Genel Yemekler

Uykuluk Nedir?

Uykuluk Nedir?

Osmanlı Mutfak Sözlüğü’nde uykuluk, kuzunun timus bezi anlamına gelen “özden” kelimesine karşılık gelir. Uykuluk aslında bir organ olarak adlandırılsa da tam olarak öyle değildir. Bazen de kuzunun pankreası olarak adlandırılır ama aslında kuzunun çeşitli hormonlarının salgılandığı bezler olarak bilmemiz daha sağlıklıdır.

Uykuluk denince aklımıza ilk olara uykuluk satan dükkanları ile meşhur olan Sütlüce gelir. Uykuluğun burada bunca meşhur olmasının sebebi ise eskiden mezbahaların burada olmasından kaynaklanmaktadır.

Ciğerci ve sakatatçılarda fındık, ciğer ve gerdan uykuluğu olarak birkaç çeşidine rastlayabilirsiniz. Bu çeşitler hayvanın neresinden çıktığına göre isimlendirilir.

Uykuluk Çeşitleri Nelerdir?

Gerdan Uykuluk: Kuzunun gerdan kısmından çıkar
Ciğer Uykuluk: Kuzunun yürek kısmına yakın yerden çıkar
Fındık Uykuluk: Kuzunun bumbar (bağırsak) kısmından çıkar

Bu uykuluk parçaları özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ciğerci vitrinlerini süsler. Çünkü kışın yavrulayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, baharda yavrularını sadece sütleri ile beslemektedir. Uykuluk da işte bu süt kuzusu ve süt danalarından elde edilir. Hayvanlar sütten kesildiklerinde uykuluklar da küçülür ve hatta zamanla kaybolur. O yüzden bahar ayları uykuluk mevsimi diye bilinir.

En makbulü süt kuzusundan çıkandır. Bu parçalar birer zarla kaplıdır ve yağ dokusunu andıran yumuşak bir yapıya sahiptir. Uykuluk üzerindeki zar pişmeden önce ya da piştikten sonra çıkarılabilir.

En güzel pişirme şekli ızgaradır. Ya da tavada kendi yağında da pişirilebilir. Kekik ve pul biber eşliğinde servis edilir.

*Sizin de uykuluk hakkında eklemek istediğiniz bilgiler varsa; yorum kısmına görüşlerinizi bırakarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

12 thoughts on “Uykuluk Nedir?

 • İnsan

  Güzel. Bilgi için teşekkürler!

  Yanıtla
 • Sedat Kocaman

  Hayvanın kuyruk yağının çıkarıldığı bölgedeki kıkırdak dokuya uykuluk dendiği gibi, göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timüs ve pankreas bölgelerindeki bazı salgı bezlerine de uykuluk denir. Bez olan uykuluklar dinen yenmez, uygun değildir fıkıh kitaplarında öyle yazıyor, kıkırdak olan uykuluk yenir.

  Yanıtla
  • M.

   Nasıl ayırabiliriz acaba?

   Yanıtla
  • Qashgy

   Kuran da uykuluk konusu yoktur

   Yanıtla
  • Qashgy

   Ya herseye islam bulastirmayin, yeter !!!

   Yanıtla
 • Can

  Sütlücede sadrazam kemal restoranda yemişdim çok lezetliydi.

  Yanıtla
 • Nevin

  Sadece kuzularda değil danalardada bulunur ve çok kiymetlive pahalıdır. Avrupa’da kuzu uykuluğu bilinmez.

  Yanıtla
 • Hacı Osman Televi

  Her şeyi yanlış bilgilerle din uleması olarak Kuram-o Kerim’de olduğunu söylemek cahil insanları kandırarak cehaletlerini ifade eden bilmezleri yediği herzelerdir. Kuran’ı Kerim’i okuyarak bu dinci kesimin kendilerine bir ruhban sınıf oluşturma çabalarının boşa çıktığında azgınlaşmak niyetinden başkası değildir. Uykuşuğun dinen yasak olduğu KuranıLetmde yer almamıştır. Sevip ye yiyenlere afiyet olsun.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: 2018’in Yemek Trendleri -

 • Bayram

  Ben çok beğendim bir oturuşta 1 kilo dana uykuluk yedim harika

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Türkiye'nin En İyi Uykulukçuları | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir