En İyilerLİSTELER

Üsküp Makedonya’da Nerede Ne Yenir?

Harbiyiyorum Farkıyla Üsküp Yeme-İçme Rehberi ve Üsküp Yemekleri

Üsküp, Makedonya, Balkanlar… Bizden, atalarımızdan derin izler taşıyan kadim topraklar ve zengin bir mutfak… Mayıs 2023’ün ilk günlerinde bir çok şehrini ziyaret etme şansı yakaladığımız Balkan’ların gözde şehri Üsküp’ün mutfağına hızlı bir giriş yapıyoruz. İki günlük baş döndürücü lezzet turundan sonra anlıyoruz ki, bu kültürüne, tarihine, müziğine ezelden beri aşina olduğumuz, bize adeta bizi anlatan, ‘Balkanlar’dan, sadece soğuk hava dalgası değil, sağlam bir mutfak kültürü mirası da var. İşte yolunuz Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’e (Skopje) düşerse köftesinden, böreğine; kuru fasulyesinden, kahvecisine mutlaka denemeniz gereken lezzetleri ve adreslerini listeledik.

1- Kamin Camo

Kokoreç, sarma, dana ciğer ve dili… Burası tam bir sakatat cenneti. Yerel Makedon/Balkan mutfağın en iyi örneklerini sunan adreslerin başında geliyor. Fiyatlar cebinizin dostu. Dikkat, pazar günleri kapalı, diğer günler 20:00’ye kadar açık. (Hristiyanların yaşadığı tarafta)

Adres: Mihail Cokov 6a/1000 Kuzey Makedonya
Tel: +38923110020

2- Kosmos Kebabchilnica

Cevapi, kebabi, köfte, Üsküp köftesi… Adına ne derseniz deyin ama Üsküp deyince de köfte yemeden olmaz. Kosmos’un çok rakibi var ama burası sadeliği, yıllara meydan okuyan ustalığı, şiir gibi akan servisi ile öne çıkıyor. Izgarasının başında usta maestro şef edasıyla tombul ve uzun köfteleri sağdan sola savuran emekçi üstadın elinden mutlaka bu lezzeti deneyin. Köfte kadar iddialı uzun uzun pişmiş dana gulaş çorba (beef stew) ve güveçte kuru fasulye (tavché gravché) de çok lezzetli. Hatta bu mekan bu iki yemek de cevapiye göre daha iddialı.

Adres: Üsküp Türk Çarşısı, Üsküp, Kuzey Makedonya
Tel: +38923211908

*Aşağıdaki video Kosmos’ta Üsküp ziyaretimizde çektik. En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

3- Destan

Yine ünlü bir cevapi, nam-ı diğer kebabi/köfte mekanı. Üsküp’ün yerlileri şimdilerde az biraz bozdu dese de hala taze sopska salatası, değişmeyen reçetesiyle klasik köfteleri hala uğrak yerlerden biri olmayı başarıyor. Kosmos’a göre daha merkezi (çarşı girişi) ve ayaküstü bir yerde o yüzden köftesi için daha çok tercih ediliyor.

Adres: Üsküp Türk Çarşısı, Kuzey Makedonya
Tel: +38923224063

4- Nexho

Geleneksel Osmanlı Mutfağından bize miras kalan helva, baklava, sütlaç ve Balkan’ların gözde tatlısı Trileçe için uğrak mekanların başında geliyor. Mutlaka Türkiye’de daha iyilerini bulmak mümkündür ancak yıllardır aynı çizgide seri üretimle iyi tatlılar çıkarmayı başarıyorlar. Köfte üstüne burada birer trileçe iyi gider.

Adres: Üsküp Türk Çarşısı, Kuzey Makedonya

5- Eski Kasaba Börekçisi

Hamur arası yine hamur… Burada yaşayan yerli halk simit poğaçayı ayıla bayıla yiyor. Yani işte kültür farkı denen şey de bu aslında. Muhtemelen yoklukta ortaya çıkmış bir şey ve üzerine yüzlerce teori geliştirilebilir ama Üsküp’e kadar gelmişken Türk tarafında bu ekmek arası böreği (yani simit poğaçayı) yemeden dönmek olmaz. Ön yargılı olmayın ve mutlaka deneyin. Yanına çay söylemeyi de unutmayın. Uzun uzun ayrı bir yazıda burayo kaleme aldık. Buyrunuz Eski Kasaba Börekçisi.

Adres: Lazar Tanev 42, Skopje 1000, Skopie 1000, Kuzey Makedonya
Tel: Yok.

*Harbiyiyorum Instagram hesabımızda burayı da videoya çekip paylaştık. En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabını takibe almayı unutmayın.

6- Bar „Speakeasy“

En iyi örneklerini New York ve Londra’da bulabileceğiniz, ”Speakeasy” bar konseptinin en tatlı örneklerinden birini Üsküp’de de bulduk, gururluyuz. Kokteyleri nefis, yerini bulmak biraz güç, atmosferi çok keyifli. Arkadaşınızın evinin barı var ve orada şahane kokteyller içiyorsunuz gibi düşünün. Mutlaka uğrayın.

Adres: Naum Naumovski Borche, Üsküp, Kuzey Makendonya
Tel: +38978417996

7- Coffee Factory

İyi kahve arayanlara şehirdeki en iyi kahveyi bulduk. Köfte, tatlı, kokteyl ve bol gezme arası iyi bir kahve içip, soluklanıp, dinlendikten sonra Üsküp’ü yemeye ve içmeye devam….

Adres: Aminta Treti No: 33 Üsküp, Kuzey Makedonya
Tel: +38970329946

8. Cake Shop Apče

Küçücük salaş bir pastane ve Üsküplüler tarafından oldukça sevilen, tarihi olan bir yer. Ama burası asıl bozası ile meşhur bir mekan. Burada boza içmeden dönmüyorsunuz. Pastalarını, tatlılarını ve trileçesini yiyip yememek size kalmış.

Adres: 2C29+332, Kosturski Heroi, Skopje 1000, Kuzey Makedonya
Tel: +38970843331

9. Pizza Truck Skopje

Biraz da Üsküp’lü gençler ve lokaller gibi takılalım derseniz pizzaları çok başarılı, parkta ayaküstü takılabileceğiniz, hatta lokal marketten alacağınız şarap ile pizzalarınızı eşletirebileceğiniz bir pizza kamyonundan bahsedelim size: Pizza Truck Skopje. Napoli usulü pizzalar yapıyorlar. Oldukça da iyiler. Bu arada birçok İtalyan pizza ustasının zamanında Makedonya ve Arnavutluk’a göç ettiği doğrudur.

Adres: Fontana, Boulevard Ilinden, Skopje 1000, Kuzey Makedonya
Tel: +38970391144

Türkiye ve dünyada lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir