Pirzola KebapUrfa

Urfa’da Soslu Pirzola Nerede Yenir? Kahraman Urfa Hacı Hanifoğulları Pirzola ve Kebap Salonu, Şanlıurfa

İnsanların motorsikletlerini tıpkı eskiden atlarını süslediklerine benzer şekilde süsledikleri bir memleketten bahsediyoruz: Urfa. Dolayısıyla burada iş sadece kebap ve ciğeri olduğu gibi pişirmekle kalmıyor. Bu insanlar eti süslemesini de biliyor. Nasıl mı? Bakınız Tarihi Kahraman Urfa, Hacı Hanifoğulları Pirzola ve Kebap Salonu‘nda (isme gel) Mustafa Bağmancı Ustamız pirzolayı önce özelce soslamış sonra ızgaraya vermiş.

Eh, hep deriz. Herkesin benzer şeyleri yapıp birbirine rakip olduğu yerlerde yapılacak en doğru şey kendi kategorini yaratmaktır. Hacı Hanifoğulları da tam böyle yapmış. İyi de yapmış zira ciğer, kebap, çiğ köfte, ciğer, kebap, çiğ köfte, şıllık tatlısı, ciğer, kebap, çiğ köfte ve şıllık tatlısı şeklinde giden beslenme zinciri Urfa’da böylece bozulmuş. Üstelik bu hiyerarşiyi 80 yıl önce bozmuşlar ya daha ne diyelim?! Mekanın kuruluş tarihi 1937. Dile kolay rahmetli ninemiz yaşında.

haci-hanifogullari-pirzola-ve-kebap-salonlari-urfa

Lokantanın hemen girişinde sosa yatırılmış pembiş renkli pirzolaları görüyorsunuz. Bunlar kemiksiz ve yağsız pirzolalar. Böyle olunca bunlara pirzoladan çok biftek demek daha doğru oluyor. Özel domates soslu bir harçla marine edilmiş bu yavrularla göz teması kurduğunuz andan itibaren iştahınız kabarmaya başlıyor. Domates yeşillik, biber ve diğer kebaplarla son derece kontrastlı bu görüntünün üzerine bir de mekanın ahşap yapısı size Nuri Alço misali “Gel canım, geeeelll!” çekince içinizi bir “Cızzz” kaplıyor.

Hacı Hanifoğulları’nın tek yemeği bu soslu pirzola değil elbette ama spesiyali bu. Çiğken bile bulundukları tezgahta “Vay Canına” dedirtecek etlerimiz, porsiyonluk özel yapım mangalların arasına konulup oradan pişirilmek üzere ızgaraya gönderilince “Vay Arkadaş, Yok Artık, Daha Neler” benzeri söylevler bir çırpıda ağzınızdan salıveriliyor.

Bu cicişlerin pişirilmesi tamamlanınca Urfa yöresine yakışır bir halde soğan ve diğer benzeri nevaleler eşliğinde bakır ağırlıklı otantik servis araçları üzerinde masanıza servis ediliyor.

haci-hanifogullari-pirzola-ve-kebap-salonu-urfa

Bize soracak olursanız, her ne kadar domates sosu etin gerçek lezzetini bastırıyor olsa da, eğer salçalı bir bifteği ızgara olarak yediğinizi tahayyül edebilirseniz Hacı Hanifoğulları‘nda ne yiyeceğinizi aşağı yukarı anlayabilirsiniz. Bu herkese hitap etmeyebilir elbette. Ancak Urfa’da devrim niteliğinde olduğu için Urfa’ya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Örneğin bizim gibi yapın. Mekanın asma katına çıkın ve bakır kapta açık ayranınızla birlikte soslu ızgara etinizin ve yancılarının keyfini çıkarın. Mekandan çıkar çıkmaz da hemen sağdaki dükkanda bulunan Bedih Usta‘da Ballı Maraş Dondurması yiyin ki, hem bu iki yerin hem de midelerinizin hakkını vermiş olun.

Oradan da ver elini çarşı, pazar, mor tesettürlü teyzeleri anlamaya çalışmak falan. (Aman dikkat! O mor tesettürlü teyzelerin her birinin başörtüsü farklı bir klanı temsil ediyor. Anlayamazsınız!)

Urfa’ya selam, ciğere devam!

haci-hanifogullari-pirzola-ve-kebap-salonu-urfa

Tarihi Kahraman Urfa Hacı Hanif Oğulları Pirzola ve Kebap Salonu
Haşimiye Meydanı, Köroğlu Çarşısı No:11 Şanlıurfa
Tel: 0414 215 2130

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Urfa’da Soslu Pirzola Nerede Yenir? Kahraman Urfa Hacı Hanifoğulları Pirzola ve Kebap Salonu, Şanlıurfa

  • Neval

    Bu yazınızı büyük bir heyecanla okudum ve dün Urfa’ ya gitmişken sora sora dediğiniz yeri buldum. Ailemle beraber Kahraman Urfa Kebab Salonunda yemek yedik daha doğrusu yiyemedik. Resmen aç kaldık ve fahiş bir fiyat ödedik. Kebab zaten sırf yağdı tercihimizi pirzoladan yana kullandık ama malesef lezzet adına hiç tatmin olmadık ve porsiyonlar oldukça küçüktü. Salata zaten eskimiş bir ezme salataydı. Ben bir Mardinli olarak size buralara gelip buranın kebabını yemenizi tavsiye ediyorum. O zaman gerçek lezzeti tadın…

    Yanıtla
  • Mehmet D.

    Kesinlikle tavsiye ETMİYORUM .Bu pirzolaysa ben alasını yaparım. Hele doymadan ödediğimiz dünyanın parası da cabası. Boşa para harcamayın.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir