmışlardır. Türklükle, Türk mutfağı ile alakaları kalmamıştır. (Maalesef Arap kültürü Türk kültürüne tüm dünyada her daim baskındır.)

Çınar Restoran gururla ünvanına “Turkish Restaurant” yazar. Sonbaharda Türkiye’den uçakla palamut, çinekop gibi mevsim balıklarını getirip satar. Arnavut ciğeri yapar, yaprak sarması çok iyidir. Mezeleri oldukça başarıldır. Sigara böreği, mantısı, içli köftesi çok ama çok başarıldır. Tunç Abi mantıyı bu konuda uzman bir Türk hanıma butik ürettirir. Hafta sonları Türkiye’deki kahvaltıcılara taş çıkartacak serpme Türk kahvaltısı servis eder.

Birlikte vakit geçirdiğimiz zamanlarda Tunç Abi’yi yakından tanıma fırsatımız da oldu. İnanılmaz çalışkan, idealleri olan ve son dere başarılı bir işletmeci. Zorluklar karşısında asla yılmaz. Çok iyi bir dosttur. Son derece iyiliksever ve yeniliklere açık biridir. Sabırlıdır. Feraset sahibidir. Onun yanında ve onunla birlikte çalışmak akademide eğitim almak gibidir.

Ne mutlu böyle bir duayenin yanında çalışan ve onun tedrisatından geçebilenlere.

Gidenlere ve yiyenlere şimdiden afiyet olsun.

Çınar Turkish Restaurant – West Caldwell, NJ
Adres: 632 Bloomfield Ave, West Caldwell, NJ 07006, Amerika Birleşik Devletleri
Tel: +1 862 7023861

Çınar Turkish Restaurant – Cliffside Park, NJ
Adres: 677 Palisade Ave, Cliffside Park, NJ 07010, Amerika Birleşik Devletleri
Tel: +1 201 9415650

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir