DönerEn İyilerLİSTELERNE YİYELİM

Avrupa Yakasının En İyi 7 Et Dönercisi

İstanbul Avrupa Yakasının En İyi Et Dönercileri – 2022

İstanbul’un en iyi ve en sevilen et dönercileri… Konumuz bu. Her ne kadar iki ayrı ekolde dönerci olduğunu önceki yazılarımızda beyan etmiş olsak da -salon döneri ve büfe döneri-İstanbul gibi bir megapolde en iyi dönercileri hiç değilse Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası gibi iki ayrı bölgede incelemenin kategorik olarak da daha doğru olduğuna kanaat getirdik. Belki ilerleyen günlerde salon döneri ve büfe döneri yapan mekanları da ayrı bir kategori altında listeleriz.

Geçtiğimiz hafta 16 milyonluk şehr-i İstanbul’un Anadolu Yakasında en iyi döneri nerede bulacağız da yiyeceğiz diye sormuştuk ve listelemiştik. İşte şimdi de ”karşıya geçiyoruz” İstanbul Avrupa Yakasının En İyi 7 Dönercisi, 2022 güncellemeleriyle sizinle.

Afiyetle.

1- Karadeniz Döner (Dönerci Asım Usta), Beşiktaş

Sevenleri kadar sevmeyeni de çok, ancak tüm bu kutuplaşmaya rağmen bize göre Asım Amca bu işin piridir ve döneri en iyilerden biridir. Hiç bir zaman değişmeyen marinasyonu, ufacık dükkanında kendi ürettiği sıcacık pideleri ile takdir hakeder. Yanında da açık ayran varsa en güzel öğündür. Daha detaylı yazımızı okumak için tıklayın.

Adres: Sinanpaşa Mah. Mumcu Bakkal Sok. No:6 Beşiktaş – İstanbul
Tel: 02122617694

karadeniz-pide-doner-asim-usta-01

2- Enbey Döner, Beylikdüzü

Ey her döneri aynı döner kategorisinde kıyaslayan kardeşim! Bilmelisin ki; Bayramoğlu Döner ve Karadeniz Asım Usta Döner aynı segmentte asla karşılaştırılamaz. Yine aynı şekilde tabağı kaplayacak löp yaprak döner şeklinde sunulan dönerle, parça parça kesilen döner ayrı kategoride değerlendirilmelidir. Her gün 1.5 ton döner satıyor. Tabii insanın aklına sorular geliyor. Ne gibi sorular mesela… Şöyle; “Bu kadar döner teker mi olur? Ertesi güne kalırsa bakteri üretir v.b.” tarzda sorular… Oluyor efendim! Daha da ötesini söyleyelim hatta. O döner tekeri yoğunluğa ve gününe göre iki hatta üç kez yenileniyor. Daha detaylı okumak için tıklayın.

Adres: Cumhuriyet, Çamlık Caddesi Cumhuriyet Caddesi 1 D D:1/5, 34520 Beylikdüzü Osb/Beylikdüzü/İstanbul
Tel: +902128712423

3- Sürmene Döner, Küçükçekmece

En iyi Karadeniz tarzı döneri sunan mekanların arasında Sürmene Döner. Hafif yağlı, kırpık kırpık kesilmiş mis gibi döneri, klasik beyaz tabaklardaki sunumu, taze salatası ve finalde baklavasını hala denemediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz.

Adres: Cennet Mah. Alparslan Cad. No:68 Küçükçekmece/İstanbul
Tel: (0212) 4241261

4- Zümrüt Büfe, Eminönü

O bir tarihi yarımada klasiği. Son yıllarda fiyat politikası sebebiyle eleştirilse de, iyi bir döner artık ucuz olamıyor. Eminönü’nün daracık sokaklarının birinde, önünde hiç bitmeyen kuyruğuyla Zümrüt Büfe de bu işin en iyilerinden… Et, Çanakkale Biga’dan geliyor. Hafif ısıtılmış pidenin içine 100 gr garnitürsüz dönerimizi söyleyin, yanına da açık ayran. Et, et gibi kokuyor. Pide, pide gibi. Ayran ise bir harika! Detaylı yazımızı okumak için tıklayın.

Adres: Sabuncu Han Caddesi. No: 26 Eminönü / İstanbul
Tel
: 02125228979

Döner - Zümrüt Büfe

5- Dönerci Sadık Usta, Aksaray

Dönerci Sadık Usta tam bir büfe döneri örneği ortaya koyuyor. Müdavimi de çok. Pide döner ya da lavaş dürüm bizim de Sadık Usta’ya gidince tercihlerimiz arasındadır. Yanına da açık ayran, ideal ikili.

Adres: Haseki Sultan, Tütüncü Hasan Sk. No: 1/A, 34096 Fatih/İstanbul
Tel: 05559853603

6- Dönerci Şahin Usta, Kapalıçarşı

Türkiye’nin en pahalı döneri olma unvanını koruyor. Daha çok turistlere yöneldiği iddia ediliyor. Lakin eğer Kapalıçarşı’da onca esnafın olduğu yerde o yüksek fiyatlara döner satabiliyorsa bu işte mutlaka bir keramet vardır. Düşünün: Kuruluşu 1969. Dönerini kıyma döner diye eleştiren de çok ve İstanbul’da üzerinde en çok tartışma dönen dönercilerden biri. Tırnaklı pide arası sumaklı soğan eşliğinde sunduğu dönerini her Kapalıçarşı ziyaretimizde mutlaka yeriz. Çok da beğeniriz.

Adres: Mollafenari Mah. Kılıçcılar Sok. No:5 Fatih/İstanbul
Tel: 02125265297

7- Dönerci Engin’in Yeri

Yıllardır minnacık dükkanda sunduğu Bayburt usülü, %20 si koyun etinden gelen mis gibi yağlı, sulu ve nefis dönerin tadı hiç değişmez. Tombik pide içinde 2 taneyi hemencecik yuvarlarsınız. En iyilerin arasında adını anmaya değiyor.

Adres: Bereketzade, Okçu Musa Cd. No:21 Beyoğlu/İstanbul

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

One thought on “Avrupa Yakasının En İyi 7 Et Dönercisi

  • Furkan okumuş

    Hepsinden yemedim elbette ancak dönerci sadık ustaya Beyazıt Fatih civarlarında gittiğinizde samimiyetimle söylüyorum sultan Ahmet köfteci si , Filibeli köfteci si yada sadık usta tek seçenekleriniz olsun .

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir