Kelle PaçaÜmraniye

Ümraniye’de Kelle Paça Çorbası Nerede İçilir? Kervansaray İşkembe Salonu, Ümraniye, İstanbul

Kelle Paça demek kellenin sirke veya limonla terbiyelenmesi demektir. Böylece bu işleme paçalamak adı verilir. Yani patlıcan paça da olur, işkembe paça da olur, ayak paça da olur. Olur da olur. İşte Kellenin paçalandığı çorbaya da Kelle Paça Çorbası ismi verilmesi buradan geliyor.

Ümraniye’ye yolumuz nadi düşer. Biz de her seferinde soluğu Lider Pide‘de alırız. Gece ortamlardan çıkışta oralara gidip İşkembe Çorbası içecek kadar irfan sahibi de değiliz. Ama bu sefer öğlen vakti gittik ve şifa niyetine çorba içelim dedik. Böylece Kervansaray İşkembe Salonu’na o koskoca göbekten dönerek valeye attık anahtarı.

Ümraniye'de Kelle Paça Çorbası Nerede İçilir? Kervansaray İşkembe Salonu

Önce işkembe çorbası ile başladık. Sivas’taki Lezzetçi Çorbacım‘dakine benzer bir süzme yoğurt terbiyesi yakaladık. Gayet de başarılıydı. Denemedik ama yeme-içme konusunda ehil, sözüne güvenilir abilerimiz burada “damardan işkembe” yemenizi öneriyor.

Bununla beraber biz kelle paça çorbasına daha çok tav olduk. (Evet bildiniz, işkembe çorbası üstüne içtik onu da) Arka planda çalan alaturka müzikten mi, ortamın samimi havasından mı, sunumdan mı, valeden mi dersiniz, ne derseniz diyin Kelle Paça Çorbası zihnimizin kıvrımlarındaki gizli kalmış lezzet noktalarını kuvvetlice harekete geçirdi.

Ekstra sarımsakla paça olayının da dibine vurduğumuz doğrudur tabii. Biz bir de ayrıca kelle paça çorbasına limon sıkarız. Pul biberle acıyı da bir doz artırırız ki Gaziantep’teki beyran havasını iyicene yakalayalım.

Ha unutmadan bu kelle paça çorbasının içindeki parçalar dikdörtgen küpler halinde doğranmıştı. Muhtemelen söğüş doğranan kelle sıkıştırılıp derin dondurucuda bekletiliyor ve oradan da kesilip çorbaya boca ediliyor. Bu da farklı bir nokta tabii.

Bundan sonra Kervansaray İşkembe Salonu da sürekli uğradığımız lezzet noktalarından biri tanesi olarak adlandırıyoruz. Müjde! Bir sakatatçımız daha oldu.

Unutmayın evleneceğiniz kişiyi sakatat yiyenlerden seçin!

Pişman olmazsınız.

Kervansaray İşkembe Salonu

Kervansaray İşkembe Salonu
Tepeüstü Mahallesi, Alemdağ Caddesi, No 532/A, Ümraniye, İstanbul
Tel: 0216 5404079

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Ümraniye’de Kelle Paça Çorbası Nerede İçilir? Kervansaray İşkembe Salonu, Ümraniye, İstanbul

 • Isa

  Kelle paça çorbasını çok severim bazen 50 km gittiğim olmuştur. Fakat ümraniye tepeüstündeki kervan sarayda yediğim o kelle paça şahane idi çok lezzetli bir tadı vardı nasip se bundan bole her ist bula gittiğimde ugrarim

  Yanıtla
 • Fatih

  yanında fazladan getirdikleri 2 yaprak roka için 10 TL hesaba eklemişler, bakmasam öyle kaynayıp gidecek, resmen dolandırıcılar. Söyleyince de pişkin pişkin gülüyorlar. Esnaflık nedir bilmiyorlar.

  Yanıtla
 • Ahmet Hamdi YILDIZ

  Tepe üstüne gelip kervansaraya uğramamak gerçekten eksiklik.
  Adamlar iyinin ehli baba mesleği ve çok dürüstler da işlerine yansımış. Tebrik ederim.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Anadolu Yakasının En İyi 7 Çorbacısı - 2020 | Harbi Yiyorum ®

 • Paçacı Silo

  Şişirme yorumlar arkadaşlar söylediği gibi değil. Beili bir zamanlar iyiydi ama şimdi tam bir hayal kırıklığı inanmayan deneyebilir.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir