Raclette (Raklet) Peyniri Nedir?

Raclette (Raklet) Peyniri Nedir?

Izgara üzerinde pişirilip eritilerek yemeklerin üzerine sıvanan ağır kokulu ve yoğun aromalı İsviçre, Fransa menşeili bir peynir çeşididir. Fransızca Raclette (Sıvamak, sıvanan) anlamını taşır. Daha çok patates, turşu, soğan, kurutulmuş et, mantar v.b. garnitür yemeklerin üzerine bıçakla sıvanır ve yemek de peynirle aynı ismi alır.

Yarı sert inek sütünden yapılan koyu sarı renkli peynir için Fransa ve İsviçre’de peynirin erimesini sağlayacak özel raklet makineleri bile vardır. Bu makinalara da yemek gibi raklet ismi verilir. Kokusu çok belirgin olduğu için eritilen peynirin rayihası mekanda uzun süre kalır.

Eriyen peynirin yanında yeterli miktarda turşu ve patates yemeniz şarttır yoksa peynir midenize oturur. Ayrıca yenirken bira ve su içilmemesi salık verilir. Daha çok çay veya beyaz şarap ile tüketilir.

Raclette peynirinin orjinal hali dışında ayrıca sarımsaklı, karabiberli v.b. çeşitleri de mevcuttur. İsviçre’de kayak merkezlerinin vazgeçilmez yemeğidir. Aslında bir nevi İsviçrelilerin Kumpiridir de diyebiliriz. Peynir eritmede usta olan İsviçre’nin bir diğer yemeği Fondü ile usul itibari ile akrabalık gösterir.

İstanbul’da (Türkiye’de) yapan yer var mı bilmiyoruz ama bilenleriniz varsa yorum bırakarak yazımıza bu konuda destek olursa çok seviniriz.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

8 thoughts on “Raclette (Raklet) Peyniri Nedir?

 • 23 Eylül 2016 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  Son paragraftaki ‘ama’ dan sonra yazılmış ‘yazımıza’ nın anlam bozukluğuna neden olması nedeniyle silinmesi gerekmektedir.

  İstanbul’da (Türkiye’de) yapan yer var mı bilmiyoruz ama yazımıza bilenleriniz varsa aşağıda yorumlar kısmında yazımıza bu konuda destek olursanız çok seviniriz.

  Hatta en doğrusu şöyle olmalıdır:

  İstanbul’da (Türkiye’de) yapan yer var mı bilmiyoruz ama bilenleriniz varsa yorum bırakarak yazımıza bu konuda destek olursa çok seviniriz.

  Yanıtla
  • 24 Eylül 2016 tarihinde, saat 13:30
   Permalink

   Hocam çok teşekkür ederiz :) tam da ihtiyacımız olan şeyi yaptınız. Ara sıra lütfen bizi ziyaret edin ve hatalarımızı düzeltin.

   Yanıtla
 • 26 Kasım 2016 tarihinde, saat 13:18
  Permalink

  Bizim evde yapilior :) ama peynir bulamiyoruz ankarada. Isvicreden gelwn oldukca istiuoruz!

  Yanıtla
 • 06 Temmuz 2019 tarihinde, saat 18:00
  Permalink

  İzmirde sir winston diye bir mekan vardı orda yapılıyordu sanırsam. Kokusu hala burnumda tadını siz düşünü:)

  Yanıtla
 • 16 Aralık 2019 tarihinde, saat 08:50
  Permalink

  Maalesef ben hiç bir yerde bulamıyorum. Bu sebeple taze dil kaşar ile yapıyorum. Tarifim basit; haşlanmış patatesin üzerine dilim bonfile ve raclette grillde eritilmiş dil kaşarı döküyorum…. Muhakkak taze çekilmiş karabiber ile tamamlıyorum…. Afiyet olsun….

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2020 tarihinde, saat 03:11
  Permalink

  Türkiyede kış sezonunda isviçre peynirinin lezzetlerini bursa uludağ da bulunan monte baia otelde raclette mutfağında bulabilirsiniz tavsiye ederim. Bendeniz orda 3 yıl o mutfakta hizmet verdim. Bursaya yolunuz düşerse uğrayın derim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir