YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Simit Poğaça Nedir?

Makedonya’nın Meşhur Ekmek Arası Böreği: Simit Poğaça.

Simit poğaça basitçe ekmek arası börektir. Makedonya’da özellikle Üsküp’te Türk kısmında oldukça sevilerek tüketilen ve yenen bir öğün yemeğidir. Daha çok kahvaltıda tercih edilir. “Hamur hamurun içinde, irfan bunun neresinde?” diyecek olabilirsiniz lakin seveni ve yiyeni de çok.

Pastane ekmeği kıvamında ama daha çok İzmir’in kumru ekmeğini andıran bir görüntüye sahip olan susamlı ekmeğin ortası kesilerek içerisine oldukça yağlı ve sıcak servis edilen, genellikle sade bir börek parçalanarak yerleştirilir. İşte buna Makedonlar “Simit Poğaça” ismini verirler. Bu kesilen böreğin lezzeti bizdeki Kürt (Küt) böreği ile su böreği arasında bir yere oturur. Üstüne pudra şekeri dökülmeden doğrudan bahsettiğimiz ekmek arasında tüketilir.

Biz simit poğaçayı ilk kez Makedonya Üsküp’te Eski Kasaba Börekçisi isimli salaş ve önünde kuyruk olan bir börekçide yedik. Hem yerli hem de yabancı talibi çoktu. Enteresan bir şekilde yediğimiz lezzetten memnun kaldık. (Yani olsa bir daha yeriz.) Yanına çayın çok yakışacağını düşündük. Lakin Makedonyalılar genellikle börek yanına ayran tüketiyorlar. Ya da “Borovnica” adını verdikleri yaban mersini suyu içiyorlar.

*En yeni lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Not: Bu yazının İngilizce versiyonu da var; What is Simit-Pogaca?

Bursa Gülbahçe’de Tarihi Üsküp Pastanesi‘nde Şuayip Usta’nın ellerinden Makdenoya’dakine benzer şekilde simit-poğaça yapıldığını ve satıldığını biliyoruz.

Keza yine aynı şekilde bildiğimiz kadarıyla İstanbul’da Bayrampaşa’da Üsküp Simit Poğaça isimli mekanda aynı şekilde simit poğaça yapıp satmaktadır.

Mevcut ekonomik şartlarda Simit Poğaça gibi bir ürünün Türkiye’de ilerleyen günlerde daha çok karşımıza çıkacağını düşünüyoruz.

Afiyetle…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir