Gurme Haber

Salih Seçkin Sevinç Restoranların Açılmamasını Eleştirdi!

Pazar Günü Açıklanan Yeni Genelgede Restoranların Açılmaması Büyük Hayal Kırıklığı Yarattı

Salih Seçkin Sevinç, Harbiyiyorum Instagram hesabında 20 gündür tam kapanma yaşayan ve öncesinde gel-al ve paket servis olarak çalışan restoranların kapanmanın ardından “kademeli normalleşme” genelgesinde açılmama kararını kınadı. Restoranlar paket servis ve gel-al servis ile bir sonraki açıklamaya kadar devam edecekler.

Pandeminin başından bu yana 1 yılı aşkın süredir olağan hizmetlerini sunamayan, hizmetleri sadece mutfak ve paket servise indirgenen restoranların açılmaması büyük şaşkınlık yarattı. “Yaptığınız açıklama, sınavını çok çalışıp iyi not bekleyen öğrenciye, otur sınıfta kaldın demek gibi bir şey!” benzetmesini kullan Salih Seçkin Sevinç, tüm bu süreçte bağımsız küçük işletmecilerin Türk ekonomisinin ve orta sınıfın bel kemiğini oluşturduğunu, AVM’lerin açılırken, insanlar akın sakın sahillerde , sokaklarda, marketlerde gezerken kahvehanelerin, lokantaların kapalı oluşunun bu ekonominin belini kıracağını, sürecin artık insafsız olduğunu ve arkasında başka bir gündemin yatıyor olabileciğini söyledi.

İnsanların artık akıl sağlıklarını da kaybettiklerini, dayanacak güçlerinin kalmadığını söyleyen Sevinç, tüm restoranları birleşmeye çağırdı. Pandeminin başından bu yana her seferinde sadece restoran ve kafelerin günah keçisi sayıldığını, otel restoranlarının, otellerin ve AVM’lerin açık kaldığını söyleyen Sevinç, kademeli bir açılma yapılacaksa bu kez tam tersi yapılsın; önce restoranlar açılsın ve açık kalsın, AVM’ler, ibadethaneler, otel restoranlarını da kapatın, bakın bakalım vaka sayıları artıyor mu? Artıyorsa restoranları da kapatırsınız dedi. Restorancılık sektörüne büyük bir operasyon yapıldığını da açıklamada belirtti.

Sevinç ayrıca “Görmüyor musunuz? Restoranlar kapalıyken de sayılar hızla arttı. Vaka sayılarının restoranların kapalı olmasıyla bir ilgisi olmadığını görmüyor musunuz? Bu yeterince bilimsel değil mi?” dedi.

Birçok küçük işletme sahibi tarafından takdir gören ve kendi sosyal medya hesaplarında da paylaşılan bu açıklama ile Salih Seçkin Sevinç tüm restoran ve kafelerin bu bağlamda sesi oldu.

Salih Seçkin Sevinç’in yaptığı açıklama ardından Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanı bir açıklama yaparak kapalı olan işletmeler için 3000-5000 TL hibe yardım yapacağını açıkladı. Tam açılmadan ise bahsetmedi..

Bu elbette restoranların beklediği müjdeli haber değildi.

İşte Salih Seçkin Sevinç’in o Harbiyiyorum Instagram paylaşımı… Umarız restoranlar ve kafeler daha fazla geciktirilmeden/bir an evvel tam yetkilerine kavuşurlar.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir