Diğer Listeler

Türkiye’de En Çok Tüketilen 7 Sakatat Çeşidi

Kimi “Iyyk!” der başını çevirir, kimi de daha ismini duyar duymaz ağzı sulanır. Yeryüzünde bin yıllardır her türlüsü yapılan sakatat bizim için de yemek olarak vazgeçilmezler arasında. Hani derler ya gurme nedir diye? Yemekten anlayan biri olmak için öncelikle sakatatı sevmek ve onu iyi tanımak gerekir. Sakatat yemeyen biri kusura bakmasın ama kompleks tatları kavrama konusunda çok şeyden noksan kalır. Ancak konuya sadece lezzet açısından bakmayalım….

Sakatat sanıldığının aksine hiç de lezzetsiz ve sağlıksız değildir. Bilakis çok sağlıklıdır. İçinde faydalı kolestrol bulunur. (Kolestrol kandırmacasından haberiniz vardır diye düşünüyoruz) Ayrıca kollajen ve D vitamini içerir. D vitamini olmadan bağışıklık sisteminiz sağlıklı çalışamaz. Ayrıca sakatatlarda bulunan D vitamini kemikleri de kuvvetlendirir. D vitamini eksikliği kanser, şeker hastalığı, romatizma, kemik erimesi ve çeşitli alerjileri tetikler.

Kısacası sağlıklı olabilmek için bolca sakatat yemelisiniz. Bunu sadece biz değil, doktorlar da söylüyor…

Buyrun bakalım, Türkiye’de en çok tüketilen 7 sakatat çeşidini sizin için listeledik. Umarız bolca tüketip şifa bulanlardan olursunuz.

Galeri dolaşmayı sevmeyenler için videosu da var, buradan buyrun.

7- Paça

Picture 1 of 7

Daha çok çorba olarak tüketilir. Özellikle anneler tarafından evlerde kırık çıkık olduğu zaman kemikleri hızlı kaynatması adına şifa olsun diye içirilir, ki bu doğrudur. Paça içerisinde bulunan kollajen gerekli takviyeyi sağlar. (Foto: Vipİşkembe)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Türkiye’de En Çok Tüketilen 7 Sakatat Çeşidi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir