Gurme Haber

Ramazan Pidesine Türk İşi Fiyat Ayarı

2022 Ramazan Pidesi Gramajı ve Fiyatı Belli Oldu

Rusya Ukrayna Savaşı ile birlikte iyice dengesiz hale gelen buğday fiyatları ile birlikte Ramazan Pidesi pahalı bir diyete girdi. Geçtiğimiz yıl 365 gramı 4 TL’ye satılan Ramazan pidesinin gramajının düşürüleceğinin ve fiyatının artırılacağı açıklandı. Bu yıl 30 gram hafifletilecek olan Ramazan pidesinin (330 gram) fiyatı 6 TL olacak. 35 gram daha ufak bir Ramazan Pidesi alacaksınız. Eğer pidenizi susamlı yumurtalı tercih ederseniz 7,5 TL ödeyeceksiniz. Yani gramajı düşürülmüş pideye geçen yıla göre %50-65 arası daha çok bedel ödeyeceksiniz.

Geçtiğimiz yıl gramajla birlikte fiyat da yükseltilmişti ama bu yılki uygulama Ramazan pidesinin pahalı bir diyete gittiğiniz gösteriyor. Geçtiğimiz yıl 15 gram gramaj artırılmış, bununla birlikte pidenin fiyatı da %33 artırılmıştı.

Her ne kadar Türkiye’nin buğdayda yurtdışına bağımlı olmadığı ve iç pazarda kendine yeterli olduğu iddia edilse de unlu mamüllerde üretim maliyetlerinin yüzde 100 arttığını belirten İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, “Devlet destekli un 220 lira, piyasa fiyatı 450 lira. Eğer TMO desteklemeye devam ederse pidede belirlenen bu fiyatlar kurtarır. Devam etmezse kurtarmaz. Bize söylenen unda verilen bu desteğin mayıs ayına yani mahsule kadar kesilmeyeceği yönünde ama fırıncı una ulaşmakta zorlanıyor. Meslektaşlarımız sürekli bizi arıyorlar. ‘Devlet destekli un alamıyoruz, değirmenler bize un vermiyorlar’ diye söylüyorlar son 15 gündür. Bu sorun ramazan ayını etkileyebilir mi bilemiyorum. Açılacak deniyor ama sahada un yok şu anda” diye konuştu.

Bu da her ne kadar inkar edilse de buğday krizinin aslında kapıda değil, bizzat evimizin içinde olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte bu yıl Ramazan Pidesi’nde bir versiyon daha var. 415 gram pide 7.5 TL’den ve 415 gram susamlı yumurtalı pide ise 9 TL’den raflardaki yerini alacak.

İBB Halk Ekmek’te 2022 Ramazan Pidesi Fiyatı Ne Kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Halk Ekmek, 2022 yılında 330 gramlık pidenin 3 TL olduğunu açıkladı. Bu böyle bir dönemde iddialı bir açıklama. Piyasa fiyatının yarısına aynı gramajda verilecek. Ancak görüyoruz ki İBB Halk Ekmek de gramaj düşürme kararına uymuş.

Yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımız Ramazan’da 330 gramlık pideyi 3 TL’den Halk Ekmek büfelerinden satın alabilecekler. İBB olarak ülkemizin yaşadığı ekonomik zorlukta İstanbullulara en sağlıklı ve ucuz ekmeği sunmaya devam edeceğiz” şeklinde ifadeler kullanıldı.

2021 yılında ithal edilen buğdayın %66’sı Rusya, %18’i ise Ukrayna’dan geliyor. Bu rakam yılda 7,5 milyon tona tekabül ediyor.

Ankara’da 2022 Ramazan Pidesi Fiyatı Ne Kadar?

Ankara’da bu yıl Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkar Odası‘nın yaptığı açıklamaya göre Ramazan Pidesi’nin hepten pahalı bir diyete girdiğini görüyoruz. Buna göre 275 gram olarak belirlenen Ramazan pidesinin belirlenen satış bedeli ise 4 TL.

Bakalım bu Ramazan ayında pide kuyrukları nasıl olacak?

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir