Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ u-ü harfi dökümanlar Uykuluk Nedir?

Uykuluk Nedir?

65161
9
Paylaş
uykuluk-omur-restaurant-sutluce-02

Uykuluk Nedir?

Osmanlı Mutfak Sözlüğü’nde uykuluk, kuzunun timus bezi anlamına gelen “özden” kelimesine karşılık gelir. Uykuluk aslında bir organ olarak adlandırılsa da tam olarak öyle değildir. Bazen de kuzunun pankreası olarak adlandırılır ama aslında kuzunun çeşitli hormonlarının salgılandığı bezler olarak bilmemiz daha sağlıklıdır.

Uykuluk denince aklımıza ilk olara uykuluk satan dükkanları ile meşhur olan Sütlüce gelir. Uykuluğun burada bunca meşhur olmasının sebebi ise eskiden mezbahaların burada olmasından kaynaklanmaktadır.

Ciğerci ve sakatatçılarda fındık, ciğer ve gerdan uykuluğu olarak birkaç çeşidine rastlayabilirsiniz. Bu çeşitler hayvanın neresinden çıktığına göre isimlendirilir.

Uykuluk Çeşitleri Nelerdir?

Gerdan Uykuluk: Kuzunun gerdan kısmından çıkar
Ciğer Uykuluk: Kuzunun yürek kısmına yakın yerden çıkar
Fındık Uykuluk: Kuzunun bumbar (bağırsak) kısmından çıkar

Bu uykuluk parçaları özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ciğerci vitrinlerini süsler. Çünkü kışın yavrulayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, baharda yavrularını sadece sütleri ile beslemektedir. Uykuluk da işte bu süt kuzusu ve süt danalarından elde edilir. Hayvanlar sütten kesildiklerinde uykuluklar da küçülür ve hatta zamanla kaybolur. O yüzden bahar ayları uykuluk mevsimi diye bilinir.

En makbulü süt kuzusundan çıkandır. Bu parçalar birer zarla kaplıdır ve yağ dokusunu andıran yumuşak bir yapıya sahiptir. Uykuluk üzerindeki zar pişmeden önce ya da piştikten sonra çıkarılabilir.

En güzel pişirme şekli ızgaradır. Ya da tavada kendi yağında da pişirilebilir. Kekik ve pul biber eşliğinde servis edilir.

*Sizin de uykuluk hakkında eklemek istediğiniz bilgiler varsa; yorum kısmına görüşlerinizi bırakarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

9 YORUMLAR

  1. Hayvanın kuyruk yağının çıkarıldığı bölgedeki kıkırdak dokuya uykuluk dendiği gibi, göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timüs ve pankreas bölgelerindeki bazı salgı bezlerine de uykuluk denir. Bez olan uykuluklar dinen yenmez, uygun değildir fıkıh kitaplarında öyle yazıyor, kıkırdak olan uykuluk yenir.

  2. Her şeyi yanlış bilgilerle din uleması olarak Kuram-o Kerim’de olduğunu söylemek cahil insanları kandırarak cehaletlerini ifade eden bilmezleri yediği herzelerdir. Kuran’ı Kerim’i okuyarak bu dinci kesimin kendilerine bir ruhban sınıf oluşturma çabalarının boşa çıktığında azgınlaşmak niyetinden başkası değildir. Uykuşuğun dinen yasak olduğu KuranıLetmde yer almamıştır. Sevip ye yiyenlere afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here