Nohut Dürüm Nedir?

Gaziantep halkının özellikle kahvaltıda vazgeçilmezi olan nohut dürüm, kemik suyunda salça ve soğanla haşlanan nohutun pul piber, karabiber ve kimyon ile harmanlanıp sıcak pide arasında sunulması ile ortaya çıkan bir dürüm çeşitidir. Yani alelade leblebi gibi lavaş/pide arası nohut yiyeceğini düşünenler yanılıyor. İşin içinde Gaziantep oldu mu, lezzeti artırıcı öğeler de pek tabii kaçınılmaz oluyor.

Yerel halktan olmayanlar için kebabın gölgesinde kalan bir lezzet olsa dahi, Gaziantepliler tarafından kahvaltı denince akla ilk gelen lezzetlerden biridir nohut dürümü. Ucuz fiyatı ile halkın her kesiminin damak zevkine hitap eden bu lezzet, sadece kahvaltıda değil günün her saati tüketiliyor. Yanında da eşlikçi olarak en çok ayran tavsiye ediliyor. Bir de nohutun sarıldığı pidenin sıcak olması şart.

[wdi_feed id=”1″]

Oldukça hesaplı oluşundan ötürü özellikle öğrenciler arasında revaçta olan nohut dürüm, Gaziantep dışında maalesef yaygınlaşmış bir yemek değil. Oysa ki ekmek arası patates (Patso) yiyeceğimize kemik suyunda haşlanmış nohut pide yemeyi tercih ederiz. Ayrıca büyükşehirlerde artmakta olan vejetaryen kitleleri arasında da ilgi göreceğini düşünüyoruz.

Fast-food terimine yerel bir alternatif olan nohut dürümü, halkın her kesimimden farklı damak tatları arayan insanlar ve meraklı gezginler için ana vatanı Gaziantep ve çevre illerde her sokak köşesinde bir seyyar tezgah ile sunulmaya hazır bekliyor.

Keşke o tezgahlar buralara da uğrasa! (Buralar = İstanbul)

İstanbul’da Nohut Dürüm yiyebileceğimiz mekanlar varsa, lütfen yazının altına yorum kısmına yazın. Sevaptır!

Görsel Kaynak: https://twitter.com/ramazanbingol/status/825601538206859268
Nohut Dürüm Nedir?” için bir yorum

  • 26 Ağustos 2017 tarihinde, saat 17:13
    Permalink

    Nohut dürüm istanbul Güngören köyiçi semtinde bulabilirsiniz esasen nizip ilçesi doğum yeridir

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir