Türkiye’nin En İyi Sucuk Markaları

Türkiye'nin En İyi Sucuklarından Biri - Apikoğlu Sucuk

Türkiye’nin En İyi Sucukları

Hiç şüphesiz biz sucuk sever bir toplumuz. Eğer bir Türk ailesinde her iki haftada bir kez yarım kangal sucuk pişirilmiyorsa bilin ki o ailenin yaşam damarlarından biri tükenmiş demektir. Üstelik bu durum hem Türkiye’deki aileler hem de Amerika ya da Almanya gibi yerlerde yaşayan gurbetçilerimiz için geçerli. İşte bu sebeple iyi sucuk Türkler için çok önemli.

Elbette hepimiz keşke evde kendi sucuklarımızı yapabilsek ama işte maalesef büyük şehirlerde sanayi devrimi görmüş kişiler olarak sucuğun öncelikle marka olduğu şehirlerdeki toplu üretim markaları tercih ediyoruz. Tamam kasap sucuğunu seviyoruz ama neticede markete bakkala gittiğimiz zaman belirli gıda yönetmeliklerinin yerine getirilmesi beklentilerimiz arasında birinci sırada geliyor.

Sucuk hepimizin bildiği gibi zor bozulan, fermente bir ürün. Yani zaten amacı bağırsağın içinde doldurulan kıymanın kendiliğinden içindeki baharatlarla birlikte pişmesi… Bu sebeple oldukça dayanıklı bir gıda. (At dolaba aylarca beklesin.) Açıkta 60-90 gün bile görür.

Efendim, onu bunu bilmeyiz, bize göre sucuk girmeyen Türk ailesinin evine doktor girer. Biliyoruz gönlünüzde birçok iyi sucuk yapan yer (en başta mahalle kasabınız) var. Ama maalesef hepsi bu yazıyı okuyan herkese ulaşabilecek potansiyele sahip değil. O yüzden evet, hazırsanız Türkiye’nin En iyi 7 Sucuk Markası’nı listeliyoruz…

1. Cumhuriyet Sucukları

Türkiye'nin En iyi Sucuklarından Biri Cumhuriyet Sucukları

1920’li yılların Afyon’lu kasabı Kara Mehmet Cumhuriyet’in kuruluş heyecanıyla birlikte (ne güzel!) dükkanın ismini Cumhuriyet koyar. Zamanla Cumhuriyet Kasabı özel formüllü sucuğu ile önce Afyonkarahisar’da daha sonra da tüm Türkiye’de tanınmaya başlar. Daha sonra babalarından el alan Ahmet ve Ömer kardeşler tıpkı babalarından öğrendikleri formülle Cumhuriyet sucuklarını Türk ve Dünya standartlarına uygun şekilde üretmeye devam ederler.

Bugün Cumhuriyet sucukları tüm Türkiye genelinde çeşitli bayilerde satılmakta ayrıca Afyon’a gelen kişiler için hediyelik ve Afyon’a özel bir ürün olarak sunulmaktadır. (Bizce Cumhuriyet sucuklarındaki kimyon biraz fazla baskın ama bu bizce tabii.)

2. Apikoğlu Sucukları

Türkiye'nin En İyi Sucuklarından Biri - Apikoğlu Sucuk

Türkiye’de sucuk denilince ilk akla gelen bir diğer marka da Kayserili Apikoğlu ailesinin doğal tarifi ile üretilen Apikoğlu sucukları. 100 yıllık geçmişe sahip olan Apikoğlu Sucukları 7-8 günlük bir fermentasyon süreci sonrasında raflardaki yerin alıyor. Dünyanın her yerinde aynı standartlara sahip olan Apikoğlu sucukları bugün Türkiye’de ve Dünyada birçok ülkede aynı hassas tarfile üretilmeye devam ediyor. Bizim de en çok tükettiğimiz ve tercih ettiğimiz sucuklar arasında.

*Amerika ve Kanada‘da yaşayan Türk vatandaşlarımız aşağıda Apikoğlu sucuklarının online satış linkini aşağıda bulabilir.  – Bu da bizden bonus olsun :) – (Amerika’da yaşayan eş, dost, akrabalarınızı müjdeleyebilirsiniz.)

3. İkbal Sucukları

1900’lü yılların başında Yıldız Sarayı’nda aşçı olan Salim Usta 1922 yılında kardeşi ile birlikte Afyon’a yerleşerek burada Zümrüt ismiyle bir lokanta açmış ve işletmeye başlamış. Rivayet o ki; 1934 yılında Atatürk’ün Afyon’u ziyareti sırasında Zümrüt lokantası Gazi Paşa’yı ağırlar ve yemeklere bayılan Mustafa Kemal Atatürk bu lokantanın isminin “Bahtı Açık” anlamına gelen “İkbal” olmasını ister.

İşte o günden beri İkbal’in bahtı açılmış gerçekten. Bugün İkbal her ne kadar bizim için hala bir “sucuk”markası olsa da; Türkiye’nin en büyük restoran zinciri, Termal Resort’u olan bir mekan ve AVM yatırımları yapan bir şirketler topluluğu… Allah yollarını açık etsin ama dediğimiz gibi bizim için İKBAL hala bir sucuk markası. Üstelik en iyiler arasında gördüğümüz bir sucuk markası.

*Amerika ve Kanada‘da yaşayan Türk vatandaşlarımız aşağıda İKBAL sucuklarının online satış linkini aşağıda bulabilir.  – Bu da ikinci bonusumuz olsun :) – (Amerika’da yaşayan eş, dost, akrabalarınızı müjdeleyebilirsiniz.)

4. Sarıtaş Sucukları

1946 yılında Ahmet Sarıtaş Üsküdar’da küçük bir kasap dükkanı ile işe başlar. Sucuk üretimi, et ve tavuk başlıca iştigal konuları arasındadır. O günden bugüne toplam 9 şube + yeni üretim tesisleri ile girişimci kasaplardan biri haline gelmiş. Elbette sucukları da aynı şekilde bu gelişimden nasibini almış durumda. Sarıtaşı ve başarısını tebrik ediyor, bir sonraki sucuk markamıza geçiyoruz.

5. Kayar Sucukları

Yukarıda bahsettiğimiz sucuk markalarına göre daha genç bir marka Kayar Sucukları ama gördüğünüz yerde affetmeyin ve hemen satın alın. 1985 yılında Ali ve Semih Kayar kardeşler tarafından Sakarya’da kurulan Kayar Sucukları bugün salam, sosis, kavurma ve pastırma gibi birçok ürün gamında üretimlerine devam etmekte.

6. Coşkun Sucuk

Üzerindeki inek ve altındaki yazısıyla adeta Teksas’a ait bir markaymış gibi duran Coşkun Et Mamğllerine ait Coşun Sucuk 1975 yılında kurulmuş. İstanbul ve Afyonkarahisar’da kendi besi çiftliklerine sahip olan şirketin sloganı ise “Kırmızın Adı”; yani Coşkun markası altında beyaz et bulamazsınız. Hal böyle olunca ürettikleri sucukta da iddialılar. Coşkun kangal sucuk gördüğünüz anda iki kere düşünmenize gerek yok.

7. Yanturalı Sucukları

Merkezi Balıkesir olan Yanturalı sucuklarının kurucusu ise Mehmet Yanturalı. 1953 yılında kurduğu şirketi Balıkesir ve civarında oldukça meşhur bir isim. Gerçek fermente ve geleneksel Türk sucuğu iddialarını taşıyan Yanturalı sucuklarını bugün İstanbul’da Kadıköy Çarşı’daki Ecevitler Gıda Pazarından satın alabilirsiniz mesela…

Afiyet olsun.

Türkiye’nin en iyi sucuk markaları yazımızı okudunuz eğer videosunu da bir göreyim derseniz buyrunuz, o da aşağıda;

32 Yorum . Siz de yorum bırakarak bu yazıyı zenginleştirin.

 1. Atila Çelik 09 Ocak 2017 at 13:31 - Reply

  Çok teşekkürler.
  Bir Afyonlu olarak listenizde bu kadar Afyon sucuğunun olması hoşuma gitti.
  Zevklerin tartışılmayacağı olgusunu unutmadan, bu listede Afyon’un Merve ve Gül marka sucuklarının yer alması gerektiğini, hatta Afyon sucukları içinde Merve-Gül-İtimat’ın başı çektiğini düşünüyorum.
  Ne var ki, gene bir Afyonlu olarak, listenizde yer alan, pek kimsenin bilmediği Balıkesir’in YANTURALI sucuklarının RAKİPSİZ BİRİNCİ olduğunu teslim ediyorum
  YANTURALI SUCUKLARINI yedikten sonra başka hiç bir sucuğa itibar etmiyorum artık. Hemşehrilerim kusuruma bakmasın; ama benim kanaatim gerçekten bu.
  Yanturalıyı listeye koyduğunuz için tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.
  Sağlıcakla kalın

  • Salih Seckin Sevinc 09 Ocak 2017 at 23:51 - Reply

   Biz teşekkür ederiz. Genel teamülde en çok tercih edilen markaları göz önünde bulundurduk biraz da. Yoksa muhtemelen daha ismini duyuramamış birçok sucuk markamız vardır. Önerileriniz için teşekkürler. Sevgiler…

 2. Feridun Bingör 10 Ocak 2017 at 00:04 - Reply

  55 senedir sucuk yiyen ve seven biri olarak doğru seçimler olduğunu söylemek isterim. Sadece Yantura’lının tek terde satılması sıkıntılı..

 3. Kaya 16 Ocak 2017 at 15:47 - Reply

  Listeniz gerçekten hoş olmuş lakin Yanturalı listenin en başında olması gereken bir sucuktur. Fiyatı biraz pahalı ama dikkat yanturalıyı yiyen dahada başka sucuk yemeyebilir kendisine bağımlı yapar likitide zorlar. Yalnız firma çok tuzu kuru. Mal göndermediği hatta başından savmaya çalıştığı zamanlar bile olmuştur. Müşteriye ilgi yok. Sadece sucuğa ilgililer galiba

 4. pelin korkmaz 10 Şubat 2017 at 00:47 - Reply

  Merhaba listenizde tercih ettiğim bir kaç sucuk olmuştu genel olarak beğendim ama Ahmet İpek sucuklarını atlamışsınız bence 7 az olmuş :) Afyon’a daha fazla torpil mi geçmek istemediniz.

 5. Bengü 20 Şubat 2017 at 02:36 - Reply

  Başyazici markası nasil acaba ?

 6. Gokhan Ozsoy 22 Şubat 2017 at 16:38 - Reply

  Boğaz da Çanakkale ne ise Sucuk da Afyon odur

 7. Aziz Taştan 22 Şubat 2017 at 22:38 - Reply

  Yanturalı sucukları lezzet açısından 1. sırada olması gerekir. Cumhuriyet ve ikbal sadece isim yapmış markalar.

 8. Akif gerenli 27 Şubat 2017 at 01:50 - Reply

  İyidir yanturalı, egetürk, itimat, ahmet ipek gibi sucuklar ama ne olacak bu fütursuz kullanılan nitritler nitratlar, sodyum benzoatlar, potasyum sorbatlar.
  Kimyasal bomba gibi bunlar!
  Çabuk kuruyan büzüşen kahverengileşen, kesince dağılan ama sadece baharat ve etle yapılan sucuklara yöneldim mecburen.

 9. Rifat 08 Nisan 2017 at 22:10 - Reply

  Sucuğun anavatanı kayseri başyazıcı ve şahin sucuklarını neden yazmadınız acaba

 10. YILMAZ GÖKMEN 07 Haziran 2017 at 21:12 - Reply

  yanturalı tek gecerım mehmet amca kalıteden asla tavız vermez

 11. YILMAZ GÖKMEN 07 Haziran 2017 at 21:14 - Reply

  sıralama bellı yukarıda yazanlar guzel markalar ama yanturalı cok farklı mehmet beyın derdı buyumek degıl o yuzden kalıte 20 numara

 12. Mustafa 11 Haziran 2017 at 21:14 - Reply

  Kanadadaki yedigim ikbal sucuklar berbat lastik Gobi. Sahin yada cumhuriyet sucuklarini buraya getirmeleri lazim

 13. Burak 22 Haziran 2017 at 21:19 - Reply

  Piyasa sucuklarını değil kasap ve ev tipi sucukları tercih eden biri olarak, size Karavamuşlar sucuğunu tavsiye ederim. Çocukluğunuzun sucuğunu hatırlayacak ve bana teşekkür edeceksiniz.

  • Salih Seckin Sevinc 22 Haziran 2017 at 22:41 - Reply

   Nereden temin edebiliriz acaba?

  • Tamer 13 Ağustos 2017 at 15:51 - Reply

   Karavamuşlar Sucuğunu nereken, nasılsatın alabilirim, ya da denemek üzere bana ön ödeme karşılığı alıp kargoyla gönderecek fedakar bir arkadaş olabilir mi? Çok makbule geçer, 62 yaşımdayım ve eski tadlar bana ilaç gibi eliyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

 14. Tamer 13 Ağustos 2017 at 15:52 - Reply

  Adrsi aldım teşekkürler

 15. Emre 23 Ağustos 2017 at 00:32 - Reply

  Listedeki ve yorumlardaki tüm yorumlara katılıyorjm bir sucuk sever olarak. Sizlere enbüyük tavsiyem Akhisar Nar-ı Beyaz sucugu öneririrm. Bana sonsuza kadar dua edersiniz . İnternet siprşleride var

 16. Bilge 07 Eylül 2017 at 03:07 - Reply

  Yanturalı en iyisi bence…

 17. Burak 10 Eylül 2017 at 22:51 - Reply

  Ege Tire’yi kimsenin yazmamış olması çok ilginç. Yanturalı ile zirveye rahat oynar, İkbal / Cumhuriyet rakip olmaz.. deneyiniz, denetiniz..

 18. Veli Yaşar 28 Eylül 2017 at 09:36 - Reply

  Ben de sucuksever bir kişi olarak farklı sucukları denemekteyim.Şimdiye kadar sucuk markaları arasında Yanturalı sucuklarının kokusunu ve lezzetini beğenmiştim.Ancak birkaç gün önce de Karamavuçlar sucuğunu deneme fırsatım oldu.Gerçekten çok lezizdi.ve 40 yaşın üzerindeki insanlar bilirler.Eskiden sucuklar tavada dağılır ve buram buram kokardı.İşte Karamavuçlar sucuğu bu eski tavada dağılan sucukları andırıyordu.Çok hoşuma gitti.Yağ kullanmadan mangalda veya tost makinesinde pişirildiğinde gerçekten bir sucuk kokusunu alıyorsunuz.Yağ oranı da abartılı değildi.ediyorum.İnternet üzerinden sipariş verdim.Gerçek damak tadını arayanlara şiddetle tavsiye ediyorum..En azından daha güzelini bulana kadar şu an favorim.

 19. mustafa 07 Ekim 2017 at 03:49 - Reply

  kayar sucuk eskiden kaliteliydi şu an sucuk demeye şahit lazım.daha 2 gün evvel aldım sosis gibi içi pespembe,lastik gibi ve kokusu iğrenç.ki birde 57 tl kilosu.

 20. SÜLEYMAN 06 Kasım 2017 at 13:15 - Reply

  SİZ DAHA İZMİR SELÇUKTAKİ GÜLDİKEN SUCUKLARINI TATMAMIŞSINIZ.TAMAMEN DOĞAL %100 FERMENTE KASAP SUCUĞU.DENEMENİZİ TAVSİYE EDERİM,DİKKAT ALIŞKANLIK YAPAR,,,

 21. Özkan çolak 16 Aralık 2017 at 00:29 - Reply

  Sucuk eskiden nasil yapiliyorsa simdide oyle yapiyoruz.%100 dana eti,%100 doğal bağırsak,katki maddesi yok,çocuklugunuzun lezzetini tekrar tatmak istiyorsaniz arayabilirsiniz
  0544 535 39 49

 22. Koray Kaya 19 Aralık 2017 at 12:04 - Reply

  Butik bir işletmesi olan Sabanoglu özellikle denizli ve Antalya bölgesinde de seveni çok olan bir sucuk sosis üreticisi.
  Tavsiye ederim..

 23. Serdar Özelmas 02 Ocak 2018 at 17:58 - Reply

  Ben de uzun süredir peynir ve sucuk üzerine lezzet denemeleri yapıyorum. Edirne Osmanlı köyü kooperatifinin sucukları enfestir. Köyün içinde bulabileceğiniz gibi, Selimiye Camiinin yanındaki caddede bulunan kooperatife ait kasap dükkanlarından da edinebilirsiniz. Bir deneyin derim.

 24. ayca 15 Ocak 2018 at 17:04 - Reply

  Merhaba bu belirttiğiniz sucuklarda hiçbir katkı maddesi yok mu nitrit gibi. Kasap sucuğumu. Eğer katkısızsa almak isterim. Nasıl alabilirim

  • Salih Seckin Sevinc 16 Ocak 2018 at 12:51 - Reply

   Firmalara sorun. Sanayi üretimlerinin çoğunda katkı maddesi vardır.

Yorum Yazın