KadıköySuşi

Sizin İçin Harbi Yedik: Dardenia Fish + Sushi, Bağdat Caddesi

Dardenia Fish + Sushi, Bağdat Caddesi

Dardenia Fish + Sushi‘nin yeni menü konseptini Göktürk’teki şubesinde gördükten ve bizzat lezzetlerini deneyimledikten sonra tam “Yahu şöyle Bağdat Caddesi’nde falan bir yerde daha şube açsalar ne güzel olur” diyorduk ki müjdeli haberi duyduk.

Erenköy Bağdat Caddesi’ndeki eski (hijyenik balık/ekmek yediğimiz) Dardenia restoranını unutun. Karşımızda deniz ürünleri işlemede ustalığını tamamen ortaya koyan bir duruş ile yepyeni bir Dardenia mağazası var. Böylece ilk açtığı restoranlarda sektörel pratik yaptığı anlaşılan Dardanel grubu, Dardenia Fish + Sushi ile yeme-içme dünyasına farklı ve uzman bir soluk getiriyor.

dardenia-fish-sushi-bagdat-caddesi
Dardenia Fish + Sushi, Bağdat Caddesi

Yeni Lezzetler ve Fazlası…

Öyle ki menüye öncelikle 15 ayrı çeşit “Sushi” çeşidi girmiş. Sashimi’ler, Nigiri’ler menüde havada uçuşuyor. Fazla beklentiyle gitmemiş olmamıza rağmen yediğimiz sushilerden fazlasıyla memnun kaldık. Hatta “Sashimi“ye canını bırak git. O derece! Löp löp gidiyor, bana mısın demiyor :)

somon-sashimi-dardenia-fish-sushi
Somon Sashimi

Diğer başlangıçlar da keza insanı çok oyalayacak özelliğe sahip. Bol Levrekli Levrek Çorbası enfes ve daha önce içtiğimiz balık çorbalarına kesinlikle benzemiyor. Üstüne de çorbanın yanında sunulan çıtır ekmek kırıntılarını bıraktınız mı sağlıklı lezzete “Merhaba!” demiş oluyorsunuz.

bol-levrekli-levrek-corbasi-dardenia-01
Bol Levrekli Levrek Çorbası

Karidesli Patates Kroket çok teknik bir ürün ve kızartma sevenler için kesinlikle tavsiye ederiz. Ancak kızartma demişken İstanbul’da yiyebileceğiniz en sağlıklı Midye Tava‘yı da tatmadan geçmeyin. Yanındaki tarator sosu da ultra başarılı. Ayrıca Dinamit Karides tek kelimeyle benzersiz. Gerekirse 10 porsiyon sadece bundan (dinamit karides) yiyip, kalkabilirsiniz.

guvenilir-midye-tava-dardenia-fish-sushi
Güvenilir Midye Tava

Yemekle vegan ya da vejetaryen düşünenler için Edamame‘de var. Bir de yine, yeni ürünlerden marine edilmiş Çıtır Somon Kraker‘leri atlamamak lazım…

Şimdi diğer yemeklere geçebiliriz!

Dikkatimizi çeken ilk lezzet pilavın enfes bir yorumu olmuş: Buharda Pilav Üstü Dardanel. Doğurusunu söylemek gerekirse ton balığının pilav ile uyumlu gideceğini hiç düşünmezdik ama Dardenia’nın pilavı yorumlayış biçimi ile son derece dengeli bir lezzet yakalanmış. Sushi pilavı gibi bir pilav, üstüne de ton balığı ve mısır. Çok şık!

buharda-pilav-ustu-dardanel
Buharda Pilav Üstü Dardanel

Elbette bir o kadar da sağlıklı/doyurucu bir yemek olmuş. Muhtemelen Pilav Üstü Dardanel Ton sporcuların ilk tercihi olacaktır.

Bir de somon balığı ile yapılan bir Balık Köfte spesiyalleri var ki o da %99 somon, %1 baharat ile midelere şenlik bir olay. Patates kızartması ve mini salata ile sunulan Cızbız Somon Köfte de Dardenia‘nın menüsündeki yeni lezzetlerden.

balik-koftesi-dardenia-fish-sushi
Cızbız Somon Köfte, Patates Kızartması ve Mini Salata İle

En son sushilerden ortaya bir karışık yaptırdık. Hepsi ılık ılık servis edildi ve çok başarılıydı. California Roll, Crunchy Roll ve başlangıçta da tattığımız dinamit karidesli, Dynamite Shrimp Roll‘lar bizim favorilerimiz arasına çoktan girdi bile. Dediğimiz gibi 15 çeşit sushi, 5 çeşit de nigirileri var. Seçin beğenin alın.

sushi-set-dardenia-fish-sushi-06
Sushi Menü

Eh, Dardenia‘nın sahibi Dardanel olunca finali Çanakkale‘de tatlıya bağlamak da cabası. Kendi yerel değerlerini öne çıkaran firmalara biz de çok kıymet veriyoruz. Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvası (Üstelik Kızarmış) yanında yine kendi yaptıkları dondurma ile servis ediliyor. İstanbul’da özellikle kızarmış peynir helvası bulmak çok zor. Bu yüzden tatlıda bizim ilk tercihimiz.

canakkale-peynir-helvasi-01
Çanakkale’nin Meşhur Kızarmış Peynir Helvası

İkinci olarak da Double Chocolate Kek denen bir afetleri var ki onu da zaten ancak Orhan Veli’nin şiiri ile açıklayabiliriz. Yediğimiz anda aklınıza gelen “Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, kelimelerinse kifayetsiz olduğunu….” dizeleri hislerimize az da olsa tercüman olacak içsel yoğunluğu barındırıyor.

Bu arada Dardanel‘in ürün gamı içerisinde bulunan yeni taze ürünlerine de göz atabilirsiniz. Büyük Migros’larda satılıyor. Bir de dilerseniz direk Dardenia’nın websitesinden evinize indirimli sipariş de verebiliyorsunuz.

Hayırlı olsun diyoruz. Dediğimiz gibi Bağdat Caddesi’ne yeni lezzetleri ile uzman bir soluk geldi.

double-chocolate-cake-dardenia-fish-sushi-01
Double Chocolate Kek

Dardenia Fish + Sushi, Bağdat Caddesi
Adres: Bağdat Caddesi. No:298 Erenköy  – İstanbul
Tel: 0216 3697632


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir