Diğer ListelerLİSTELER

Kastamonu’da Mutlaka Denemeniz Gereken 7 Lezzet

Geçtiğimiz hafta yaptığımız Kastamonu ziyaretimizin ardından Kastamonu’nun efsane lezzetlerini listeleyelim istedik.

İşte sizler için “Kastamonu’da Mutlaka Denemeniz Gereken 7 Lezzet”.

Ziyarete gidenlere şimdiden afiyet olsun.

1- Pastırma

Bize göre Türkiye’de en iyi pastırma Kastamonu’da. Ilgaz ve Küre Dağları’nın serin rüzgarında kuruyan, yörenin dana etlerinin pastırması nefis. Tabakoğlu, Canlılar ve Ala Pastırma şehrin önde gelen pastırmacıları. 2020 Kasım ayı itibariyle 1 kg. pastırma 170 TL’den satılıyor.

2 – Kuyu Kebabı

Önceleri sadece ilkbaharda tüketilen bu yöresel lezzet, talep fazla olunca artık Nisan – Kasım ayları arasında da sunuluyor. Mis gibi kuzuların, en eski yöntemle pişirilmesiyle nefis bir lezzet şöleni ortaya çıkıyor. Kırcalar Kuyu Kebabı bu işi hakkıyla yapan yerlerden biri. Nar gibi kızarmış kuzu kebabı yanında, et suyunda pişmiş pilav ve eyşi vazgeçilmez. Mutlaka denenmeli.

3 – Kel Simit

Susamsız simit aslen. Şehrin ekmek fırınlarında her daim bulunabilir. Çaya, ayrana, eyşiye en güzel eşlikçi. Site Fırını’nda küçük ve normal boyları bulunuyor.

4 – Siyez Ekmeği

Genetiği değiştirilmeden gelen en doğal buğday cinsi Siyez. Büyük bir zenginlik ve sağlık kaynağı. Şehrin merkezindeli Siyez Evi bu geleneği hakkıyla yaşatmaya, bu atalık tohumu korumaya ve tanıtmaya devam ediyor. Kastamonu’ya giderseniz Siyez Evi’nin keyifli binalarını mutlaka gezin.

5 – Eyşi (Elma Ekşisi)

Kastamonu’nun dağlarında doğal olarak yetişen ve son derece lezzetli elmaların özü. Koyu bir marmelat kıvamında alıp, suyla inceltip, afiyetle içebilirsiniz. Sanayi ürünü küresel içeceklere inat sağlıklı ve nefis bir içecek seçeneğini çocuklarımıza daha çok tanıtmalıyız. Eyşi bu toprakların zenginliği…

6 – Etli / Pastırmalı Ekmek

El açması incecik yufka arasına soğanlı kıymalı harç ile hazırlanıyor. Sac üstünde pişiriliyor. Aynısını pastırma ile de yapabilirsiniz. İkisi de çok nefis.

7 – Banduma

Boru şeklinde kesilen yufkaların hindi veya tavuk suyuna batırılarak hazırlandığı bu yemek Kastamonu’ya has bir lezzet. Yemeğin ismi de tahmin edeceğiniz üzere bandırmaktan, batırmaktan geliyor. Tavuk veye hindinin suyuyla güzelce ıslanan yufkaların üstüne et (tavuk veya hindi) ve tereyağıyla harmanlanmış ceviz parçaları eklenerek ağır ateşte bir güzel pişiriliyor. Enfes bir lezzet.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Pastırma İle Yapılan 16 Yemek!
Türkiye’nin En İyi Pastırma Markaları – 2018
Kastamonu’da En İyi Pastırma Nereden Alınır? Tabakoğlu Pastırma ve Sucuk, Merkez, Kastamonu
Sarımsak Nedir?

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir