KadıköySimit

Şaşkınbakkal’da Simit Nerede Yenir? Simitçi Veli, Bağdat Caddesi, Kadıköy, İstanbul

Veli’yi bir yağmurlu günde tanıdık ve haftalar sonrasında da yağmurlu bir günde yazdık. Hem de ne yağmur. Hop bir saniye, arkadaş! Adam değişik. Kendine sempatik falan diyor ama biz ona  “Fazla İyi Adam” yaftasını yapıştırdık. Ayrıca onun elinde fırın simidi, fırın simidi olalı bu kadar modifikasyon görmedi.

Türkiye’nin bageli olan susamlı simit muhtemelen Bağdat Caddesi’nde bulabileceğiniz en ucuz yiyecek. Son yıllarda Amerikan bagel‘inden etkilenen Türk simidi şimdilerde aynen bagel gibi ortadan ikiye ayrılarak ortasına krem peynir ve zeytin ezmesi kabul ediyor. (Birileri de tereyağı koysun n’olur?!)

Veli bir adım ileriye gitmiş. Memleketi Ardahan’dan getirdiği tekerlek kaşarı doğrayıp arasına koymuş, üstüne de tost makinesini basmış. Çay ve sıcak modifiye simit istiyorsanız onu bile sunmuş. Ama ana seromoniye geçmezden önce Veli’ye “Çayın var mı?” diye sormanız lazım.

Sordunuz mu?

Bu soru üzerine dünya tatlısı, gönlü geniş, kibar Veli sizi doğru cevaba yönlendirecektir. Bağdat caddesi, koşuşturan insanlar, Veli ve abisi  bay “Dünyamalı” eşliğinde sıcacık simidinizi afiyetle yiyebilirsiniz. (Dünyamalı ismini şaka zannetmeyin ha! Hikayesini anlatacağız. Az sonra! Şok, şok, şok!)

simitci-veli-saskinbakkal-ardahan-kasari-bagdat-caddesi

1966 doğumlu Veli Altun 1978 yılından beri Şaşkınbakkal Bağdat Caddesi üzerinde ticaret hayatının içinde yer alıyor. İlk başta ayakkabı boyacılığı ile işe başlıyor. 1989’da simit tezgahını kuruyor. Toplamda 3 kardeşler. En büyük ağabeyin ismi Dünyamalı. Gün içinde giderseniz büyük ihtimal tezgahın başında Dünyamalı hazreti görürsünüz.

Abi senin ismin neden Dünyamalı?” diye soruyoruz. “Benden önce doğan 2 ağabeyim de vefat etti” diyor ve ekliyor “Dedem bunun üzerine 7 tane tosun kesiyor. Ben de dünyaya gelince “Dünya malı dünyada kalsın!” misali ismimi ‘Dünyamalı‘ koymuş” diyor. (Bkz. İspatı burada!)

Ortanca Oruç. O genellikle ayakkabı boyama tezgahının başında. Veli’nin ise eli kolu uzun. Hepsinden daha fazla pazarlamacı ve de satışçı. Kendisine “Ne hizmetler veriyorsun?” diye bir sorun bakalım. Neler, neler duyacaksınız…

simitci-veli-saskinbakkal-bagdat-caddesi-kadikoy-istanbul

Efendim. Söylediğimiz gibi her şeyden önce Veli’den kendinize güzel bir spesiyal simit hazırlamasını isteyin. Onun saygısına ve esnaflığına dikkat kesilin! Zira böyle insani yaklaşımları artık ticari hayatta bulmanız çok ama çok zor. Sohbetinin tadını çıkarın. Simit ve çayının keyfine bakın. Bağdat Caddesi’nde yiyebileceğiniz en ucuz yiyeceği bulduğunuz için Rabbinize hamd edin ve yolunuza devam edin.

Veli’nin 2 tane çocuğu var. Hikayesi ise Bağdat Caddesi’nde bir başarı öyküsü. Ardahan’dan getirttiği kaşar peynirini simit yanında verdiği gibi isteyene kilo ile de satıyor.

 

Veli tezgahtan uzaklaşınca Dünyamalı abimize soruyoruz. “İşler nasıl?” diye. O da bize “Çalışan adama her zaman ekmek vardı. Şimdi de var.” diye bilgece bir cevap veriyor.

Çalışana ekmek var ama neticede etrafta ne var ne yoksa hepsi dünya malı. Öyle değil mi?

*Simitçi Veli’yi Harbiyiyorum Youtube kanalından izlemek için buradan!

simitci-veli-saskinbakkal-bagdat-caddesi-kadikoy-istanbul-sicak-simit

Simitçi Veli
Bağdat Caddesi.  Marks&Spencer Karşısı, Şaşkınabakkal, Kadıköy – İstanbul
Tel:0535 8116449


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir