KadıköySandviçler

Kadıköy’de En İyi Büfe Sosislisi Nerede Yenir? Faruk’s Hot Dog Moda, Kadıköy, İstanbul

Türkiye’nin En İyi Büfe Sosisli Sandviççisi, Hot Dog Faruk’a Merhaba Deyin!

“Faruk’s Hot Dog, ilk olarak Sosisçi Faruk ismiyle 2019 yılının son çeyreğinde bir Tekel Büfe’sinde açıldı. Amacı Türkiye’nin en iyi büfe sosislisini yapmak olan Faruk, 2020’de pandemide vefat ettiği için dükkan kapandı. Daha sonra yeğenleri dayılarının vefatının üzerinden 2 yıl sonra Kadıköy’de Caferağa Mahallesi, Şevkibey Sok. No: 46/A’da daha modern bir konsept ile ve yine Türkiye’deki en iyi sosis pişirme tekniği olan “Benmari” ile büfe sosislisinin “Nirvana” versiyonunu yapmak için kolları sıvadılar.

Türk usulü sosislinin, en yakın usulde Amerika Chicago’daki (ekmeği de sosisi de buharda pişirme) olduğunu araştırmaları sonrası keşfeden yeğenler Türkiye’de sosisli sandviçin birçok yerde halen copy/paste şeklinde ilerlediğini ve hak ettiği değeri bulamadığını, bu yüzden büfe hardalıyla, %100 dana füme gurme ve yerli üretim sosisi ile “Turkish Hot Dog” neymiş, tüm dünyaya göstermenin zamanının geldiğini düşünüp bir kez daha ve daha güçlü bir şekilde kolları sıvadılar.”

Biz tam “Sosisçi Faruk” kapandı ve çok da yazık oldu diyorduk ki; Kadıköy Moda’da 2020 Ocak ayı sonunda açılan “Faruk’s Hot Dog” yüzümüzü bir kez daha fazlasıyla güldürdü. Aşağıdaki yazı Faruk’s Hot Dog’un (Sosisçi Faruk olarak) ilk açıldığı zamanlarda yaptığımız ziyaret sonrası yazılmıştı. Bu yüzden bu yazıyı da olduğu gibi yayınlıyoruz. İleride Faruk’s Hot Dog için detaylı bir inceleme yazısı gelecek.

Hayat çok enteresan gerçekten! Sosis dersin, sosisli dersin; bugüne kadar bir sosisli sandviçe dair yapılması gereken her şey çoktan yapılmıştır canım dersin; lakin öyle değildir. Hayatta öğrenmenin, göz önünde duran, bu denli basit bir yemeğin bile zarif bir bilek hareketiyle attığı golü görürsün. Heyecanlanırsın… Ey Sosisçi Faruk, sözüm sana! Sen sadece İstanbul ve Türkiye’nin sosisli sandviçini yapmadın aynı zamanda hayatta bizleri derin felsefi düşüncelere de gark ettin.

Russ Faruk – Rus Salatalı Gurme Büfe Sosislisi

Mesela tüm gurmeler restoranları ve onların ortaya koyduğu yemekleri yermekle, ya da yüceltmekle meşgulken, sen aslında bize iyi bir ürün nasıl ortaya çıkarılır onu gösterdin. Bir minik iyileştirme ile yediğimiz yemekten aldığımız lezzetin nasıl yedi kat artırabileceğimizi bize işaret ettin. Evet kırmızı kerhane ışıklı salçalı Türk usulü sosis her yerde vardı ama ona hak ettiği itibarı sen geri verdin.

Sen geri verdin Faruk’s Hot Dog (Sosisçi Faruk), duyuyor musun bizi?

“Birbirinizi yemeyin, azıcık susun da beni dinleyin! Amak-ı Hayal’daki her boku bildiğini sanan körler gibi bomboş tartışacağınıza enerjinizi ve bilginizi yeniliğe verin. Eleştireceğinize iyileştirin!” dedin. 

Ayinesi işti kişinin, lafa bakılmazdı ve çirkindi dar vakitlerde sevdiğini söylemek! Sen ikisini de ustaca yaptın!

Sen ne yaptın aslında biliyor musun sen!? Sen sadece basit bir sosisli sandviçte inovasyon yapmakla kalmadın; biz üstüne ölü toprağı atılmış yeme içme meraklılarına bugüne kadar yediğimiz köfteden daha iyi bir köfte olabileceğini, yediğimiz midye dolmaların daha iyi versiyonlarının bir yerlerde üretilip satıldığını, sabah kahvaltıda yediğimiz poğaçaların çok daha lezzetlilerinin olabileceğini, bugüne kadar yediğimiz tüm balık ekmeklerden daha da lezzetli balık ekmekler olabileceğini ispatladın bize. Üstelik tüm bunları sokağa indirdin, herkese, ecmaine, halka taşıdın.

Blondie Faruk – Çedarlı Gurme Büfe Sosislisi

Allah senden milyon kere razı olsun Hot Dog Faruk! Şüphesiz sen Türkiye’de yeme içme aleminde yeni bir dönemin başlangıcı, bir dönemin de kapınışısın. Tarih “Sosisçi Faruk- Faruk’s Hot Dog” ismini altın harflerle yazacak, ecdadımız, evlatlarımız her daim seninle gurur duyacak.

İyi ki Almanya’dan kalkıp geldin! İyi ki orada öğrendiğin doğru sosisli yapma ilmini bizlere de taşıdın. İyi ki yeğenine el verdin, iyi ki bir tekel bayii içinde bile ne harikalar yaratılabileceğini gösterdin. Dayılar bunun için değildir de nedir!?

Neyse efendim, heyecandan çok kaptırdık. Sosisçi Faruk, Türkiye’nin en iyi büfe sosislini yapıyor. Bugüne kadar bize ucuz sosisli yedirecekler diye nişastalı, kimyasallı, maliyeti 0,10 kuruş bile olmayan ne idüğü belirsiz sosisli sandviç yediren büfeler utansın! 

Faruk’s Hot Dog İç Mekan Detay

Çok yaşa Faruk’s Hot Dog! Türkiye’de ilk ve teksin. Taklitlerin elbette olacaktır, olmalıdır da ama bizim için her daim “Devrimci Faruk” olarak kalacaksın! 

Logonu, resmini Che Guevera gibi gelecek nesillere taşıyacağız!

*Faruk’s Hot Dog Instagram Hesabı…

Türkiye’nin en iyi büfe sosislisini yapan adamı unutmayacağız, unutturmayacağız.

Vesselam!

Faruk’s Hot Dog Dış Cephe Dükkan

Faruk’s Hot Dog
Caferağa Mah. Şevkibey Sok. No: 46/A Moda Kadıköy İstanbul
Tel: 0533 4062043

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Kadıköy’de En İyi Büfe Sosislisi Nerede Yenir? Faruk’s Hot Dog Moda, Kadıköy, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir