Satır EtSilivri

Silivri’de Satır Et (Kıyma) Nerede Yenir? Öz Ali Paşa Et Pazarı, İstanbul

Hayat iyi ve sulu “Satır Et” bulmak için çok kısa, yanında bir de güveçte manda yoğurdu bulmak için hepten kısa. Hal böyle olunca gerçekten “Et bizim işimiz!” cilerin hasını bulmak pek kolay değil.

Lakin biz sevgili dostumuz Tuncer Çetinkaya ile çıktığımız Silivri lezzet turunda “Kıyma” isimli Satır Et’in bu zamana kadar yediklerimiz arasında en başarılı versiyonunu bulduk. Peki nerede mi bulduk? Öz Ali Paşa Et Pazarı‘nda.

Anlamışsınızdır. Burası ismi üzerinde bir et pazarı. Bildiğin Kasap. Ancak Kasap’tan Steakhouse değil, Et Pazarı’ndan Kasap. Dışarı bir de mangal atmışlar. Olmuş size on numara salaş ama bir o kadar da lezzetli etlerin yapıldığı halk lokantası.

oz-ali-pasa-et-pazari-silivri-kasap

Bir kere çok özel bir köftesi var. Biz ilk görüşte yeni bir yöresel sucuk zannettik. Böyle yağlı kağıda sarılı kurabiye gibi kesilen bir köfte. İşte bu aslında “Kasap Köfte” ama buradaki abiler buna Kalpazan Köftesi ismini vermişler. (Biz onların yalancısyız) İlk başta köftelerin dışındaki zarı kuzu gömleği zanettik ama değilmiş. Gerçekten incecik yağlı bir kağıda sarılmış.

-Bizi Instagram’da takip etmeyi unutmayın! Meşhur yemek videoları yapıyoruz :)-

Bu köftelerini (yarım kilo) bir deneyin. Akabinde de yarım kilo içi sulu sulu “Kıyma” deneyin. Keşan’ın meşhur Satır Eti bildiğin. Tuz ve satır kıyması. Yanına da bol soğanlı bir çoban salata… Oh yeme de yanında yat! Köz biber ve domates de cabası. Ekmekleri de kızarmış aldınız mı masanıza gelecek Silivri’nin manda yoğurduna şarkılar söylemeye başlayabilirsiniz.

Efendim, gidenler bizden selam söylemeyi unutmasın. Umulur ki ikram görenlerden olursunuz.

Vesselam.

Silivri'de Salaş Kasap - Öz Ali Paşa Et Lokantası

Öz Ali Paşa Et Lokantası
Alipaşa Mah. Trablusgaro Cad. No: 109/A Silivri – İstanbul
Tel: 0212 7165265 – 0536 7701346

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Silivri’de Satır Et (Kıyma) Nerede Yenir? Öz Ali Paşa Et Pazarı, İstanbul

  • MEDET ACAR

    iyiki varsınız bayramdan sonra muhakkak deniyorum

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir