FransaSıcak Çikolata

Paris’te Sıcak Çikolata Nerede İçilir? Angelina La Maison, Paris, Fransa

Şimdi biz Fransa’ya gitmezden evvel de sıcak çikolata içtik. Lakin “Beyin hakikati görene kadar alıştığının esiri olurmuş” derler ya mirim, bizim ki de o hesap. Daha evvel içtiklerimiz adeta birer neskuikmiş yahu! Her parizyen hayatı anlamaya çalışan vatandaş gibi biz de Louvre ziyaretimiz öncesinde Angelina‘da bir dem almaya karar verdik.

Efendim, duvarlarda müze kalitesindeki resimler, girişteki karşılama adabı, içerideki rengarenk makaronlar/pastalar ve filmlerden fırlamış mürebbiye kıyafetinde garsonlar (Garson bu arada Fransızca’dan gelir. Anlamı erkek çocuk, hizmet eden kişi şeklinde gibi. Bir tamlayın bakiyim kafanızda. Merci.) falan derken “Lan, n’oluyor?!” burada olduk. Bunalıma girdik.

Anlamışsınızdır. İçine girdiğimizdeki kültür şokunu ancak sıcak bir çikolata ile atlatabilirdik. Zira Angelina La Maison‘un (Lö Mazon falan gibi okunur) fondüleri ve bi’tabiyyetiyle sıcak çikolatası meşhur sevgili okuyucularımız!

angelina-sicak-cikolata-paris-02

Mekanın rengi sarı ve kırmızı tonlarda oldukça loş ve bir o kadar da hoş!  Yani gerçek bir parizyen cafesi deneyimi yaşamanız için bütün samimi dinamiklere sahip. Bazı dikkatli okuyucularımız farketmiştir, çektiğimiz fotoğraflardaki sarıyı da mümkün olduğunca bıraktık. Böylece istedik ki neyi, nasıl ve hangi çevresel etkilerde tükettiğimizi sansürsüz görün ve anlayın. Zira biz sansüre karşıyız!

Kafanızda görüntüyü canlandırırken şunu da unutmayın. İçerisi ahşap kokulu ve havasız. Nostalji ve melankoli için ideal ortam yani. Bir de içerisine çikolata kokusu girdi mi al sana öteki dünyaya bile taşıyacağın süper bir anı!

Angelina, Paris tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Biliyor musunuz bilmem. Bir ülkenin tarihi o ülkenin mekanları ve o mekanlardan geçen üstün ruhların kesişmesi ile vücud bulur. Efendim burada Coco Chanel mi dersin, Proust mu dersin, Fransız aristokrasisinin ünlü modacıları mı dersin, artık ne dersen de; hepsi zamanında takılmaca yapmışlar. Mesela biz de Türk yemek sosyetesinin önde gelenlerinden biri olarak orada takılmış bulunduk ve tarihe ismimizi altın harflerle yazmış olduk. Sağolun!

angelina-paris-2013-02

Şimdi tekrar gelelim sıcak çikolataya! Yahu bu kadar zengin bir tat olabilir mi? Bildiğin ultra süper çikolatayı fena fillah modda içtik. Midemize, midemize! Ama öyle sıcak çikolatayı lönk diye bardakta getirip önümüze koymadılar. Bilakis minik porselen bir servis sürahisinden çikolatamızı bardağımıza boşaltmamıza teşvik oldular. Yanına da yine minik porselen bir tabakta krema vediler ki onu da üzerine ekleyiverelim.

Yani “Öyle üç kuruşa beş köfte yok. O sıcak çikolatanın lezzetine gerçek manasıyla vakıf olabilmeniz için allegorisini de tamamlamanız lazım Türk ağalar!” demiş oldular bize.

Sevgili vatandaşlarım! (Pardon, ben de etkileniyorum bazen) Bir de buranın Mont Blanc denen bir keki var ki akıllara zarar. Bu kekten her gün 600 tane satıyorlarmış. 1000 tane de sıcak çikolata satsalar, çarp 8 Euro’dan kendine gel. Rüşvet değil, alın teri!

angelina-paris-2013-01

Efendim, neyse Fransa kültür sanat dolu bir şehir. Angelina La Maison‘da ambiansı bünyenize kattıktan sonra hemen yolun karşısına geçin ve Louvre’a doğru mesafe kat etmeye başlayın. Zira Louvre gez gez bitmez, dinlen dinlen sonlanmaz engin bir saray.

Paris’e giden tüm gurme, şikemperver, iyi yemeci adı herneyse ya da kendini nasıl tanımlıyorsa tüm dostlara buraya uğramadan dönmemelerini tavsiye ediyoruz. Ne demiş büyüğümüz Montaigne “Zevk ve neş’e içinde yenen şeyler en kolay hazmolunurlar.

Hay ruhunu öpeyim Montaigne!

Esselatü vesselam.

angelina-paris-2013-03

Angelina
226 rue de Rivoli – Paris 1 France
Tel: +33 (0)1.42.60.82.00

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Paris’te Sıcak Çikolata Nerede İçilir? Angelina La Maison, Paris, Fransa

 • Harika

  Fransizca bilmediginiz anlasiliyor.O yuzden okunuslarini yazmazsaniz daha iyi olur.Yoksa cok iyi bir anlati.Tesekkurler..

  Yanıtla
  • Yaw harika doğrusunu söyleyip de düzeltsene o zaman :) Niye bize Tayyip muamelesi yapıyorsun :D Okunuşlarını da yazmak istiyorum. Bildiğim kadarıyla yazdım işte :) Merci.

   Yanıtla
 • şebnem akar

  fiyatı nedir lütfen onları da ekler misiniz yazınıza.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir