Cunda’da Kekikli Kuzu Kol But (Efsane) Nerede Yenir? Lal Girit Mutfağı, Ayvalık

Evet “Efsane!” ile tanışın: Fırında Kekikli Kuzu Kol. Yıkılıyor! İsmi efsane ama aslında restoranın sahibesi Emine abla (Emine Elik) daha bir efsane!

Cunda’ya geldiğimizde soluğu Emine ablaların Lal Girit Mutfağı‘ında aldık ve dönene kadar neredeyse her akşam Emine ablaya misafir olduk. Bunun tabii ki bir tek sebebi var. “Nedir?” diyecek olursanız anlatalım.

Çünkü adanın lezzet konusundaki kutbu Emine abla da ondan! Bitti. Girit mutfağının mihmandarı, bayrağın taşıyıcısı en bir harbi kadın. Ada’daki bütün restoranlar bir yana, Emine ablanın Lal Girit Mutfağı başka bir yana. Bu münevver şahsiyet kimden el almışsa, nasıl bir hünerle bildiklerini yoğurmuşsa her yediğiniz şeyde sizi şaşırtacak, gözlerini dolduracak lezzetler sunuyor. Sanki sadece yemek yemiyor da o yemeği bütün tarihiyle, bütün dönüşümüyle birlikte en üst seviyesinde, en hünerli elden yiyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. İşin aslı bu hissettiğiniz şey doğru! Bundan ötesi yok.

Kısacası Türkiye’de bir Michelin yıldızı verebilseydik. İşte burası onlardan biri olurdu. Olsun biz de en harbi lokanta ödülünü verdik gitti.

Cunda'da En İyi Girit Mezesi ve Kuzu Kol Nerede Yenir? Lal Girit Mutfağı

Emine abla ve Yusuf abi (eşi) tam 2002’den bu yana Cunda’da aynı yerde misafirlerine sonrasında etrafındaki kişilere hayret ve keyifle anlatacakları lezzetleri sunuyor.

Burada neler yemedik ki? Bu kuzu kol Emine ablayı adada en farklı kılan lezzetlerden sadece bir tanesi. Han gibi ama aile sıcaklığına sahip restoranlarında masalardan birine çöküp etin suyuna ekmek mi banarsınız, eti ekmeğe mi katarsınız bilmeyiz ama Emine ablada ne yiyecekseniz biraz şanslı, biraz ayrıcalıklısınız. O yüzden önce buraya geldiğiniz için bir şükredin bakalım. Ettiniz mi? Aferin.

Şimdi Yusuf abiye yemeğinizin yanında ne içeceğinizi söyleyin ve arkanıza yaslanın Çünkü Emine abla size gerçek manada ne yemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Evet Lal Girit Mutfağında başka neler yedik? Mesela Emine ablanın bize kendi elleriyle yuvarladığı ve mahalle fırıncısına birlikte götürüp fırınladığımız lor tatlısından yedik.

Girit lokumu yedik. Cevizli saganaki yedik. Girit Böreği yedik. Bezme (biberi bezdirdiği için bezme demiş Emine abla) yedik. Sıcak ve yoğurtlu şevketi bostan yedik. Yedik de yedik. Tekir yedik. Ada Köftesi yedik. Hepsinin yanına da rakı enjekte ettik. Pek de güzel oldu. Anam ne yemedik ki esas? Esas soru bu olmalı…

İyi ki de yemişiz. Eğer rabbimiz bize bir daha Cunda’ya gelmeyi nasip ederse ilk işimiz yine koşarak buraya gelmek olacak. (Konaklayacağımız otel de Cunda Fora Butik Otel olacak tabii ki. Nedenini ilerleyen yazılarda okuyacaksınız.)

Kısacası sevgili okur, belki klişe bir söz olacak ama Emine abla ve yemekleri anlatılmaz yaşanır. Biz şu anda anlatmaya çalışarak haddimizi aşmış bile olabiliriz.

Gidenler adadaki anne ve babamıza selam söylesin, bizim için de ellerinden öpsün.

Cenab-ı Hak onları Cunda’nın başından eksik etmesin! Hiç şüphesiz bayrak farkla onların elinde.

Harbiyiyorum tüm pir’ana selam eder!

Emine Elik - Yusuf Elik Lal Girit Mutfağı Cunda Ayvalık

Lal Girit Mutfağı
Altay Pansiyon Yanı. No:20 Cunda – Ayvalık
Tel: 0266 3272834

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Cunda’da Kekikli Kuzu Kol But (Efsane) Nerede Yenir? Lal Girit Mutfağı, Ayvalık” için 5 yorum

 • Geri bildirim: Cunda'da Nerede Ne Yenir? - Girizgah - | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Cunda Adası Ne Yenir Nerede Yenir? - Girizgah - | Harbi Yiyorum

 • 25 Temmuz 2016 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  merhaba Lal lokantısını bir hastamdan tavsiye aldım . gittik fakat o kadar dolu idiki ilk gün yer bulamadık. 3.gün yine denedik. yer bulduk ve beklediğimize değdi cunda da kaldığımız süre içerisinde yediğimiz en güzel mezelerdi herkese tavsiyem hiç bir yere gitmeyin her gün gidip farklı bir şey yiyin muhteşem yemekleri var

  Yanıtla
 • 18 Ağustos 2016 tarihinde, saat 18:44
  Permalink

  The female owner frequently mistreats clients and she ruined a great night for my family on the Cunda Island. You are strongly warned to go elsewhere and try the great dishes from the many other welcoming restaurants on the island. The food is also below average and she mistakenly thinks she offers world class cuisine. You will get average food and plenty of attitude from this sick lady.

  Also they do not like families with children and they strongly express that they do not offer anything for children with an arrogant face.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir