İşkembeSivas

Sivas’ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Lezzetçi Çorbacım, Sivas

Sivas’ın yalnızca kellesini ve etli ekmeğini değil, İşkembe Çorbasını da lezzet listenize almalısınız sevgili lezzet meraklısı dostlar. “Neden?” derseniz bu işkembe gerek sunumu gerekse lezzeti ve hazırlanışı açısından farklı da o yüzden. Sivas usulü işkembe çorbasının en başarılı örneklerinden birini rabbim bize Lezzetçi Çorbacım‘da tattırmayı nasip etti.

Yurdumuzun en sevdiğimiz yanlarından biri de her gittiğimiz memlekette İşkembe Çorbası kültürüne sahip olduğumuzu müşahede etmek ve bu kültürün her coğrafyada kendine göre yorumlandığını bilmek.(Evet, bunu seviyoruz.)

Bu yüzden toplumların en birleştirici unsuru yemek diye yıllardır boşuna konuşmuyoruz. Neticede kimse masaya tek başına oturmayı sevmez. İnsanları sorgusuz sualsiz acıkınca bir araya getiren yemek kültürümüze ve bu kültürü yaşatan sofralarımıza selam eder, Sivas’taki Lezzetçi Çorbacım mevzu bahsine itinayla rücu ederiz!

Burada işkembe çorbanız terbiyeli olarak geliyor. Ancak unla terbiyeli değil. Olsa zaten biz o işkembeyi içmeyiz. İşkembe dediğiniz terbiyeli olmayacak. Unla muhallebi kıvamına döndürülmeyecek. Lakin Lezzetçi’de işkembe çorbası süzme yoğurt ile terbiyeli. Bu da doğal seleksiyon ile uyumlu. “Nasıl Yani?” derseniz; sütün kesilme ve peynire dönüşme hikayesi, göçebe insanların sütü işkembede saklamasından ve bu işkembede bulunan enzimlerin sütü keserek yoğurda dönüştürmesinden ibaret de ondan diye cevap veririz size.

Sivas'ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Lezzetçi Çorbacım

Yani mayası işkembe olan kudret, yine bizatihi işkembe-ül kübra ile can bulmuş ey dostlar! Bu keşfi ifşa ettikten sonra bir daha buradaki çorbaya methiyeler düzmeye gerek var mı? Bizce yok.

Ama tabağa methiyeler düzmeye devam edelim. Evde porselen tabaklarınız varya geniş çukur hani, etrafı altın yaldızlı. Hah, onlarda servis ediliyor işte burada işkembe çorbası. Yanında da maydonoz ve soğan gibi nevaleler eşlik ediyor. Buyrun işte bu da mı gol değil? Gayet anlamlı bir farklılık olmuş hem de.

Sözün özü Sivas’a giderseniz burada çorba içmeden dönmeyin. Elbette Lezzetçi Çorbacım’da başka çeşit çorbaların olduğunu söylememize de gerek yok değil mi? Kelle Paça, Mercimek, Tavuk suyu diye uzayan bir liste var mönülerinde…

Neyi seviyoruz biliyor musunuz? Bir alanda uzmanlaşan ve mekanlarını bunun üzerine geliştiren zihniyetleri çok seviyoruz. Mesela bu Lezzetçi Çorbacım, Lezzetçi’nin Restoran ve Sivas Mutfağı şubelerinden sonra sadece çorba temalı olan şubesi. Bu güzel marka konumlandırması için Lezzetçi Çorbacım’ın sahibi Bahattin Karasu’ya da sevgilerimizi gönderelim.

Vurur yüze ifadesi, ne güzel çorba içiyorsun bi tanesi!

Lezzetçi Çorbacım, Sivas

Lezzetçi Çorbacım
Şemsi Simavi Caddesi Meydan Camii Karşısı 3/1 Sivas
Tel: 0346 223 64 34Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Sivas’ta İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Lezzetçi Çorbacım, Sivas

 • Mahmut

  Iyi güzel lakin pahalı o İşkembe çorbası bu para etmez

  Yanıtla
 • ewet pahalı ama değer çok güzel yapıyolar . firma yetkılılerınden ricaam dır gelin şu nu 14 tl yapalım. herkes tadsın bu lezzeti . soğanı maydanozu domatesi kaldırın . getirmeyın zaten kımsede yemıyıı .

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Ümraniye'de Kelle Paça Çorbası Nerede İçilir? Kervansaray İşkembe Salonu, Ümraniye, İstanbul | Harbi Yiyorum

 • Dinçer ÜÇOK

  Sivas’a her gittiğimde uğrarım. 90 lı yıllarda öğrenciliğimden biliyorum. Bugün sabah oradaydım yine. Biraz diğerlerinden pahalı ama bence eski lezzet kaybolmuş. Garsonlar değişmiş. Yeni gelenler biraz farklı. Yani görüşüm kesinlikle olumsuz.

  Yanıtla
 • Yasin aydın

  Sivasin yüz karası böyle bi rezalet olamaz sanki sanarsın karlı dan kar bağışlıyorlar şımarık bi iş yeri ortalık pislik içinde sivasin bütün sarhoşları orada garsonlar egolu hizmet sıfır diyalog sıfır velhasıl beş para etmezler

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir