KünefeUrfa

Urfa’da Künefe Nerede Yenir? Edessa Kadayıf, Şanlıurfa, Türkiye

Her ne kadar biz “Künefe“nin anavatanını Hatay olarak bilsek de künefe Urfa’da da yapılır. Hatta sadece Urfa’da değil, Diyarbakır, Mardin, Mersin, Adana, Antep her biri künefe konusunda donanımlı şehirlerimizden…

İki katman tel kadayıf arasına çiğ süte yakın tuzsuz peynir konularak hazırlanan künefe muhtemelen geceleri sadece bizim rüyalarımızı süslemiyor. İşte bu sebepten olsa gerek, bir sabah erken vakit Urfa ziyaretimizde Ciğerci Aziz Usta‘ya sorduğumuzda bize mübarek parmağıyla Edessa‘yı gösterdi.

Biz de elbette hemen Edessa Kadayıf‘ın yolunu tuttuk. Zira yemekten sonra tatlı olarak “Künefe” yemek Güneydoğu’da adettendir.

tel-kadayif-edessa-urfa-01

Adete uyduk. Çünkü Urfa’da daha gezilecek çok mekan, tırmanacak çok kale ve dahi beslenecek yüzlerce balık vardı!

Bu yüzden Edessa’ya yaklaştık.

Antep’teki tatlıcılara benzer geniş camekan bir vitrin… Hemen camın önüne manken gibi istiflenmiş bir kadayıf dağı… İçeride hummalı bir çalışma içerisinde sipariş yetiştirmeye çalışan dayılar… Dışarılara kadar gelen şerbet kokuları… İşte ilk gözümüze ve filhakika burnumuza çarpan şeyler bunlar oldu.

Sonrasında genişçe bir beyaz mermer tezgah üzerinde  kocaman künefe tepsileri zuhur etti. Ancak üzerlerine dövülmüş antep fıstıkları konulmamıştı. “Bu haliyle de güzelmiş!“diye düşündük ama “çarşafsız yorgan” allegorisi gibi bir hissiyat oluşturdu bizde. Fazla vakit kaybetmeden içeride kendimize bir yer edindik. Çünkü biz mekanlarda kendimize yer edinmeyi iyi biliriz!

kunefe-edessa-kadayif-urfa

Masamıza beyaz tabaklarda üçgen şekilde kesilip, üzerlerine Antep fıstığı konularak servis edilen künefeleri gördüğümüzde”Aman Allahım!” diye bir nida yükseldi ağzımızdan. Evet, yanlış duymadınız, nida! Zaten bütün gün sadece künefe üreten bir yerde de ağzımızdan başka türlü bir nida çıkmasını beklemek abes olurdu herhalde.

Neyse efendim bu nidadan yaklaşık 42 saniye sonra ben kendi payıma düşen künefenin tamamını yemiş ve arkadaşımın künefesine çoktan sulanmaya başlamıştım bile. Ama elimin tam tepesine yediğim çatal ile bu girişimimden feragat ettim.

Bu vahim davranışın üstüne hemen bir çay söyledim -ki künefe sonrası muhteşem olur- ve Ahmet Usta’nın mekanına ait olan Edessa isminin ne alaka olduğunu düşünmeye başladım.

Allah’tan tarih bilgim çok iyidir. Edessa‘nın Selevkos İmparatorluğunun dağılmasından sonra kurulan Osroene Krallığı’nın başkentinin ismi olduğunu derin tarih bilgimle hemen anladım. “Vay!” dedim “Ahmet Usta’ya bak hele! Edessa ismini boşuna koymamış.” Zira aslında Edessa demek Urfa demek.

Yani bizdeki lafzıyla Şanlıurfa demek.

Eh, o zaman ne olsun?

Edessa‘ya selam olsun..

edessa-kadayif-ahmet-usta-urfa

Edessa Kadayıf – Ahmet Usta
12. Eylül Caddesi. Arasa Hamamı Karşısı. No:150 Şanlıurfa
Tel: 0414 2154848


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Urfa’da Künefe Nerede Yenir? Edessa Kadayıf, Şanlıurfa, Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir