YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Tabasco Sos Nedir? Nasıl Yapılır?

Tabasco Sosun Hikayesi

Tabasco Sos, Amerika’da Güney Louisiana’nın Avery Ada’sında geleneksel metotlarla üretilen bir acı sostur. Tüm Tabasco sos ailesi dünyaya buradan dağıtılır. 150 yıldır aynı reçete ile üretilen Tabasco sosları farklı kılan acı biberlerin 3 yıl boyunca fıçılarda fermente edilmesidir.

Dünyanın dört bir yanından toplanan acı biberler ezildikten sonra Tabasco’nun Avery Adasındaki fabrikasına gönderilir. Burada tüm acı biberler 3 yıl boyunca binlerce meşe fıçı içinde bekletilir. (Evet, yanlış duymadınız; tıpkı şarap gibi meşe fıçılarda bekletiliyor.) 3 yıl sonra açılan fıçılardan çıkan ezilmiş ve fermente olmuş acı biberler meşhur tarife göre sirke ile karıştırılarak eşsiz Tabasco Sos‘a dönüştürülür.

Kendine has bir şişe tasarımı olan Tabasco soslar her yemekte kullanılır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve iştahı artırıcı özelliği vardır. Özellikle tavuk ve et yemekleri ile enfes olur. Türkiye’de son yıllarda karşımıza et pişiricilerinde ve butik hamburgercilerde çıkıyor.

Günde 700.000 şişe üretilen Tabasco soslarının fabrikasına giden bir Eater muhabirinin belgesel tadındaki videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. Söylenene göre bir fıçıdan 10.000 şişe Tabasco acı biber sosu çıkıyormuş.

Bu arada Tabascolar tek çeşit olarak üretilmiyorlar ama en klasik olanı “Original Red

Tabasco’nun nasıl yapıldığını izleyelim…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Tabasco Sos Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir