Sivas’ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Lezzetçi Çorbacım, Sivas

Sivas’ın yalnızca kellesini ve etli ekmeğini değil, İşkembe Çorbasını da lezzet listenize almalısınız sevgili lezzet meraklısı dostlar. “Neden?” derseniz bu işkembe gerek sunumu gerekse lezzeti ve hazırlanışı açısından farklı da o yüzden. Sivas usulü işkembe çorbasının en başarılı örneklerinden birini rabbim bize Lezzetçi Çorbacım‘da tattırmayı nasip etti.

Yurdumuzun en sevdiğimiz yanlarından biri de her gittiğimiz memlekette İşkembe Çorbası kültürüne sahip olduğumuzu müşahede etmek ve bu kültürün her coğrafyada kendine göre yorumlandığını bilmek.(Evet, bunu seviyoruz.)

Bu yüzden toplumların en birleştirici unsuru yemek diye yıllardır boşuna konuşmuyoruz. Neticede kimse masaya tek başına oturmayı sevmez. İnsanları sorgusuz sualsiz acıkınca bir araya getiren yemek kültürümüze ve bu kültürü yaşatan sofralarımıza selam eder, Sivas’taki Lezzetçi Çorbacım mevzu bahsine itinayla rücu ederiz!

Burada işkembe çorbanız terbiyeli olarak geliyor. Ancak unla terbiyeli değil. Olsa zaten biz o işkembeyi içmeyiz. İşkembe dediğiniz terbiyeli olmayacak. Unla muhallebi kıvamına döndürülmeyecek. Lakin Lezzetçi’de işkembe çorbası süzme yoğurt ile terbiyeli. Bu da doğal seleksiyon ile uyumlu. “Nasıl Yani?” derseniz; sütün kesilme ve peynire dönüşme hikayesi, göçebe insanların sütü işkembede saklamasından ve bu işkembede bulunan enzimlerin sütü keserek yoğurda dönüştürmesinden ibaret de ondan diye cevap veririz size.

Sivas'ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Lezzetçi Çorbacım

Yani mayası işkembe olan kudret, yine bizatihi işkembe-ül kübra ile can bulmuş ey dostlar! Bu keşfi ifşa ettikten sonra bir daha buradaki çorbaya methiyeler düzmeye gerek var mı? Bizce yok.

Ama tabağa methiyeler düzmeye devam edelim. Evde porselen tabaklarınız varya geniş çukur hani, etrafı altın yaldızlı. Hah, onlarda servis ediliyor işte burada işkembe çorbası. Yanında da maydonoz ve soğan gibi nevaleler eşlik ediyor. Buyrun işte bu da mı gol değil? Gayet anlamlı bir farklılık olmuş hem de.

Sözün özü Sivas’a giderseniz burada çorba içmeden dönmeyin. Elbette Lezzetçi Çorbacım’da başka çeşit çorbaların olduğunu söylememize de gerek yok değil mi? Kelle Paça, Mercimek, Tavuk suyu diye uzayan bir liste var mönülerinde…

Neyi seviyoruz biliyor musunuz? Bir alanda uzmanlaşan ve mekanlarını bunun üzerine geliştiren zihniyetleri çok seviyoruz. Mesela bu Lezzetçi Çorbacım, Lezzetçi’nin Restoran ve Sivas Mutfağı şubelerinden sonra sadece çorba temalı olan şubesi. Bu güzel marka konumlandırması için Lezzetçi Çorbacım’ın sahibi Bahattin Karasu’ya da sevgilerimizi gönderelim.

Vurur yüze ifadesi, ne güzel çorba içiyorsun bi tanesi!

Lezzetçi Çorbacım, Sivas

Lezzetçi Çorbacım
Şemsi Simavi Caddesi Meydan Camii Karşısı 3/1 Sivas
Tel: 0346 223 64 34Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Sivas’ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Lezzetçi Çorbacım, Sivas” için 3 yorum

 • 28 Nisan 2018 tarihinde, saat 09:59
  Permalink

  Iyi güzel lakin pahalı o İşkembe çorbası bu para etmez

  Yanıtla
 • 18 Ekim 2018 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  ewet pahalı ama değer çok güzel yapıyolar . firma yetkılılerınden ricaam dır gelin şu nu 14 tl yapalım. herkes tadsın bu lezzeti . soğanı maydanozu domatesi kaldırın . getirmeyın zaten kımsede yemıyıı .

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir