DönerErzurum

Erzurum’da Et Döner Nerede Yenir? Dönerci Hacı Baba – Erzurum

Şu bir gerçek ki ey dostlar; döner bir Türk yemeğidir. Atalarımızın kılıçlarına takarak kızarttıkları et geleneği günümüzde “Döner” adı altında çağdaş versiyonları ile devam ediyor.

Konumuz bu kez bu leziz etin Erzurum’daki mekanı; “Dönerci Hacıbaba“.  Kime sorsanız parmakla gösterir. Erzurum’un meşhur Cumhuriyet Caddesi‘nden yine meşhur Havuzbaşı‘na doğru inerken Emniyet’in yan sokağından girilip, İsmet Paşa Caddesi‘ne ulaşılır. İşte Hacı Baba şimdilerde yenilenmiş lüks binası ile sizi orada karşılar.

Yiyeceğiniz döner kesinlikle “Cağ Kebabı” değildir. Ama kılıca geçirilen hayvanların beslenmesinden olacak ki etin lezzeti, rayihası Marmara Bölgesi hayvanlarından daha bir başkadır. Ayrıca şüphesiz daha lezzetlidir.

Öğrendik ki kullanılan et daha çok koyun eti. Ancak koyun etinin çok yağlı olması sebebiyle biraz da dana eti kullanılıyor. Bu oran; %80 koyun, %20 dana eti şeklinde.

Önünüze eti et gibi kokan bu güzeller yaprak yaprak serilince, masada hemen yanınızda duran “Reyhan” ile dönerinizin üstünü süslüyorsunuz. Ben şahsen daha önce hiç denememiştim ve ilk lokmayı ağzıma atar atmaz gözlerimi kapayıp kendi kendime sordum. “Dönere reyhan bu kadar mı yakışır?” diye.

Dönere bu mübarek “Reyhan” çok yakışıyor dostlar.

Donerci-Hacibaba-Erzurum-02

1964 yılından beri hizmet veren “Dönerci Hacı Baba“, Erzurum’a gidildi mi ilk uğranılacak yerler arasındadır. Doktor dayım (Kaya Çulha) yıllar evvel zorunlu hizmetini Hınıs Ağır Cezaevi’nde yapmıştı. Hacı Baba’yı hep ondan duyardım. Erzurum’a ziyaretimiz olacağını öğrendiğinde yine ilk olarak Hacı Baba’yı ziyaret etmemizi önerdi. Dediğini aynen yaptık. Gittik ve 50’şer gramlar (yarım porsiyon) halinde dönerleri midemize indirdik.

Gideceklere minik not; Bir porsiyon= 100 gram. Servislerinizi 50’şer gram olarak söylerseniz dönerleriniz incecik lavaşlarınızla beraber masanıza hep sıcacık servis edilir. Hem siz de daha ekonomik ilerlemiş olursunuz.

Bu zamana kadar hayatımızda yediğimiz en lezzetli dönerdi diyebileceğimiz Hacı Baba döneri, Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken dönerciler literatürüne çoktan girmiş bir yer.

Unutmadan Hacı Baba’nın zatı çoktan Allah’ın rahmetine kavuşmuş. İşletmeyi oğulları sırtlamışlar.

Ne mutlu sadece bir tür yemeği satarak meşhur olmuş yerlere… Ne mutlu gideceği yerde önce ne yiyeceğini düşünenlere…

Donerci-Hacibaba-Erzurum-03

Hacı Baba Dönercisi
İsmetpaşa Cad. Emniyet Müd. Karşısı. No: 21 Erzurum
Tel: 0442 2335344-45

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Erzurum’da Et Döner Nerede Yenir? Dönerci Hacı Baba – Erzurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir