Kapanan Restoranlar

Beyoğlu’nda Pilav Nerede Yenir? Pilavhane, Beyoğlu, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Dikkat! Adamlar pilav yapıyor. Hem de pilavcı pilavından pilav yapıyorlar. Yani çok güzel. Lakin bu abiler yalnızca pilavcı değiller. Bir tuhaflar. Gelin hikayelerini aklımız yettiğince birlikte idrak etmeye çalışalım.

Ama bir saniye, önce şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz; ahanda buraya yazıyoruz. Pilav, Türk’tür. Ötesini de iddia eden varsa beri gelsin! Bu Çin’lilerin yediği pilav falan değildir. Bildiğin raystır. Rays (rice) dediğin şey ise işlenmemiş zevksiz, ruhsuz pirinçtir. Bizdeki pilav ise ruhludur. Biz buna pilavın gücü ile adaletin zaferi diyoruz.

Rice to meet you!

Kadir, Aris, Dartanyan (Aras) bir gün pilavcı dükkanı açmaya karar verirler. Daha önce kreatif işler ile hasbihal olan arkadaşlar rüyalarında “Yeter ulen! Ölümlü dünya. Kas kas nereye kadar bundan böyle pilav yapıp satacaksınız. Kesss!” denmesi üzerine şevksiz şüphesiz pilav işine girişiler. Bu sorgulanamaz. Sadece yenir.

Öyle.

Neyse. Sonra iyi bir pilav yiyicisi olan Kadir “Yahu işe girişeceğiz ama kim etrafta iyi pilav yapabilir acaba?” diye düşünürken kız arkadaşının annesi devreye girer ve hayatlarına Kadir, Aris, Dartanyan ve Kadir’in kız arkadaşının annesi olarak devam ederler.

nohutlu-tavuklu-pilav-pilavhane-02

İmdi! Biz burayı niye yazıyoruz?! Beyoğlu’nda seyyarcı pilavcı çok ve fakat pilav dükkanı yok! Beyoğlu’nda Kadir’in annesinin kız arkadaşının (ya da tam tersi gibi bir şey) pilavı gibi ev pilavı yapan insan sayısı bir elin parmağını geçemez! Geçmemeli, zaten öyle olursa o rays olur. Rays’ı da size az evvel anlattık. Pejmürde yani.

Efendim, kreatif dedik ya! Kadir aslında bir sanat öğretmeni, grafik tasarımcı, TBWA, Ogilvy, Alameti Farika gibi ajanslarda çalışmış, Cannes’dan da ödül almış bir grafiker falan. Keza Aris’in de ondan eksik kalır yanı yok. Hani bana inanmazsanız Facebook sayfalarına ya da Twitter hesaplarına bakabilirsiniz. Çok eğleneceğinizi garanti edebilirim!

Ne demişler? Allah herkese ajans kafası versin. Bu lafı da boşa dememişler yani. Ajanslarda çalışan insanlar reel hayata döndüler mi, çok eğlenceli oluyorlar. Olmak zorundalar. Keza, hayat çok zor.

Pilavhane’de pilav çeşitleri içerisinde bir tık farklı olarak domatesli pilav da deneyebilirsiniz. Ayrıca çorbanın hasoları da esnaf dostu ya da geceleri çok ayran içen vatandaşlarımız için “Ayılt beni Vasfi!” şeklinde mevcut.

Haydi göreyim sizi, artık Beyoğlu’nda pilava abanmanın zamanı geldi.

İlker, söz sende oğlum.

nohutlu-tavuklu-pilav-pilavhane-03

Pilavhane
Süslü Saksı Sok. No:23 Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0212 2922214

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir