Hamur İşiKuzey MakedonyaNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Üsküp’te En İyi Simit Poğaça (Ekmek Arası Börek) Nerede Yenir? Eski Kasaba Börekçisi, Üsküp, Kuzey Makedonya

Yanlış duymuyorsunuz. Üsküp’te çok meşhur. İsmi: Simit Poğaça. Yani ekmek arası börek. Nasıl olur, öyle şey mi olur, ekmek arası patates neyse bunun da ondan farkı yok dediğinizi duyar gibiyiz. 

Neticede karbonhidrat arası karnonhidrat.

Lakin burada yaşayan yerli halk simit poğaçayı ayıla bayıla yiyor. Yani işte kültür farkı denen şey de bu aslında. Muhtemelen yoklukta ortaya çıkmış bir şey ve üzerine yüzlerce teori geliştirilebilir ama Üsküp’e kadar gelmişken Türk tarafında bu ekmek arası böreği (yani simit poğaçayı) yemeden dönmek olmaz.

Peki bu simit poğaçayı nerede yiyeceksiniz? Eski Kasaba Börekçisi denen ama kapıdaki yazılışı kiril alfabesi olan hizmeti yerlerde, kuyruğu ve muhabbeti bol börekçide yiyeceksiniz. Zira simit poğaçanın Üsküp’te tam da kalbi burada. 

Nedir bu simit poğaça? Neye benzer? 

Bir pastane işi (kumru ekmeği benzeri ebatlarında) ekmeğinin midesine kesik atılıyor ve işte o ekmeğin arasına bizdeki kürt böreğine benzer bol yağlı bir börek konuyor. İşte bu böreği o ekmeğin içinde afiyetle yiyorsunuz. 

Fakat zannetmeyin ki oraya gittiğinizde bu böreği kolaylıkla yiyebileceksiniz. Biraz savaş vermeniz gerekiyor. 

Tezgahtaki bıçkın arkadaş yarım Türkçesiyle sizi bir kere simit poğaça on dakikaya çıkacak diye diye tam otuz dakika oyalayacak. (Yalan desen var) Sonra siz sırada beklerken simit poğaçalar geldikçe orada yerli halka iltimas geçip en iyi yerlerini onlara verecek. (Adam kayırma desen var)

Sonra siz dışarıda oturmak için masa ararken sizden önce gelenlerin yedikleri ve artıkları ile karşılacak ve başınızın çaresine bakacaksınız. Çünkü masaları temizlemek için bir servis elemanları yok. (Hizmet desen yerlerde) 

Nitekim enteresan bir durum var. Üsküp’te neredeyse her yerde bununla karşılaştık. Siz masanızdan kalkmadan yediğiniz boş tabak ve fincanlar masanızdan alınmıyor. Bu hizmet bilmezlik tüm mekanlara sirayet etmiş. 

Eski Kasaba Börekçisi’nde sıranızı bekleyip de simit poğaçalarınıza kavuştuysanız yanına bir de yaban mersini suyu (Borovnica) içmeniz gerekiyor ki ritüeli tamamlayın. Yoksa size biri çıkıp der ki “A orada yaban mersini suyu içmedin mi?” Siz de “Vay arkadaş! Nasıl içmedim ben o suyu!?” diye hayıflanırsınız. Kendinizi noksan hissetmeyin diye baştan söylemiş olalım.

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takibe almayı unutmayın.

Ayrıca burada bizdeki kol böreğine benzer börekler de var. Yani sadece simit poğaça yemek zorunda değilsiniz. Onlardan da birer porsiyon alın deneyin. (Korkmayın hepsi yeniyor) Seyahate geldiniz o kadar, merak etmeyin hiçbiri fazla gelmez.

İşte böyle. 

Üsküp’te yeme-içme keşiflerimizi yazmaya başladık. Ekmek arası börek ile giriş yaptık. Hayırlı ve de uğurlu olsun. 

Sırada Ćevapi, Gulaş, Tavče gravče (Güveçte kuru fasulye) ve ortası kaymaklı acıbadem kurabiyesi var.

Sıkı durun.

Vesselam. 

Eski Kasaba Börekçisi
Lazar Tanev 42, Skopje 1000, Skopie 1000, Kuzey Makedonya
Tel: Yok.

En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Youtube hesabımıza abone olmayı unutmayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir