Sivas

Sivas’ta Nerede Ne Yenir? – Girizgah-

Gün oldu ve yüzümüz Ayçiçeklerinin güneşe dönmesi gibi Sivas’a döndü. Hiç hesapta yokken karşımıza çıkan yolculukları bir görev gibi bildiğimiz için biz de “Aldık, kabul eyledik!” dedik. Ayıca madem yemek misyonu ile donatılmışız, o halde bu gidişimizin de bu davaya bir katkısı olmalı diye heyecanlandık. Lakin daha önce Sivas’ta yeme-içme alemi üzerine detaylı yazan olmamıştı. Tıpkı Gaziantep’te olduğu gibi bu sefer Sivas’ın gastronomik kapıları bize sonuna kadar açılmıştı. Biz de açtık alıcılarımızı, düştük Sivas sokaklarında lezzet avına…

kelle-kirmak-sivas-kelle-corbacisi-03

Bu kutsal görevin bilinciyle ilk olarak herkesin parmakla işaret ettiği yere yöneldik. Türkiye’nin en lezzetli döneri arasında olduğu iddia edilen Mis Kebap‘ın yoluna düştük. İçeride hummalı bir çalışma… Pembiş kıyafetli amcaların hazırlayıp sunduğu döneri yedik. Gerçekten Türkiye’nin en lezzetli dönerlerinin arasında sayılmasına da hak verdik.

Sonra dediler ki Sivas’ta sabah kahvaltılarında kuzu kelle yenir. Biz de bunun üzerine Sivas Kelle ve Çorbacısı Ahmet Usta‘nın IKEA kutularına benzeyen ama metal olan tenekelerde 15 saatte pişen kellelerinin peşine düştük. Sivas’a dair en ilginç yemek deneyimlerimizden biri de bu oldu tabii.

Akabinde durmadık bir şekersiz Türk Kahvesi içelim dedik. Ancak bu sefer de “Türkiye’deki En İyi Türk Kahvesi” yapan ama kapısında tabelası dahi olmayan Çerkezin Kahvesi‘ni bulduk.

turk-kahvesi-cerkezin-kahvesi-sivas-01

Kahvehane atmosferinde gördüklerimizle yine acıkan midemiz bu sefer kendini Konya’dan sonra en lezzetli etli ekmek yenecek yerde buldu: Mücahit Etli Ekmek Salonu. Oradan çıkışta hemen yakınında olduğu için Lezzetçi Çorbacım‘da İşkembe Çorbası ile günün sonuna cila yapalım istedik. Yaptık da… Bütün bunlar bir gün için yeterliydi ama ismi ile müstesna Köfteci Kirli Ahmet‘in sanayideki yerine uğramadan Sivas’tan dönmüş olsaydık bir tarafımız her zaman eksik kalacaktı.

Bütün bu bahsettiğimiz mekanlarla ilgili detaylı yazılarımıza aşağıda üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz;

İşte böyle sevgili Harbiyiyorum izleyicileri. Böylece Harbiyiyorum Sivas yemek dosyasını da oluşturmuş olduk! Sivas’ta gittiğiniz yerlere bizden selam götürün ve yedikten sonra da bolca şükredin.

Herkese afiyetler…

Esselatü Vesselam.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Sivas’ta Nerede Ne Yenir? – Girizgah-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir