Diğer Listelerİstanbul

Şef Restoranları – İstanbul

İstanbul’daki Şef Restoranları

İstanbul artık tarihi zenginliğinin yanında gastronomik çeşitliliğiyle de adından söz ettiren bir şehir. Bunda ünlü şeflerin açtığı yeni mekanlarının da katkısı oldukça büyük şüphesiz. Diğer yandan, ”aşçılığa verilen iade-i itibar”ın katkısı da göz ardı edilmemeli.

Artık günümüzde ”chef” olmak, mekanında ismini yaşatmak popüler bir iş. Bunun için bir çok profesyonel eğitim kurumu bile açılıyor. İşte biz de alaylısından, mekteplisine, son zamanların ünlü şefleri ve çalıştığı mekanları okuyucularımız için listeledik.

1. Gile – Üryan Doğmuş ve Cihan Kıpçak

Yaşadıkları toprağın kadim lezzetlerini modern dokunuşlarla yeniden yorumlayan bir ikili Üryan Doğmuş ve Cihan Kıpçak. İmzalarını attıkları Gile‘den bir kaç lezzet; ördek pastırma ve mesir macunlu creme brulee.

Tel: (0212) 3271166

7-üryan-dogmus-cihan-kipcak

2. Forneria – Arda Türkmen

Issız Adam‘ın mutfağı, Leblon 11 ile tanıdık biz onu. 2 yıl önce kapattığı bu mekandan sonra Karaköy The Haze Hotel girişindeki Forneria ile yoluna devam ediyor. Öğlen menüsünde nefis zeytinyağlı yemekler de bulabileceğiniz mekanda, Akdeniz-İtalyan Mutfağı  baskın bir menü var. Taş fırın pizzaları şehrin en sevilenlerinden…

Tel: (0212) 2524848

9-arda-turkmen

3. Can Oba Restoran – Can Oba

O artık bir şehir efsanesi. Çok seveni de var, hiç beğenmeyeni de. Rezervasyon yaptırmak epey zor, mekan küçük, masa sayısı kısıtlı. Yine de, Hocapaşa gibi bir lokasyonda, vişne soslu ördek, trüf yağlı kestane çorbası sunacak kadar cesur.

Tel: (0212) 5221215

8-can-oba

4. Neolokal – Maksut Aşkar

Neolokal’de yerel olanı ”yeni”den  yorumlayan bir şef Maksut Aşkar. Salt Galata’da pazartesi hariç öğlen 12:00-15:00 arası, akşam 19:00-00.00 arası servis veriyor. Tirit, humus ve muhammarayı bir de ondan deneyin.

Tel: (0212) 3342200

6-maksut-askar

5. Mikla – Mehmet Gürs

Tek sayfalık bir menüsü olan, oldukça rafine bir mutfağa sahip bir mekanın şefi Mehmet Gürs. Mikla dışında, Num Num, Trattoria Enzo, Kronotrop ve Terra Kitchen’ında da imzası bulunuyor. Balık-ekmek, tam buğday unundan mantı ve karadut çorbası öne çıkan lezzetlerden.

Tel: (0212) 2935656

2-mehmet-gurs

 6. Gram – Didem Şenol

Eğitimini French Culinary Institute‘de yapmış, aynı zamanda Lokanta Maya’nın da şefi Didem Şenol. Hiç bir katkı maddesi konmadan sunulan pastane ürünleri, rezene ile tatlandırılmış dana dilli kuşkonmazlı salatası ve fasulye ile servis edilen gravlax en beğenilen lezzetlerin başında geliyor.

Tel: (0212) 2431048

3-didem-senol

7. Nicole – Kaan Sakarya, Aylin Yazıcıoğlu

Yıllarca hem yurt içi, hem de yurt dışında bir çok mekanda beraber çalışmış bir ekip Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu. Şeflerden 2 ayrı menü seçebiliyorsunuz, biri ”Keşif” diğer ise ”Nicole”. Menüleri 6 haftada bir değişiyor ve fındık kahveli karnabahar, havuçlu mandalinalı karides öne çıkan lezzetler arasında yer alıyor.

Tel: (0212) 2924467

4-kaan-sakarya-aylin-yazicioglu

8. Peyderpey – Vedat Başaran

Akdeniz ve Osmanlı Mutfağı’nın, az ama en öz çeşitlerini sunan bir mutfaktan söz ediyoruz. Peyderpey’in yanı sıra, Tuğra, Feriye, Nar Lokantası ve Surplus gibi mekanlarda da imzası bulunan, Tür Mutfağının gerçek bir emekçi şefi Vedat Başaran.

Tel: (0212) 2430999

5-vedat-basaran

9. Yeni Lokanta – Civan Er

Meze ağırlıklı menüsünde yenilikleri seven bir şef Civan Er. Asma yaprağında paçanga, kadayıflı muhallebi, vişneli kısır gibi ezber bozan tatlar söz konusu.

Tel: (0212)  2922550

1-civan-er

10. Duble Meze Bar – Emre Çapa

40-45 çeşit mezeyi aynı anda tadabilme imkanı sunan bir menü ve şefe sahip bir mekan Duble Meze Bar. Hardallı levreği ve kokoreç bruschettası çok seviliyor. Manzarası da cabası.

Tel: (0212) 2440188

10-emre-capa

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

2 thoughts on “Şef Restoranları – İstanbul

  • gamze

    Sadece öğlenleri hizmet veriyor olsa da Amanda Bravo’ da İnanç Baykar’ın da lezzetlerini denemelisiniz.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir