Soslar

Meyane Pişirmenin Püf Noktaları

Meyane, çorba ya da sosların kıvamını koyulaştırmak için kullanılan bir tür karışımdır. Meyane unun, yağın(tereyağ veya başka bir katı yağ) eşit miktarda kavurulmasıyla elde edilir. Un yağı iyice emip macun kıvamını alana kadar hiç ara verilmeden nazikçe karıştırılmalıdır. Meyane ne kadar uzun pişirilirse o oranda unun kokusu azalır ve rengi koyulaşır. Eğer sos ya da çorbanızı et suyu ile birleştirmek isterseniz, sıcak et suyunu, meyaneye yavaş yavaş ekleyerek ara vermeden karıştırmalısınız.

Meyane Çeşitleri

Meyane rengine göre 3 çeşide ayırılır:

Beyaz meyane: Un ve yağ, 1-2 dakika kabarcık oluşturacak kadar kavrulur. Beyaz sosları kalınlaştırmak üzere kullanılır.

Sarı veya soluk sarı meyane: Un ve yağ, rengi sarıya çalacak şekilde 3-4 dakika kadar kavrulur. Tavuk ve balıklı başlangıç yemekleri için hazırlanan hafif soslara kıvam vermek üzere kullanılır.

Kahverengi meyane: Un ve yağ, rengi iyice koyu kahverengiye dönene kadar, 5-8 dakika veya daha da uzun süre kavrulur. Espanyol sos benzeri kahverengi sosları koyulaştırmak üzere kullanılır.

*Meyane pişirmenin püf noktası hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir