SivasTürk Kahvesi

Sivas’ta Türk Kahvesi Nerede İçilir? Çerkezin Kahvesi, Sivas

Aslında bu yazının başlığı “Türkiye’de En İyi Türk Kahvesi Nerede İçilir?” olmalıydı. Yalnız hakikat gerçekten bu! Yaş 35 ve yolun yarısı ise en iyi kahve yolun yarısında içilen kahvedir derler. O halde bu sesimize kulak verin. Hani İstanbul’da Mandabatmaz‘dan bahsetmiştik ya, bu kahve onu 10 ile çarpar ve 100 ile toplar nitelikte.

Neden” derseniz? Bir kere Sivas‘ta ne tabelası ne de ismi olan bir yer. Setr’ül Setr halinde. Sadece “Çerkezin Kahvesi” diye sağa sola haber etmeniz gerekiyor ve ancak bu şekilde mekana ulaşabiliyorsunuz. Sağolsun Sivaslı bir arkadaşımız bize bu konuda sosyal medya marifetiyle bilgi verdi de tam da Sivas’tan döneceğimiz gün Sivas için en anlamlı mekanı bulmuş ve sizlerle de paylaşmış olduk.

cerkezin-kahvesi-sivas-02

Şimdi efendiler! Bu mekandan içeri girdiğiniz andan itibaren gerçeklik algınız değişiyor. Zira fotoğraflanması kesinlikle yasak olan masallardan çıkma bir semaver ve 70 yıllık masa, koltuk, mobilya ve bilumum aksesuar ile birlikte bakırdan bir kahve tezgahı sizi karşılyor.  Girişte sol yanınızda eski telefonları göreceksiniz. Şaşırmayın! Kalp seviyenize kadar gelen bir masaya çömün ve etrafı incelemeye başlayın.

Duvarlarda tüfekler, eski eşyalar, tabancalar, artık anneannenizin evinde bile göremeyeceğiniz komodin ve vitrinler….Ayrıca onlarca bakır semaver, varaklı çerçeveler ve resimler ile karşılaşacaksınız. Şunu bilin: Özel bir yerdesiniz. Sessizce tezgah başındaki arkadaştan kahve nizi isteyin ve etrafı gözleyin.

Usül ve anlayış itibariyle bir kahve tarikatı ile karşı karşıya olduğunuzu idrak ettikten sonra kulpsuz gelen kahve bardağınızda kahvenizle yaşayacağınız deneyime kendinizi kuvvetlice hazırlayın.

Zira telvenin en tepede yüzdüğünü ve siz içtikçe aşağıya doğru indiğini ayrıca son yudumunuzda tüm telveyi midenize indireceğinizi de bilin! Üstelik etrafınızdaki ağır abilerin eşliğinde…

Yani bu kahve kesinlikle “3 Michelin” yıldızını hak ediyor dostlar. Hatta biz kendisine “uğrunda yolculuk etmeyi hak eden yegane yer” ünvanını verdik gitti. Gerisini varsın Michelin düşünsün…

Her nerede Türk kahvesi içiliyorsa bilin ki biz de sizlerle birlikteyiz.

Sohbetin demini aldığı yerin kutbuna olsun!

cerkezin-kahvesi-sivas-03

Adres: Atatürk Caddesi. Paşa Camii Arkası, Sivas


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Sivas’ta Türk Kahvesi Nerede İçilir? Çerkezin Kahvesi, Sivas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir