DönerKars

Kars’ta En İyi Et Döner Nerede Yenir? Tadım Döner, Şantürk Usta, Kars

Harakani, Zavot, Ani. Kars’a gidince ezberlemeniz gereken üç anahtar kelime. Ne olduklarını açıklamayalım, gidince bu kelimelerle ilgili anlam aleminden istediğiniz tasarrufu yaparsınız. Ama gelin size Kars’ta en iyi et döneri nerede yiyeceğinizi söyleyelim: Tadım Döner, Şükrü Usta.

Kars’ın en işlek caddelerinden birinde. Dönerin eti meralarda doğal beslenen hayvanların eti olunca lezzet ve rayihası da bir başka oluyor tabii. Koyun ve dana eti karışık olan döner elbette biraz yağlı. Biz de yağlı severiz zaten. Ayrıca deniz seviyesinden iki bin metre yukarıda otlayan hayvanların etinden yapılan döneri yemek elbette paha biçilemez. (Ne demek ben döner sevmem?)

Kars’ın büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını bizzat gözlerimizle otlarken gördük. Zavot ırkı sığırlar göz alabildiğine uzanan arazilerde tıpır tıpır yemleniyorlar vallahi. Hem de korunga, fiy ve yonca yiyerek. Döner etinin lezzetinin sırrı da bu aslında. Bu hayvanlar ilkbahar ve yaz aylarında günde 20 km yol yapabilen bir genetiğe sahip. İşte Zavot sığırlarının farkı da buradan geliyor. Ayrıca şaşırabilirsiniz bu dönerde Omega 3 bile var. “Nasıl olur yahu! Balık mı bu?” diye soracak olursanız. Merada beslenen sığırlarda bal gibi Omega 3 olur cevabını alırsınız.

Döneri ekol olarak soracak olursanız lezzeti Beşiktaş’taki Karadeniz Döner – Asım Usta‘yı andırıyor diyebiliriz. Ancak tek noksanları Asım Usta gibi odun ateşinde pişirmemeleri. Bu açıdan da Erzurum’daki Hacı Baba Dönercisine benziyor diyebiliriz. Yani ne olursa olsun unutulmayacak bir lezzette.

[wdi_feed id=”1″]

Biz porsiyon döner söyledik. Dönerin üstünde bir lavaş ve yanında ultra lezzetli bir soğan ile birlikte servis edildi. Soğan, lavaş ve döner kombinasyonu adeta Yusuf Üçlemesi gibi oldu. Sonra dayanamadık ve üstüne bir porsiyon daha döner söyledik. (Daha da söylerdik, lakin ortamda bir nebze de olsun utandık.)

Efendiler! Tadım Döner bizim Türkiye’de yediğimiz en lezzetli dönerler sıralamamıza net giriyor. Sizin de girebilir diye buraya notlarımızı böylece bırakmış olalım istedik. Cenab-ı Hak kalpleri temiz olanların aldığı lezzeti artırsın, uzakları yakın kılsın…

Böylece Kars açılış yazımızı da bir milli yiyeceğimiz ile yapmış olmanın mutluluğu ve coşkusu içindeyiz. Tüm alem-i yiyene hayırlı ve de uğurlu olsun.

Kars için bereketli olsun.

Memleketinize geri dönün ey Karslılar!

Vesselam.

Tadım Döner – Şantürk Usta

Tel: 0474 2238981
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Kars’ta En İyi Et Döner Nerede Yenir? Tadım Döner, Şantürk Usta, Kars

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir