BalıkesirKuzu Kol But

Cunda’da Kekikli Kuzu Kol But (Efsane) Nerede Yenir? Lal Girit Mutfağı, Ayvalık

Evet “Efsane!” ile tanışın: Fırında Kekikli Kuzu Kol. Yıkılıyor! İsmi efsane ama aslında restoranın sahibesi Emine abla (Emine Elik) daha bir efsane!

Cunda’ya geldiğimizde soluğu Emine ablaların Lal Girit Mutfağı‘ında aldık ve dönene kadar neredeyse her akşam Emine ablaya misafir olduk. Bunun tabii ki bir tek sebebi var. “Nedir?” diyecek olursanız anlatalım.

Çünkü adanın lezzet konusundaki kutbu Emine abla da ondan! Bitti. Girit mutfağının mihmandarı, bayrağın taşıyıcısı en bir harbi kadın. Ada’daki bütün restoranlar bir yana, Emine ablanın Lal Girit Mutfağı başka bir yana. Bu münevver şahsiyet kimden el almışsa, nasıl bir hünerle bildiklerini yoğurmuşsa her yediğiniz şeyde sizi şaşırtacak, gözlerini dolduracak lezzetler sunuyor. Sanki sadece yemek yemiyor da o yemeği bütün tarihiyle, bütün dönüşümüyle birlikte en üst seviyesinde, en hünerli elden yiyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. İşin aslı bu hissettiğiniz şey doğru! Bundan ötesi yok.

Kısacası Türkiye’de bir Michelin yıldızı verebilseydik. İşte burası onlardan biri olurdu. Olsun biz de en harbi lokanta ödülünü verdik gitti.

Cunda'da En İyi Girit Mezesi ve Kuzu Kol Nerede Yenir? Lal Girit Mutfağı

Emine abla ve Yusuf abi (eşi) tam 2002’den bu yana Cunda’da aynı yerde misafirlerine sonrasında etrafındaki kişilere hayret ve keyifle anlatacakları lezzetleri sunuyor.

Burada neler yemedik ki? Bu kuzu kol Emine ablayı adada en farklı kılan lezzetlerden sadece bir tanesi. Han gibi ama aile sıcaklığına sahip restoranlarında masalardan birine çöküp etin suyuna ekmek mi banarsınız, eti ekmeğe mi katarsınız bilmeyiz ama Emine ablada ne yiyecekseniz biraz şanslı, biraz ayrıcalıklısınız. O yüzden önce buraya geldiğiniz için bir şükredin bakalım. Ettiniz mi? Aferin.

Şimdi Yusuf abiye yemeğinizin yanında ne içeceğinizi söyleyin ve arkanıza yaslanın Çünkü Emine abla size gerçek manada ne yemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Evet Lal Girit Mutfağında başka neler yedik? Mesela Emine ablanın bize kendi elleriyle yuvarladığı ve mahalle fırıncısına birlikte götürüp fırınladığımız lor tatlısından yedik.

Girit lokumu yedik. Cevizli saganaki yedik. Girit Böreği yedik. Bezme (biberi bezdirdiği için bezme demiş Emine abla) yedik. Sıcak ve yoğurtlu şevketi bostan yedik. Yedik de yedik. Tekir yedik. Ada Köftesi yedik. Hepsinin yanına da rakı enjekte ettik. Pek de güzel oldu. Anam ne yemedik ki esas? Esas soru bu olmalı…

İyi ki de yemişiz. Eğer rabbimiz bize bir daha Cunda’ya gelmeyi nasip ederse ilk işimiz yine koşarak buraya gelmek olacak. (Konaklayacağımız otel de Cunda Fora Butik Otel olacak tabii ki. Nedenini ilerleyen yazılarda okuyacaksınız.)

Kısacası sevgili okur, belki klişe bir söz olacak ama Emine abla ve yemekleri anlatılmaz yaşanır. Biz şu anda anlatmaya çalışarak haddimizi aşmış bile olabiliriz.

Gidenler adadaki anne ve babamıza selam söylesin, bizim için de ellerinden öpsün.

Cenab-ı Hak onları Cunda’nın başından eksik etmesin! Hiç şüphesiz bayrak farkla onların elinde.

Harbiyiyorum tüm pir’ana selam eder!

Emine Elik - Yusuf Elik Lal Girit Mutfağı Cunda Ayvalık

Lal Girit Mutfağı
Altay Pansiyon Yanı. No:20 Cunda – Ayvalık
Tel: 0266 3272834

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “Cunda’da Kekikli Kuzu Kol But (Efsane) Nerede Yenir? Lal Girit Mutfağı, Ayvalık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir