Genel Yemekler

Pırtımpırt Nedir?

Pırtımpırt Nedir?

Kayseri’nin Develi ilçesine ait bir ev yemeği olan Pırtımpırt yörede “kirtimburt” diye de bilinir. Taze asma yapraklarının parçalanıp (pırtılıp) tencerede pişirilmesiyle ortaya çıkan hafif ekşili tat, yemeği diğer yeşil yaprak (ıspanak, pazı-pezik) yemeklerinden ayırır.

Bu yemek özellikle grup halinde eş, dost ve akrabalarla yapılarak yenir. Sırf bu yemek için Pırtımpırt günleri düzenlenir. Yazın asma yaprakları özenle kurutulur, küçük küçük parçalanır. Yaprakların taze iken kurutulması ise ekşi tadının yemeğe geçmesini sağlar.

Yöresel tatları sevenler için farklı bir alternatif olabilir.

Pırtımpırt Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

Yarım kg kemikli et
Yarım kg asma yaprağı
2 soğan
1 su bardağı nohut
1 çay bardağı gendime (aşurelik buğday)
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
Tuz
Cırgalan kırmızı toz biber

Yapılışı:

Nohut ve gendime (iri buğday, yarma) akşamdan ıslatılır.Suları değiştirilip ayrı tencerelerde haşlanır ve süzülür. Asma yaprakları haşlanır. Kevgirle süzgece alınıp suyu süzülür ve ince ince doğranır. Soğanların kabukları soyulup küp şeklinde doğranır. Tereyağı tencerede eritilip soğan pembeleşinceye kadar kavrulur. Et ilave edilip kavurmaya devam edilir. Salça bir kaşık suda ezilip tencereye eklenir. Asma yaprağı, nohut ve gendimeyi ilave edilip karıştırılır. Üzerine çıkacak kadar su eklenip kapağı kapalı olarak pişirilir. Sıcak servis yapılır.
Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir