Tirit Nedir?

Tirit, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yapılsa da Karadeniz bölgesinde özellikle Samsun ve civarında yaygın bir yöresel lezzettir. Basitçe Tirit, et suyuna kızartılmış veya bayat ekmek konularak yapılan yemeğe verilen isimdir. Kaz, ördek, tavuk, inek, koyun eti ile yapılan çeşitleri görülmektedir.  Yörelere göre farklı etler de kullanılabilir.

Samsun’da Kaz Tiridi özellikle öne çıkar ve patenti alınmıştır. Kaz eti, sac yufkası (yoka), pilav birleştirilerek yapılır. Kaz eti kısık ateşte uzun süre pişirilerek yağı çıkarılır. Bu çıkan kaz yağı ile pilav yapılır. Genişçe bir tepsiye önce pilav, sonra kaz eti ve üzerilerine kazın suyu ile ıslatılmış yufka konulur. Tirit kelimesi orijin olarak Farsça’dır.

Orta Asya’da yapılan Beşbarmak yemeği ile de benzerlik gösterir.

Tiridine bandım.” şarkı sözlerine ilham olmuş olan yemektir.

*Tirit hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Özer Kırçak

1980 doğumlu bir Karadenizli. Yemek yapmak en büyük tutkularından biri. Part-time şef full-time E-ticaret yöneticisi...

4 thoughts on “Tirit Nedir?

 • 21 Ekim 2014 tarihinde, saat 09:00
  Permalink

  Kastamonu taraflarinda da simit tiridi meshurdur, yazida belirtilen yontemle yoreye ozgu kuru kel simitten yapilir, uzerine de kavrulmus kiyma yogurt ve sos eklenir. Kastamonu Munire Sultan Konaginda veya Istanbul Abdulkadir Lokantasinda (Bakirkoy) afiyetle gomebilirsiniz.

  Yanıtla
 • 06 Kasım 2014 tarihinde, saat 16:32
  Permalink

  Türkmenistan’da Et Soğan Havuç pişirilir Et lif lif olur, Akşamdan.Tandırda pişirilen Ekmekler doğranır bu et suyuna ilave edilir sofraya konur…Yemeğin Adı doğramadır

  Yanıtla
 • 19 Ekim 2017 tarihinde, saat 16:47
  Permalink

  şuma bildiğimiz PAPARA desenize

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir