En İyilerLİSTELER

Türkiye’nin En İyi Pastırma Markaları – 2018

Pastırma, Türkiye’deki vazgeçilmez lezzetlerden birisi. Üstüne yumurta da kırılsa, sıcak emek arasına da konulsa her türlü tadına doyulmuyor diyebiliriz. Her ne kadar Kayseri ve Kastamonu bu konuda ön plana çıksa da, işini hakkıyla yapan pek çok işletme mevcut.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Salih Abi, Türkiye’nin En İyi Sucuk Markalarından sonra pastırmalarını seçmeye karar verdi. Zorlu bir süreçten sonra pastırma markaları teker teker tadıldı, elemeler yapıldı. Adaylar lezzeti, çemen yoğunluğu, kuruluk oranına göre incelendi. Türkiye’nin En İyi Pastırma Markaları sizlerle…

1- Tabakoğlu, Kastamonu

Zar gibi kesilen pastırma denilince şüphesiz akla Tabakoğlu geliyor. Kendileri dededen toruna bu emeği aktararak 1880 yılından günümüze Pastırma ve sucuk üretimi yapmaktadır. Çemenli ve Çemensiz pastırma olarak iki çeşit olarak üretimi yapılan pastırma doğal ortamlarda yetişen hayvanların doğal ortamı olan halk arasında “Pastırma Yazı” olarak bilinen dönemde kurutularak hazırlanmaktadır.

2- Başyazıcı, Kayseri

1953 yılında Mahmut Başyazıcıoğlu, bir aile şirketi kurarak Kayseri pastırması üretimini başlattı. Daha sonra arz talep sonucunda ev tipi sucuk üretimine başladı. Uzun yıllar küçük bir işletme içerisinde kendi teknik olanakları ile pastırma ve sucuk imalinde kademeli olarak aşama kaydeden firma, günümüzde büyük bir işletmeye dönüştü.

3- Çamlıdağ, Samsun

Karadeniz bölgesinde işini hakkıyla yapan şirketlerden biri Çamlıdağ. Pastırmaları oldukça lezzetli. Üstelik 1931’den beri kahvaltı konusunda önde gelen isimlerden biri.

4- Kars Kasabı

İlhan Koçulu’nun sahibi olduğu Kars Kasabı, ette olduğu kadar pastırma konusunda da tecrübeli ve pastırması lezzetli. Hayvanları doğal yolla büyüten Kars Kasabı’nın İstanbul’da da şubeleri olduğunu belirtelim. Kısacası, mera etinin lezzeti her yerde kendini belli ediyor.

5- Salim Sarıönder, Sivas

Sırt pastırması ve antrikot pastırması şeklinde iki çeşit pastırmaları mevcut. Sarıönder firması Sarıhafızzade Ahmet Müçteba Efendi tarafından 1890 yılında pastırma, sucuk, kavurma ve kasaplık alanında faaliyet göstermek üzere Sivas’ta kurulmuştur.

6- Masat Pastırma & Sucuk , Sivas

1930 yılında Fevzi Masat tarafından sucuk, kavurma, pastırma, kasaplık ve ayriyeten besicilik alanında Sivas’ta faaliyete başlayan Masat, günümüzde oldukça lezzetli pastırmalar üretiyor.

7- Türkmen Pastırma, Kayseri

Kayseri’de kurulan Türkmen Pastırma lezzetini daha sonrasında Şahin markası ile birleştirmiş.

Sizler için en iyi 7 pastırma markasını derledik, gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. İster sıcak ekmek arasına kaşarla sandviç yapın, ister pastırma sarmalı köfte. Şimdiden afiyet olsun :)

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

2 thoughts on “Türkiye’nin En İyi Pastırma Markaları – 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir