En İyiler

İstanbul’da Künefe Yiyebileceğiniz En iyi 7 Mekan – 2018

İstanbul’da Künefe Yiyebileceğiniz En iyi 7 Mekan – 2018

Çıtır çıtır kadayıf, içinde uzayan lezzetli peynir, ayarında bir şerbet ile künefeyemeklerin üstüne yenilebilecek en iyi tatlılardan bir tanesi. Arap kökenli bir tatlı olsa da yöremizde daha çok Hatay, Mersin ve Adana gibi şehirlerimiz ile adı geçer. İçerisindeki peynir akılları karıştırsa da aslında bu özel künefe peyniri tuzsuzdur, yani tatlı-tuzlu karışımı diyemeyiz. Ayarını tutturup, künefenin hakkını veren mekan sayısı ise özellikle İstanbul’da oldukça azdır.

Her ne kadar orijinal hali peynirli olsa da; günümüzde Antep fıstıklı, fındıklı, cevizli, çıtır hasır, hatta muzlu gibi yeni versiyonları mevcut. Bizler de künefenin hakkını veren mekanları sizler için derledik. Bakalım İstanbul’da en iyi künefe nerelerde yenir?

1. Keyfeder Künefe Katmer, Beyoğlu

Tamamen künefe üzerine kurulmuş bu mekan istediğiniz künefeyi birebir vaat ediyor. Çıtır mı istiyorsunuz, yumuşak mı? Fıstıklı mı istersiniz, bol peynirli mi, kaymaklı mı? Tercih tamamen sizlere kalmış. Seçenekler bitmek bilmiyor. Siparişinizi verdiğiniz an çaylarınız, suyunuz, sütünüz ve ekşi meyveleriniz geliyor. Süt ve ekşi meyve nereden çıktı diyorsanız, süt kan şekerini düşürmek için. Ekşi meyveler ise şerbeti dengeliyor. Fotoğraftaki güzellik ise “Altısı Bir Arada”.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sk. No:12, 34433 Beyoğlu/İstanbul – Telefon: (0212) 251 51 20

2. Lezzet-i Şark Antep Sofrası, Eminönü

Şöyle güzel bir beyran içeyim, kebap yiyeyim, karnım güzelce doysun öyle tatlı yerim diyenlerdenseniz burası tam size göre. Künefenin közde yapılması da ayrı bir lezzet katıyor. Üzerinde bol fıstıklı bir künefeyle midenize şölen yaşatabilirsiniz.

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Cd. No:38, 34116 Fatih/İstanbul – Telefon: (0212) 514 27 63

3. Akdeniz Hatay Sofrası, Fatih

Hatay mutfağının hakkını veren bir restoran ile karşı karşıyayız. Kömbe, kireçte kabak, tuzda kuzu, humus gibi yöresel lezzetleri bir köşeye bırakıp; karnınızda yer bırakmaya bakmalısınız. Bu mekanın hakiki Hatay künefesi resmen damaklara şenlik. Künefe için buralardan kalkıp Hatay’a gitmenize gerek yok. Kendileri aynı Hatay künefesi lezzetini İstanbul’a getirmişler.

Adres: İskender Paşa Mh., Ahmediye Cd. No:44, 34080 Fatih/İstanbul – Telefon: 444 7 247

4. Altın Damak Künefe, Bahçelievler

Kendini tek bir alana adayıp, o alanda uzmanlaşan mekanlara saygımız sonsuz. Burası da sadece künefe üzerine çalışan bir mekan olarak; lezzetiyle, sunumuyla ve hizmetiyle dört dörtlük. Künefeyi sanata döken bu mekanda; özel paşa künefe, dondurmalı künefe ve muzlu künefe gibi bilinenden farklı tatları tadabilirsiniz. Fiyatları ise lezzete göre oldukça makul.

Adres: Hürriyet Mahallesi, Mahmutbey Cd. No:201, 34192 Bahçelievler/İstanbul – Telefon: (0212) 652 00 635. Kaşıbeyaz Bosphorus, Yeniköy

Gastronomik menüsüyle ve senelerdir et konusunda şanını korumasıyla bilinen Kaşıbeyaz, künefe konusunda da oldukça iddialı. Hoş bir ortamda, iyi bir sunum ve mükemmel lezzetlerle hali hazırda şımarttığınız midenizi künefeleriyle taçlandırabilirsiniz. Fiyatlar ortalama üstü olsa da, emin olun aldığınız her bir lokmaya değecektir.

Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. No:10, 34464 Sarıyer/İstanbul – Telefon: (0212) 299 50 00

6. Tatlıcı Safa, Eminönü

Bu mekana adım attığınız anda kendinizi tatlı cennete girmiş gibi hissedeceğinize eminiz. Tüm tatlılarında olduğu gibi Tatlıcı Safa, künefe konusunda da başarılı. Fakat künefelerini denemek için Arap topluluklarını aşmanız gerekebilir. Çok aç gitmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Dayanamayıp yenilen künefeler, baklavalar, katmerler büyük bir şeker krizine sebep olabilir, bizden söylemesi.

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Cd. No:10, 34116 Fatih/İstanbul – Telefon: (0212) 527 22 77

7. Hatay Ekol Künefe, Kadıköy

Ekol Künefe’yi İstanbul’da künefe severlerden duymayan kalmamıştır. Hatay’da üretilen peynirleriyle Hatay usulü lezzetli bir künefe deneyimi yaşatan Ekol Künefe’nin; Üsküdar, Kadıköy, Levent ve Ümraniye olmak üzere 4 şubeleri mevcut.

Adres: Hasanpaşa Mh., Prof Dr. Fahrettın Kerim Gökay Cad. 59/A, 34722 Kadıköy/İstanbul – Telefon: (0216) 330 23 13
Şimdiden afiyet, bal, şerbet olsun…
One thought on “İstanbul’da Künefe Yiyebileceğiniz En iyi 7 Mekan – 2018

  • Soner yenihayat

    Beste hanım birde Kadıköyde Şükrü usta da deneyim künefeyi.İstanbulun en iyi künefecisi

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir