BursaİçecekKahvelerNEREDE YİYELİMTürk KahvesiTürkiye

Bursa’da En İyi Türk Kahvesi Nerede İçilir? Baycan Bey’in Meşhur Türk Kahvesi, Merkez, Bursa

Biz gidip Baycan Bey ile bizzat tanıştık! Evet, cümleye böyle başlıyoruz; çünkü olay gerçekten bu şekilde gerçekleşti. Baycan Bey isimli Bursa’da hemen hemen tanışacağınız herkes gibi tekstil ve sanayicilik geçmişi olan bir beyefendi kahve işine giriyor ve kendi formülünde kahveler hazırlamaya başlıyor.

Bir de kahvelerini pişirmek üzere özel bir ocak sistemi geliştiyor. Mesela kahvelerin suyu asla kaynatılıp, taşım noktasına getirilmiyor. Yani kısacası kahve haşlanmıyor! Tıpkı Uzakdoğuluların çayı demlemesi gibi kısık ateşte ısıtılarak demleniyor. Bu bağlamda üçüncü dalga kahveciliğin Türk kahvesinde öncülerinen biri olmuş oluyor Baycan Bey. Mesela o da Sivas’ta tanıştığımız “Çerkesin Kahvesi” gibi kahvesini kulpsuz bir kahve fincanında pişirip sunuyor. Telvesi üstünde kalıyor. 

Bu arada Baycan Bey’in Meşhur Türk Kahvesi dükkanı Bursa’da Fidan Han’ın içerisinde. Fidan Han ise adeta kalabalıklar içerisinde bir vaha. Kocaman bir avluya sahip bir Osmanlı Han’ı… Şüphesiz Bursa’da Koza Han daha meşhurdur ama Koza Han’daki kalabalığı burada asla göremezsiniz. Dolayısıyla kahvenizi yudumlarken aldığınız zevk üçe, hatta beşe katlanır. 

Sessiz, keyifli bir avluda telvesi üstünde, köpüğü neredeyse çikolata kreması gibi duran bir Türk Kahvesi. İşte Baycan Bey’in Meşhur Türk Kahvesi tanımı bu!

Gelin bir de Türkiye’de sevdiğimiz kahvecileri kıyaslayalım!

İstanbul Beyoğlu’ndaki kahvesiyle meşhur “Mandabatmaz” kaynar çay suyu ile kahvesini kaşıkla karıştırarak hazırlar. Kahve gözünüzün önünde hemencik pişer. Sivas’taki “Çerkesin Kahvesi” kahveyi nasıl hazırlar (sağ olsun) bize göstermedi ama Baycan Bey, bizzat şahit olduk; fincanda normal suyu ısıtarak kahvesini hazırlıyor. Kahve fincanı ocakta tıkırdamaya başladığında (ki bunu ancak elinizi fincana değdirince anlıyorsunuz) kahveniz kaynamadan hemen bir tık evvel hazır olmuş addediliyor. Böylece kahve haşlanmamış oluyor.

Bu mekanı ziyaretimizin peşi sıra Odatv’de şöyle bir yazı kaleme almıştık;

“Türkiye’nin en iyi Türk kahvesini yaptıklarını iddia ediyorlar. Haksız da sayılmazlar. Birçok yerde Türk kahvesi içmiş bir olarak Baycan Bey’in bu iddiasını haklı buldum. Sivas’taki Çerkesin Kahvesi, Beyoğlu’ndaki Mandabatmaz ve şimdi Baycan Bey’in Türk Kahvesi… Üçü de en favori kahvecilerimden.

Baycan Bey kahve karışımını kendi hazırlıyor. Kahve için farklı bir demleme metodu geliştirmiş ve özel yaptırdığı bir ocakta kahvenin suyunu kaynatmadan, en ideal ısıda servise hazır ediyor. Kulpsuz bir fincanda pişen kahve bir daha başka bir fincana boca edilmiyor. Yani piştiği fincanda tüketiliyor. Böylece siz kahvenizi yudumlarken telvesi, kreması hep üstünde kalıyor. 

Bursa’ya giderseniz artık Türk kahvenizi nerede içeceğinizi biliyorsunuz.”

Şimdi bu yazıyı aylar sonra tekrar kaleme aldığımızda bu düşüncemizin değişmediğini görüyoruz ve tekrar ediyoruz. 

“Bursa’ya geldiyseniz Türk kahvenizi nerede içeceğinizi biliyorsunuz.”

Afiyet olsun.

Baycan Bey’in Meşhur Kahvesi
Adres:
Nalbantoğlu mahallesi Uzun çarşı sokak Fidan han No 40/25, D:26, 16010 Osmangazi/Bursa
Tel: +905322621454

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir