BörekHamur İşiKuzey MakedonyaNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Ohrid’de En İyi Börek Nerede Yenir? Tamam Burek, Ohrid, Kuzey Makedonya

Efendim Kuzey Makedonya’da yer-gök börek. Bu topraklarda çok tanrılı dinler devam etseydi eğer bir börek, bir de Cevapi (köfte) tanrısı mutlaka olurdu. Zira burada günlük yemek rutini aşağı yukarı, börek-ayran, cevapi- armutlu gazoz veya bira şeklinde ilerliyor. Ey güzel yiyenler! Kuzey Makedonya’nın incisi Ohrid’deyiz ve Ohrid’de size en iyi börek yiyeceğiniz mekanı işaret ediyoruz: Tamam Burek.

Ohrid (Ohri diye okunuyor) Kuzey Makedonya’nın incisi derken teşbih yapmıyoruz. Ohrid, aynı isimli kocaman gölünden çıkan incileri ile, gölde yaşayan 200’den fazla endemik balık türü ile, gölün büyüklüğünün yarattığı deniz ve yazlık mekan etkisi ile, göl turizmi ile önemli kiliseleri ve tarihi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş bir şehir. Biz Makedonya seyahatimizde iki gün bu şirin Kuzey Makedonya şehrinde konakladık ve elbette bir sabah çok acıktık.

İşte o sabah bize işaret edilen ve bir anne-kız işletmesi olan Tamam Burek‘e doğru yola koyulduk.

Tamam Burek, Türklerin yığıştığı ve köftecilerin kebapçıların arkasındaki paralel sokakta bulunan iki kadının börek yapıp sattığı bir mekan. Burada Üsküp’teki ekmek arası börek (simit poğaça) aksine anne kız sadece bizdeki kol böreğine benzer börekler hazırlayıp, pişirip satıyorlar. Şimdi böyle anne/kız diyince bizim Türk insanına bir üzülme gelir, aklımıza hemen emek/kadın düşüncesi yoğuşur, lakin tam da buraya bir virgül koyuyorum.

Şimdi internette “Tamam Burek” diye aratınca karşımıza da bir fotoğraf çıktı. “Allah Allah.” dedik. “Böyle börekçi mi olur yahu!?” diye de ünledik. Şaşırdık açıkçası. Hemen geçmiş börekçi tecrübelerimizi yad ettik. Adana’dan “Börekçi Rıza” ve onun koca göbekli terli börek ustası gözümüzün önüne düşüverdi hemen. Sonra bizim İstanbul’un börek zinciri, dönemin börek zengini Taner Börek çalışanları ile yokladık hafızamızı. Yok! Bu fotoğraftakiyle kesinlikle eşleşmiyor. (Bakın bakalım hayatınızdaki herhangi börekçi tecrübeniz aşağıdaki börekçi profili ile eşleşiyor mu?)

“Neyse.” dedik. “Allah sahibine bağışlasın.” Lakin yolda oraya doğru yürürken bizi bir heyecan da kaplamadı değil hani. “Acaba anası mı bu fotodaki, yoksa kızı mı?” şeklinde kafamızda deli sorularla börek mi yiyeceğiz, yesek de yorumlayabilecek miyiz şeklinde Tamam Burek‘e az gidip uz gidip vardık şükür.

Birde baktık içeride bir hanım börek kesiyor. “Hah!” dedik. “Bu anası!” Paşalar gibi böreğimizi yiyip ayranımızı içip kalkacağız. Kızını görürsek işler değişebilir çünkü. Lakin Harbiyiyorum olarak asıl amacımız onunla böreğin bu yukarıdakine benzer fotoğraflarını çekebilmek ve hatta mümkünse videolarını alabilmek. (Araştırmacı yemecilik bunu gerektirir.) Anne de bizi kırmadı sağ olsun, o da çekime izin verdi.

Bir ıspanaklı doğradı, bir kıymalı doğradı, bir peynirli doğradı. Zerre anlaşamıyoruz bu arada. Düşünün “Kızınız nerede?” diye soramıyoruz bile. Efendim hasılı börekler geldi. Yanında Kuzey Makedonya’da hatta Balkanların genelinde olduğu gibi yanına yoğun koyu ve kıvamlı BUREK ayranımızı da içtik. (Çay yok, çay içmiyorlar börekle.) Sonra da tıpış tıpış yolumuza devam ettik.

Börekte ne var diyecek olursanız; Fırından taze sıcacık çıkar ise mis gibi kol böreği işte. Neden mi Ohrid’in en iyi börekçisi? Çünkü Ohrid’de başka kıyaslanabilecek başka bir börekçi yok. Artı neden böyle çalışanları güzel bir börekçiye gelmeyelim ki, değil mi ama?

Böreklerimizi bir çırpıda midemize indirdik. Ayranlarımızı da içtik. Her gün hamur işi yediğimiz Makedeonya’yı Kayseri’nin fahri kardeş şehri ilan ettik. Ertesi sabah acaba nerede börek ya da ekmek arası börek yiyebiliriz diye yemeli-içmeli serüvenimize devam ettik.

Gökten üç BUREK düştü. Biri bizim, biri siz okuyanların ve biri de börekleri gidip de yiyeceklerin başına.

Vesselam.

Tamam Burek
4Q8X+WG6, Ohrid, Kuzey Makedonya

*Türkiye’de ve dünyada en yeni lezzet ve mekan keşifleri için Instagram hesabımızı takibe almayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ohrid’de En İyi Börek Nerede Yenir? Tamam Burek, Ohrid, Kuzey Makedonya

  • ÖZGE

    Konular mükemmel olduğu gibi site teması da içeriğe müthiş uyum sağlamış. Tebrikler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir