Kümes Hayvanları

Tenekede Tavuk Nedir?

Tenekede Tavuk Nedir?

Son zamanlarda özellikle ülkemizde halk arasında yükselen değerlerden biri olan Tenekede Tavuk, en basit tanımıyla, mangal ateşi etrafında, büyükçe kapaksız bir teneke içine, bir sopa veya demir çubuk yardımıyla dikilen bütün tavuğun ağır ağır pişirilmesiyle hazırlanan leziz tavuk yemeğidir. Hazırlık aşaması biraz meşakkatli olsa da çıkan sonuca bakınca emeğinize değiyor. Güney sahillerimizde çokça bilinen bu yöntem, şimdilerde büyük şehirlerde de uygulanmaya hatta epey popüler olmaya başladı diyebiliriz. İşin özünde tavuğun pişerken suyunu kaybetmemesi ve dışı çıtır kalırken içinin yumuşak olmasıdır. Aslen, en eski pişirme usüllerinden biri olan Tenekede Tavuk aynı zamanda Çingene Tavuğu olarak da bilinir.  Nasıl yapılırmış bir bakalım.

tenekede_tavuk

Malzemeler:

Ortalama 18 lt’lik büyükçe bir kapağı çıkarılmış bir teneke. (Salamura zeytin ya da peynir tenekeleri bu işi görür)
Tavuğun geçirileceği metal bir düzenek ya da kalın, sert bir sopa.
1 büyük doğal yetişmiş ve temizlenmiş tavuk
Lezzet vermesi için karabiber, kırmızı biber ve sarımsak.
3-4 adet soğan
3-4 adet patates
İsteğe göre, biber, domates.

Yapılışı:

Kapağı çıkarılmış teneke alınır, tavuğun konulacağı düzenek için metal bir boru, tenekenin içine girebilecek yuvarlak bir metal üzerine kaynak yapılır. Böylece üstte dik bir şekilde boru üzerine tavuk oturtulur. Metal borunun boyunun tenekeden fazla olmamasına dikkat etmeli . Metal olmazsa sert bir sopa da işinizi görür.
Hem içine hem dışına tuz, kırmızı biber ve karabiber serpilir. İçine ise isteğe göre soğan, sarımsak rendesi ilave edilir. Soslanmış ve pişmeye hazır tavuğu bir kaç saat önce hazırlayıp, bekletirsek daha da lezzetli olacaktır. Püf noktası ise, tavuğa bıçak değdirmemekten geçiyor, şayet tavuğu çizersek, suyu akıp gidecek ve eti kuru kalacaktır. Etrafında domatesi, bibber pişirmek isterseniz, tavuğun pişmesine yakın koymakta fayda var, pişme süresi kısa olduğu için yanabilirler. Bundan sonra, tenekeyi mekanizmanın üzerine kapatıp, etrafını toprak ya da çamurla güzelce kapatıyoruz. Üstüne da ağır bir taş koymak gerekiyor.

Nasıl yapıldığı ve nasıl yendiğine dair de güzel bir video paylaşalım…

*Tenekede Tavuk hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Foto: lezzetlipratiktarifler.com

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir